KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye ile Rusya ilişkileri Suriye yüzünden bozulmaz’

Türkiye ile Rusya ilişkileri Suriye yüzünden bozulmaz’

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
293 0

Sputnik’in de içinde yer aldığı Rossiya Segodnya uluslararası haber ajansı binasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın askerlerini Suriye’den çekme kararıyla ilgili panel düzenlendi.

Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Şarkiyat Okulu’ndan doğu bilimcisi ve askeri uzman Andrey Çuprıgin, Sputnik’e açıklamasında, ABD’nin askerlerini tamamen Suriye’den çıkaracağına şüpheyle baktığını belirterek bu konuda şu değerlendirmede bulundu:
“IŞİD henüz tam bitirilmiş değil. Trump’ın, Amerikalıların IŞİD’i yok ettiği sözleri, Suriye’den deniz piyadelerini çıkarma kararını haklı göstermek için sadece bir bahane. Açıklandığı gibi 2 bin deniz piyadesi çıkarılsa dahi özel hareket timleri, diğer örgütleri, CIA grupları, NATO (Fransa, İngiltere, Hollanda) birlikleri kalacak. Bu açıklama, Trump’ın bir manevrasıdır. Amaç, durumu harekete geçirmek, ilgili tarafları birbirine çatıştırmak, Türkiye’yi YPG’ye karşı operasyona itmek. Türkiye bunu yaparsa Suriye ordusuyla karşı karşıya kalabilir ve sonra Rus-Türk işbirliğini gözden düşürme amaçlı provokasyonlar olabilir. İran ve İsrail’in eylemleri de soru işareti. Bu durumda bir ip ardından başka bir ipi de çekiyor, bu denklemin birkaç bilinmeyeni var”.

‘STATÜKO KORUNDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYE İLE RUSYA’NIN İŞBİRLİĞİNDE RADİKAL DEĞİŞİKLİK OLMAZ’

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Suriye’ye geniş çaplı operasyon düzenlemeyeceğini dile getiren Çuprıgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha ziyade noktasal eylemler olabilir. Zaten Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, Trump’ın tweet’inden hemen sonra, ordunun mevzilerinde kaldığını açıkladı. Statüko korunduğu sürece Türkiye ve Rusya’nın Suriye’deki işbirliğinde radikal bir değişiklik olmaz. Trump’ın, askerleri çektiği ve IŞİD’i yendiği yönündeki açıklaması, diğer ülkelerden daha çok Türkiye’ye yönelik, çünkü Türkiye NATO üyesidir. Şimdi Amerikan-Türk görüşmeleri bekleniyor ve Suriye’deki Rus-Türk birlikteliğinde birçok şey, Ankara ve Washington’un ortak eylemlerinin koordinasyonunun nasıl gelişeceğine bağlı. ABD medyasında, Trump’ın Erdoğan ile telefon görüşmesinde, IŞİD’le ilgili tüm sorumluluğu Türkiye’ye devrettiği iddia edildi. Muhtemelen bu, bir nevi jest anlamına gelebilir, Trump’ın Erdoğan’ı kendi safına çekme girişimi olabilir”.
Çuprıgin, “Provokasyon olmazsa Türkiye ve Rusya, Suriye yüzünden ilişkilerini bozmaz. Her iki ülke, 24 Kasım krizinden sonra ilişkileri düzeltmek için çok fazla kaynak sarf etti” diye kaydetti.
Tatiana Şuvalova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir