KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’de Terörün Sonu Gelmiyor

Türkiye’de Terörün Sonu Gelmiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
299 0

Türkiye’de Terörün Sonu Gelmiyor
Ankara’nın merkezinde, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bugün gerçekleştirilen fuara Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov tercüman ve sözcüsü ile geldi. Açılış konuşması sırasında büyükelçinin arkasında duran sivil koruma polisi aniden silahını çıkararak büyükelçiye doğru 4-5 el ateş açıp, daha sonra ise havaya ateş açtı. Ateş sonrası Rusya Büyükelçisi Karlov ağır yaralandığı bildirilse de kaldırıldığı Güven Hastanesi’nden öldüğüne dair haber geldi.
Gerçekleşen eylem sonrası Rus Dışişleri sözcüsü Mariya Zaxarova açıklama yaparak Türkiye’deki büyükelçinin öldürülmesini bir terör eylemi olarak nitelendirdi. Aynı zaman da “bu vahşi cinayetin sifarişçileri amaçlarına ulaşamayacaklar ve Rusya-Türkiye ilişkilerinde soğukluk olmayacak” diye açıklama yaptı.
Türkiye’de son günler gerçekleştirilen bu 3. terör eylemidir. Bu eylemi gerçekleştiren şahısın kimliğini, 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu mezunu, 2,5 yıldır Çevik Kuvvette görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olarak açıkladı. Saldırganın Türkçe olarak “Suriye’yi unutmayın, Halep’i unutmayın” diye bağırdığı, daha sonra “Allahu Ekber” diyerek, “Cihat için Hz. Muahmmed’i destekleyenlerin soyundan geliyoruz” anlamına gelen Arapça sözleri sarf ettiği bildirildi. Ayrıca AKP’ye yakınlığı ile tanınan köşe yazarı Abdülkadir Selvi CNN türke konuşarak “saldıran şahısın El-Nusra terör örgütünün üyesi oluduğunu ve örgütle bağlantısı kontrol ediliyor”. Nitekim saldırganın böyle sloganlar kullanması onun örgütle bağlı olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. Ayrıca bazı kaynaklara göre saldırganın FETÖ üyesi olduğuda bildiriliyor.
Türkiye’de gerçekleşen bu terör eylemine yönelik ilk kınama ABD’den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, kim tarafından düzenlenmiş olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” dedi. Kirby, Washington’da yaptığı açıklamada, “kalbimiz ve dualarımız Büyükelçi ve ailesiyle birlikte” ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından twitter üzerinden saldırıyı kınayan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ‘Rusya’nın Türkiye’deki Büyükelçisine yönelik cinayetin en sert şekilde kınandığı belirtilerek, “Düşüncelerimiz ailesi ile birlikte” ifadesi kullanıldı.
Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Putin “Rus Büyükelçiye yapılan saldırı, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de ilerlettiği iyi ilişkilere yönelik bir provokasyondur. Rus Büyükelçiye yapılan saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı savaşı güçlendirmektir” dedi.
Aynı zamanda Rusya Baş naziri Dmitri Medvedev “RİA Novosti’ye” konuşarak “Rusya bunu cezasız bırakmayacak. Bu işin teşkilinde sorumlu olan kişiler yaptıklarına göre cevap vermelidirler”. şeklinde açıklama yaptı.
Sonuç olarak gerçekleştirilen bu terör eyleminde asıl amaç Rusya üzerinden Türkiyeye bir mesaj olarak algılana bilir.Türkiye’nin son zamanlar Rusya, İsrail ile yakınlaşması ve ayrıca Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de işbirliği şeklinde ilerlemesi birilerini rahatız etmiş ki, son günler Türkiye’de terör eylemlerinin sonu gelmiyor
Ayrıca Suikastın, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri ve savunma bakanlarının Moskova’da Suriye’deki durumu görüşmek üzere toplanmalarından bir gün önce düzenlenmeside manidardır
Ehtiram AŞIRLI
Kafkassam Dış Politika Analisti
Kaynakça
http://www.dw.com/tr/soylu-rus-büyükelçiye-saldırı-büyük-bir-provokasyon/a-36835545
http://musavat.com/news/son-10-gunde-3-terror-turkiyeni-hara-surukleyirler-sherh_401418.html
http://www.sherg.az/site/id-23595/_”Rusiyanın_Ankaradakı_səfirini_öldürən_polis_Əl-Nusra_cəbhəsinin_üzvüdür”_-_İDDİA#.WFg79fo8qUo.facebook
http://www.amerikaninsesi.com/a/rus-buyukelciye-suikast-saldirgan-arapca-ne-dedi/3642407.html
http://terefdar.az/xarici/27698-rusiya-bunu-cezasiz-qoymayacaq-.html
http://www.ntv.com.tr/dunya/putin-turkiye-rusya-iyi-iliskilerine-yonelik-birprovokasyondur,aJI1nL5zvEamE2VLYDLqMg

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir