KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’de Tunus Köyü

Türkiye’de Tunus Köyü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
1481 0

Tunuslar, Kastamonu ilinin Ağlı ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün adının hikâyesi rivayete göre: Bu mevkiler düşman istilasında iken, Tunus’tan askerler ve beraberinde Mehmet ya da Muhammed Tunusi olduğu sanılan komutanın bu köye gelmesi ile başlar. Bu mücadelede düşman kuvvetlerine karşı galip gelerek kendisine şehadet nasip olmuştur.
Bu köyün ahalisi , 1856 yılında Kırım savaşına katılmak için Tunus’tan buraya gelmiş Tunusluların torunlarından oluşmaktadır.
Tunus’un ve Tunus Beyi Ahmet’in, Genarel Reşit komutasında, bu savaşta; çok miktarda , Tunuslu asker şehid oldu.Türkiye’de kalmak isteyenler müstesna , hayatta kalanlar,Tunus’a geri döndüler.
Osmanlı Sultanı ,Türkiyede kalmak isteyenlere, Kastamonu vilayetinde toprak verdi. ve köyleri , onların isimleri ile isimlendirildi. Bu köy , halada bu isimle anılmaktadır.
Tunuslular geleneklerini ve göreneklerini bu köyde hala muhafaza ederler. Yemekleri , giyisileri ve yaşam şekilleri günümüze kadar korunarak gelmiş ve malları ,çocuklarına ve torunlarına miras olarak intikal etmiştir. Bu olay ,Tunus ile Türkiye arasında dostluk köprüsü olmuş ve bu olayla ilgili günümüze kadar törenler yapılagelmiştir.
Tunuslu Dr. Muhammed Adil

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir