KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Türkiye Kıbrıs’ın menfaatlerini korumakta kararlı

Türkiye Kıbrıs’ın menfaatlerini korumakta kararlı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
338 0

Anastasiades,dün twiter hesabında BM Anayasasında kendi sözde topraklarına, sözde münhasır ekonomik bölgesine ve iç işlerine müdahale hakkı yasağı var dedi.
Bu sözü ile konuyu “işgal” meselesine yeniden dayandırmak istemiştir. Ayrıca Kasım ayında Anavatan Türkiye’nin GKRY tarafından ilan edilen sözde bloklardan 6. bölgede sondaj faaliyetlerine başlanacağını belirtmesi, GKRY’nin kriz yaratma siyaseti içinde Türkiye aleyhtarı ve KKTC haklarını görmezden gelen duruşla devam ettiğinin göstergesidir.. GKRY bu çalışmaları ile kendisine destek ve güvence bulma çabalarını yürütmekte ve sözde SAR faaliyetleri ile askeri tatbikatlarını deniz alanlarında ululslararası nitelikte yürüterek kriz anına hazırlık yapmaya çalışmaktadırlar.
GKRY ve destekçi unsurların bilmesi gereken mesele, aşağıda kırmızı renk ile belirlenen sahaların Türk kıta sahanlığı olduğudur. Bu alanların hiçbir surette oldu bittiye getirilerek ihlal edilemeyeceği defaten TC Devlet büyükleri tarafından ifade edilmiştir. Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde bölge gerçeklerini dikkate almayan duruşla Doğu Akdeniz’de yaratmaya çalıştıkları çatışma ortamı söz konusudur. Muhakkak ki TC Devleti gerek kendi gerekse Kıbrıs Türk haklarını ve menfaatlerini korumakta kararlılığını ortaya koyacağından şüphe edilmesin.

Emete Gözügüzeli

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir