KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye meydan okudu helikopter düşürüldü!

Türkiye meydan okudu helikopter düşürüldü!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
381 0

Her uçak veya helikopter düştüğünde ilk açıklamalarda mutlaka teknik sebepler, doğa şartları suçlu gösterilir. Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan ve içerisinde 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ile albay ve yarbayların bulunduğu helikopter düştüğünde de aynısı oldu. Suikast ya da sabotajları aklama servisi devreye girdi, olayın kaza olduğunu açıkladı. Suçlu tabiki yüksek gerilim hatları! Yüksek gerilim (Türkiye-ABD ilişkileri) olduğu doğru lakin hat başka hat. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 13 askerin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili açıklamasında “Helikopter kazası tüm yönleriyle aydınlatılmalı. Sık sık meydana gelen kazalar soru işaretlerine yol açtı. Her iddia dikkate alınarak benzer vakalar önlenmeli” ifadelerini kullanması, helikopterin düşmesinde kaza faktörünün düşük ihtimal olabileceğini düşündürüyor.

Gerçekten Güneydoğu sınırımız baştanbaşa yüksek gerilim hattıyla çevrili. Uçak da düşer helikopterde düşer. Hatta askeri birliklerimizin üzerine bombada düşer. Yüksek gerilimin trafo merkezi Suriye ve Irak’ta konuşlanan küresel şer odağı sömürgeci ABD Birlikleri. ABD Suriye’de çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Kürt Demokratik Güçleri’ne silah yardımı teslimatını başlattı. Türk istihbarat birimleri birkaç gün önce Kürt güçlerine ilk silah teslimatının ulaştığı bilgisini bizzat sahadan doğruladı. Hatırlarsanız ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayı başında Rakka operasyonu öncesi YPG’ye silah yardımı yapılmasını onaylamıştı. ABD’nin YPG’ye gönderdiği silah envanterinde ağır makinalı tüfekler ve zırhlı araçlar bulunuyor. Washington’un bu kararı Türkiye’de hükümetin tepkisini çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Mayıs’ta Donald Trump ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirmişti. ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk gak guk etmeden niyetlerini açıkça söylüyor ve diyor ki “-Rakka’ya yönelik operasyonun çok yakında başlayacak, Rakka’nın IŞİD’ten temizlenmesi için Kürt güçlerinin silahlandırılması önemli.” McGurk’ün Suriye’de müttefik olarak nitelediği SDG, PYD/PKK’nın Suriye’deki paravan örgütü olarak biliniyor. PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Suriye’de silah ve lojistik desteğiyle kendisine yakın tuttuğu bazı küçük grupları, 12 Ekim 2015’te, SDG adı altında bir araya getirmişti. ABD’nin güçlendirdiği SDG’nin militan ve yönetici kadrosunun neredeyse tamamı, PYD/PKK’lılardan oluşuyor. (Bkz. http://www.dunyabulteni.net/ortadogu/401168/abd-rakkada-pyd-ile-birlikte-hareket-edecek )

ABD Rakka operasyonu hazırlıklarını yürütürken YPG’nin DEAŞ ile Rakka konusunda anlaştığı ve DEAŞ militanlarına Rakka’dan çıkmaları için koridor açtığını iddiası bomba gibi düştü. Tam bir Alicengiz oyunu, kimin eli kimin cebinde belli değil. Ancak YGP ve DAEŞ terör gruplarının bölgede konuşlu ABD’nin Deltaforce ve Blackwater unsurlarıyla dolaysız irtibatları, bu anlaşmanın mimarının ABD olduğunu gösteriyor. Yani DEAŞ ve YPG’yi çatıştırmayan proje Made İn Brett McGurk. Akılları sıra iti ite kırdırmayacaklar. Rakka’dan sağ salim çıkarmayı planladıkları DAEŞli teröristleri Türkiye’nin başına bela etmeyi kurguladıkları kesin. Lakin evdeki hesap çarşıya uymadığı gibi yanlış hesap Moskova’dan döndü. Ruslar Rakka’dan çıkmaya çalışan DAEŞ konvoyunu imha etti. Akdeniz’deki Rus donanmasına ait Amiral Essen fırkateyni ve Krasnodar denizaltısı, Kalibr kruz füzeleriyle Palmira bölgesindeki IŞİD hedefleri vurdu. Rusya Savunma Bakanlığı “Akdeniz’in doğusundaki Amiral Essen fırkateyni ve Krasnodar denizaltısından Suriye’nin Palmira bölgesindeki IŞİD hedeflerine 4 Kalibr kruz füzesi fırlatıldı ve tüm hedefler vuruldu” açıklamasını yaptı. (Bkz. http://www.internethaber.com/rusyadan-son-dakika-haber-cruise-fuzelerini-atesledi-1781354h.htm )

ABD’nin Rakka planının deşifre olması ve Rakka’dan gizlice tahliye etmeye çalıştığı DAEŞli teröristlerin Palmira’ya ulaşmadan Rus füze saldırısı ile imhası bölgede hesapları biranda değiştirdi. Rakkalı teröristlerin yasını tutamadan Türkiye’nin MGK bildirisi ABD yüzünde Osmanlı şamarı gibi patladı. Bildiride, ABD yönetimine Türkiye’nin beklentisi gözardı edilerek Suriye Demokratik Güçleri kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır.” açıklaması yapıldı. Ve en önemlisi ABDli sığır çobanlarını çileden çıkaran; Türkiye’nin Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulmak için, ülke genelindeki ateşkesi tahkim etmek ve güven artırıcı önlemler geliştirmek üzere, Rusya Federasyonu ve İran’la birlikte tesis etmeye çalıştığı ‘çatışmasızlık bölgelerinin’, insani ve siyasi açıdan bölge barışına katkı sağlayacağı değerlendirilmesinde bulunuldu. Türkiye’nin Rusya Federasyonu ve İran’la birlikte tesis etmeye çalıştığı ‘çatışmasızlık bölgeleri projesi, ABD’nin Suriye’den tası tarağı toplaması demek olduğundan Türkiye’ye diş bilediler.

23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ve beraberindeki personelin neden şehit olduğunu merak edenler, dünkü MGK bildirisini dikkatle okusunlar. Bildiride yer alan “Sınır güvenliğinin tahkimi konusunda yapılan çalışmalar ile entegre sınır fiziki güvenlik sistemi”nin faturasını bu kahraman şehitlerimiz ödedi. MGK bildirisinin açıklanmasının ardından Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanlığından kalkan ve 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ile albay ve yarbayları taşıyan askeri helikopter, Irak sınırında bulunan Şenoba beldesinde radardan kayboldu. Görgü tanıkların ifadesine göre helikopter infilak ederek düştü. Resmi açıklamada helikopterin yüksek gerilim hatlarına takıldıktan sonra 300 metre yükseklikten yere çakıldığı, çıkan yangında içerisinde bulunan mühimmatın patladığı ifade edildi. Tümgeneral Aydın, son dönemde Şırnak’taki Kato Dağı bölgesi ve Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki İkiyakalar bölgesinde gerçekleştirilen PKK’ya büyük darbe vurulmasında büyük rol oynadı. PKK’nın korkulu rüyası haline gelen Aydoğan Aydın, cephede askerle savaşması ile tanınıyordu. Tümgeneral Aydoğan Aydoğan’, Özel Kuvvetler (bordo bereliler) komutanlığında da görev yapmıştı. Ruhları şad mekânları cennet olsun.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir