Sankt-Peternurqda danışıqlar

KNESSET’İN SAVAŞ AÇMA YETKİSİ VE GÜVENLİKLEŞTİRME TEORİSİ KAPSAMINDA BİR İNCELEME: İRAN

Diplomasi ve “yumuşak güç” kullanımı niçin gerekli?

YILKI ATLARI

TÜRKİYE ve RUSYA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Gündem 10 Ekim 2016
794

Türk Akımı anlaşması imzalandı. Bundan sonra bazı pürüzler süreçte çözülecek. Rusya, Türkiye’ye en geniş heyetle geldi. Rusya’da üretilmeyen tarım ürünlerine uygulanan ambargolar kaldırıldı. Rusya ve Türkiye’nin aldığı kararla Akkuyu Nükleer Santralinde kaybedilen 1 yıllık gecikme telafi edilip hızlandırılacak.
Rusya, Türkiye’nin diğer bölgelerdeki alternatiflerini de dikkate alarak doğalgazda indirime giderek Türk Akımı anlaşmasını imzaladı. Türk Akımı, 4 hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip ilk 2 hattan 1. hat Türkiye’de, 2. hat ise Avrupa’ya uzanacak. Türk Akımı’nın 910 km Karadeniz’in altından, 260 km karadan geçecek. Yılda 63 milyar metreküp kapasiteli projenin maliyeti 19 milyar $.
Rusya, 2019’den sonra bitireceği Ukrayna doğalgaz yoluna alternatif Türkiye hattını garantiye alarak ABD’nin enerji ablukasını deliyor. Türk Akımı sayesinde Türkiye hem satıştan pay akacak hem de ucuz gaz satın akacak. 2023’te bitecek Mavi Akım fahiş fiyatı da son bulacak.

Türk Akımı Anlaşmasıyla bundan sonra Türkiye-Rusya arasında krizler hayal olacak.Türk Akımının imzalanmasından sonra yakında ABD’nin sesinin gür çıkacağını duyacağız. Suriye’de sürpriz saldırılar beklemek lazım.
Rusya, Türkiye üzerinden Halep’e gidecek insani yardım araçlarını koruyup kollayacak. Rusya, Kastillo yolunu öneriyor. Rusya ve Türkiye başta askeri alanlar olmak üzere istihbarat alanında da işbirliği yapacak. Türkiye, ortak silah sanayi üretiminde kararlı. Rusya’nın Halep’te el-Nusra’ya dair unsurların uzaklaştırılması ısrarı sürüyor. Türkiye bu konuda girişimde bulunacak. Rusya, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatına desteğini yineledi. Halep’in güvenli hale getirilmesinde ortak çalışma kararı aldılar.
ABD’nin Türkiye/Rusya arasında engellenemeyen işbirliğine seyirci kalacağını zannedersek yanılırız. İlk hıncını da FETÖ liderinden alabilir.

Ayrıca Rusya, TR sayesinde İslam ülkeleri için yeniden masaya oturulabilir ortak konumuna gelirken TR de Batı’dan gelen saldırılara ortak buldu. Salih Yılmaz

Yorumlar