KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. ‘Türkiye Rusya ile işbirliği yaparsa IŞİD’in kökünü daha çabuk kazırız’

‘Türkiye Rusya ile işbirliği yaparsa IŞİD’in kökünü daha çabuk kazırız’

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
330 0

‘Türkiye Rusya ile işbirliği yaparsa IŞİD’in kökünü daha çabuk kazırız’Yunus-Bek_Yevkurov
Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Yevkurov, Ankara’nın IŞİD’e karşı Moskova ile işbirliği yapması gerektiğini belirtti ve “Türkiye, Rusya ile işbirliği yaparsa IŞİD’in kökünü daha çabuk kazırız” dedi.

Kavkazoved.info sitesine konuşan Yevkurov, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırılarını hatırlatarak, “Bu olay, bügün yürütülen yanlış uluslararası politikanın ürünü. Bunu itiraf etmek gerekiyor… İstanbul’da yaşanan terör şunu gösterdi: Bu insanlık dışı kişiler için kadın ya da çocuk farketmez. Onlar herkese kurşun sıkıyor. Teröristler için kutsal hiçbir şey yok. Onlar için önemli olan kaos oluşturmak” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE VE RUSYA TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ YAPMALI’

IŞİD’le mücadele için Türkiye’yi Moskova ile işbirliği yapmaya çağıran Yevkurov açıklamalarına şöyle devam etti: “Rusya ve Türkiye arasında işbirliğinin başlatılmasıyla benzer terör saldırılarının gerçekleştirilmesi zorlaşabilir. Eğer Türkiye Rusya ile IŞİD’le mücadelede işbirliği yaparsa, bu belayı daha çabuk bitirmek mümkün. Üstelik Türkiye NATO üyesi. Türkiye Rusya ile dost olmaya ve ilişkileri normalleştirmeye çalıştı. Bence Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birbirini anladı ve işbirliğimizi engelleyen tüm konuları ortadan kaldırdı.”

‘TÜRKİYE, RUSYA’YA KARŞI YAPTIRIMLARA KATILMAMIŞTI’

Yevkurov ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Rusya ile ilişkileri düzeltmeye çalışıyorsa, bunu desteklemek gerekir. Zira ABD Rusya’ya karşı yaptırım uyguladığı zaman Türkiye bu yaptırımlara katılmadı. Türkiye ile ilişkileri iyi bir hale getirmek önemli. Putin ve Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin sonuçlarına ve Türkiye ile ilişkilerinin düzeltilmesi için Putin’in verdiği talimatlara bakıldığında, iki liderin neler konuştuğu anlaşılabiliyor.” Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir