KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Türkiye Putin’in sert tepki vermesini beklemiyordu’

Türkiye Putin’in sert tepki vermesini beklemiyordu’

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
351 0

Türkiye Putin’in sert tepki vermesini beklemiyordu’

fuad Seferov

Moskova’da 21 yıl gazetecilik yaptıktan sonra İstanbul’a dönen ünlü Türk gazeteci Cenk Başlamış “Gorbaçov’dan Putin’e… Rusya’nın Sırları” kitabına ilişkin ayrıntıları Sputnik okuruyla paylaştı. Başlamış, Türkiye ve Rusya arasındaki uçak krizine yönelik de ‘Rusya affetmez’ ifadelerini kullandı

Milliyet Gazetesi’nin Moskova temsilciliğinde1989-2010 tarihleri arasında görev yapan Başlamış, kitabında 1998-2015 arasındaki Rusya ve Ruslara yönelik izlenimlerimlerinin yer aldığını belirtti.

Gazeteci “Daha çok Rus insanını tanımamızı sağlayacak bir kitap… Günlük yaşamdan sıradan denilebilecek olayları, trafik sorununu, hava durumunu, sokaktaki insanların birbirlerine davranış şeklini anlattım. Okurun kitaptaki 60 kısa öyküyü okuduğunda Rusya ve Ruslar hakkında mutlaka bir bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Ayrıca, kitabın son bölümünde Putin, “uçak krizi” ve Türk-Rus ilişkileriyle ilgili değerlendirmeler de var” dedi.

‘TÜRKİYE’DE YAZILANLAR GERÇEK RUSYA HABERLERİ DEĞİL’

Başlamış, Sputnik’in yönelttiği ‘Türkiye’deki gazetecilik anlayışı zaman içinde nasıl değişti?’ sorusuna şöyle yanıt verdi: 
“Sovyetler Birliği döneminde Türk basını Moskova’daki gelişmeleri Batı basınından, AP, Reuters, UPİ, AFP gibi yabancı haber ajanslarından izlerdi. Bu ajanslar tabii olaylara kendi açılarından bakıyor. Türk basınında Sovyetler Birliği’ni tanıtmaya başlayan rahmetli Mehmet Ali Birand’dır. Ben de Birand’ın isteği üzerine Moskova’da görev yapan ilk yerleşik Türk gazeteciyim. Daha sonra Anadolu Ajansı, Hürriyet ve diğer gazetelerle ajansların temsilciliklerinin de Moskova’ya gelmesiyle Türk halkı buraya ilişkin gelişmeleri Türk gazetecilerden öğrenmeye başladı. Doğrusu da buydu. Çünkü gazeteciliğin özü muhabirliktir; muhabirlik, masa başında yapılmaz.”

Vladimir Putin

‘İNTERNET TÜRK BASININI KOLAYCILIĞA İTTİ’

Başlamış, internetin Türk basınına kazandırdıklarının yanı sıra kolaycılığa ittiğini belirtti. Gazeteci “ İnternetin ortaya çıkışı ve yurtdışında muhabir bulundurmanın maddi yükü Türk medyasını kolaycılığa itti. Her yerde aynı haberler, hatta aynı başlıklarla çıkmaya başladı, özel haber kavramı unutuldu. Oysa, özellikle 1990’lı yıllarda Moskova’daki Türk gazeteciler arasında keskin bir rekabet vardı, bu da bizleri özel haber yapmaya zorluyordu. Elbette Türkiye’de oturup Rusya haberi yazabilirsiniz ama orada bulunmadan, insanlarla konuşmadan yazdığınız haberin gerçek bir haber olduğundan kuşku duyarım” dedi.

‘RUSYA AFFETMEZ’

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından kamuoyunda ‘Rusya affetmez’ sözleri yankı buldu. Deneyimli gazeteci, bu yoruma katılıp katılmadığı sorulduğunda da ‘Evet katılıyorum’ cevabını verdi.

Türk ve Rus çocuklar  Nazım Hikmet’in 114. doğum gününü kutladı.

Başlamış “24 Kasım’a, yani Rus uçağının düşürüldüğü ana kadar Türkiye’nin Rusya’yı kızdıran bazı hareketleri olmuştu, mesela Moskova’dan kalkan bir Suriye uçağı silah taşıdığı şüphesiyle Ankara’ya indirilmişti. O zaman Rusya’yı tanıyanlar “Bu olayı mutlaka kenara yazmışlardır” demişti. Ama tabii uluslararası ilişkilerde istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman yapamazsınız. Rusya da bazı olaylara hemen tepki göstermedi ama bir kenara not etti, yani unutmadı” dedi.‘TÜRKİYE, PUTİN’DEN BU KADAR SERT TEPKİ BEKLEMİYORDU’

Başlamış, Rus Su-24 uçağını düşüren Türkiye’nin daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ‘bu kadar sert tepki’ beklemediğini söyledi. 
Gazeteci “Bildiğim kadarıyla 24 Kasım öncesinde sınır ihlalleri konusu iki ülke arasında sık sık tartışma konusu oldu. Bence uçağın düşürülmesi anlık değil, Rusya’ya tepki amacıyla alınmış bir karardı ama galiba Türkiye olayların bu şekilde gelişmesini beklemiyordu” ifadelerini kullandı.

‘İLİŞKİLERDEKİ DURUM BENİ ÜZÜYOR’
Başlamış uçak krizi konusunda ayrıca “Beni kimin haklı olduğundan çok son 25 yılda Türk ve Rus halkları arasında sağlanan yakınlaşmanın zarar görmesi ilgilendiriyor, düşündürüyor ve üzüyor. İki devlet er ya da geç bir şekilde barışacak ama iki halk arasına giren soğukluğun aşılması o kadar kolay olmayacak maalesef” dedi.

http://tr.sputniknews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir