KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Manşet Üstü
  4. »
  5. Türkiye ile Rusya’yı birbirine düşürmeye çalışan zihniyet başarısız oldu

Türkiye ile Rusya’yı birbirine düşürmeye çalışan zihniyet başarısız oldu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
389 0

Azerbaycan/Bakü/Trend Haber Ajansı Türkiye Masası

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (Kafkassam) Başkanı Dr. Hasan Oktay Trend Haber Ajansı’na Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini değerlendirdi.

Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen askeri isyandan sonra, Türkiye Rusya ilişkilerinin oldukça anlamlı hale geldiğini ifade eden Oktay, ”Bilindiği üzere Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı düşürülme meselesi karanlık kalmıştı. Uçağı düşürme emrini kim verdiği belli değildi. Türk-Rus ilişkileri müthiş bir kriz hali yaşarken NATO-Rusya ilişkileri de hızla bozulmaya başgösterdi. Türkiye’de meydana gelen askeri darbe girişimi, Rus uçağını düşüren irade ile isyanı teşvik edenlerin aynı merkez olduğunu gösterdi.” dedi.

Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak için uçağı düşüren iradenin 15 Temmuz’da Türkiye’de başarısız bir askeri isyan gerçekleştirdiğinin altını çizen Oktay, Türkiye ile Rusyayı birbirine düşürmeye çalışan zihniyetin başarısız olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya temaslarının Türk-Rus ilişkilerinin beklenenden daha iyi bir seviyeye çıkaracağını ifade eden Oktay, Putin ve Erdoğan’ın aralarındaki sorunları daha sağlıklı bir zeminde konuşarak, yeni dünyanın şekillendirilmesinde söz sahibi olacaklarını açıkladı.

Oktay, Erdoğan’ın Rusya seyahatinin beklenenden daha büyük etki yapacağını ifade etti.

Türkiye tarafından geçen yıl düşürülen Rusya’ya ait SU-24 uçağının ardından iki ülke ilişkilerinde kırılma yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’e gönderdiği mektubunda yaşananlardan dolayı üzgünlüğünü ifade etti. Bunun akabininde Rusya Türkiye’ye karşı bazı kısıtlayıcı önlemleri kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün uçak krizinin ardından ilk kez Rusya’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik ediyor.

Muhabir: Orkhan Guluzade

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir