KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye ve Rusya Suriye’nin kuzeyinde birbirlerini test ediyor

Türkiye ve Rusya Suriye’nin kuzeyinde birbirlerini test ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
312 0

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) rejim güçlerine ait bir helikopteri füzeyle düşürmesi sonucu iki pilotun öldüğünü açıkladı.

SOHR, rejim güçlerine ait askeri helikopterin İdlib’in güneydoğusunda bulunan Kminas köyü yakınlarına düştüğünü bildirdi.

Suriye’nin kuzeybatısındaki muhalif grupları destekleyen Ankara ise herhangi bir sorumluluk üstlenmeden helikopterin düştüğünü doğruladı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), konuya ilişkin açıklamasında, “Alınan son bilgilere göre İdlib bölgesinde rejime ait bir helikopterin düştüğü öğrenilmiştir” denildi.

AFP muhabiri de olay yerinde pilotların cesetleri ile helikopterin kalıntılarını gördüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Ankara’da yaptığı bir konuşmada, Suriye’nin kuzeybatısındaki Türk kuvvetlerine yeni bir saldırı olması durumunda rejimin çok ağır bir bedel ödeyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Erdoğan bu konudaki görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi:

“Gerekli karşı cevapları en üst düzeyde Suriye tarafına verdik. Ciddi manada orada, özellikle de İdlib’de misliyle belalarını buldular ama yetmez, daha devam edecek. Çünkü bunlar bizim Mehmetlerimize saldırdıkça bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler ve bu adımları da yarın kamuoyu ile paylaşacağım.”

Ankara, geçtiğimiz Pazartesi günü rejimin İdlib bölgesinde 5 Türk askerinin şehit olmasına neden olan saldırıya cevaben rejim güçlerinin hedef alındığını ve 101 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ancak bu bilgi bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

SOHR ve Suriye rejimi de Pazartesi günü rejim askerleri arasında herhangi bir kayıp olduğuna dair bilgi paylaşmadı.

Suriyeli muhaliflere ait ‘eldorar’ sitesinde yer alan haberde, “Muhalifler, Esed güçleri, İranlı milisler ve Rus güçlerine karşı başlattıkları savaşın ardından İdlib’in doğu kırsalındaki en-Nayrab beldesine cehenneme çevirdi” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu haberde, muhalif grupların Nayrab ekseninde Esed güçlerine ait bir helikopteri vurduğu, bölgede bir tank ile 23 mm’lik bir topu da ele geçirdiği bilgisi de yer aldı.

Haberde ayrıca muhalif grupların askeri bir aracı yok ettiğini ve İdlib’in doğu kırsalındaki Talhiye ekseninde bir grup rejim üyesini anti zırh füzesi ile hedef alarak öldürdüğü de belirtildi.

Muhalif gruplar son iki gündür Serakib şehri eteklerinde büyük bir askeri operasyon başlatmak amacıyla askeri güç topluyordu.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir