SURİYE’DE PANDEMİ İLE NASIL MÜCADELE EDİLİYOR?

NATO SAVAŞI

Cumhurbaşkanlığından tasfiye sinyalleri geliyor!

Azərbaycanda təhsilin səviyyəsi ildən-ilə aşağı enir

Türkiye ile maçlar Rusya’ya hep şans getirdi”

Gündem, Rusya 6 Temmuz 2018
191

Türk asıllı Rusya’nın saygın futbol adamı Aleksandr Hacı, Türkiye ile oynanan maçların Rusya’ya şans getirdiğini vurguladı. Asıl adı Salih Lütfiyeviç olan Hacı, Türkiye Komünist Partisi 2. Genel Sekreteri Salih Hacıoğlu’nun torunu olmakta. 1960’lı yıllarda Dinamo Moskova başta ünlü Rus kulüplerinde oynamış, daha sonra Rus Milli Takımı’nda görev yapmış saygın bir futbol adamı.

Kafkassam’a konuşan Hacı duygularını şöyle aktardı: ” Rusya milli takımı Dünya Kupası’nda İspanya’yı eleyerek çeyrek finale yükseldi. Ve böylece Rusya futbol tarihinde önemli başarısına imza attı. Rusya milli takımı, Dünya Kupası öncesi ilk hazırlık maçını 5 Haziran’da Moskova’da Türkiye ile yaptı. Bence bu maç Rusya milli takımına şans, bereket ve uğur getirdi. Yarınki Hırvatistan maçını da mutlaka kazanmamız lazım. Bu zafere inanıyorum!

Ben 1980’lı yıllarda Spatak Moskova’da işe başlarken, Sovyet futbol duayeni Nikolay Starostin bana neden ismim Salih Lütfiyeviç olduğunu sordu. Ben Türk kökenli olduğunu söyledim. O bana 1920’lı yıllarda Türkiye ve SSCB arasında yapılan ilk maçları anlattı. Uluslararası ambargolar yüzünden o dönem Sovyetler Birliği uluslararası karşılaşmalara katılamıyordu. İşte Türkiye bu ambargolara aldırmayarak Sovyetler ile ilk maç yapmıştı. Türkiye ve SSCB milli takımları böylece karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek maçlar yapmıştı. Starostin, Türk oyuncuları anlatırken, “Hepsi birer delikanlı, yakışıklı gençlerdi. Hiç unutmam. Türkler bizi çok güzel ağırladı.” derdi. Türkiye ile maçlar hep bize uğur getirdi. İnşallah yarınki maçı da kazanırız.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar