PUTİNİN NÖVBƏTİ PREZİDENTLİYİ AZƏRBAYCANA NƏ VƏD EDİR?

Putin: Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu bekleniyordu

На Земле безопасна только Антарктида, — Авраам Шмулевич об угрозе новой войны на Ближнем Востоке

Freedom House-un Qafqaz dərdi – təşkilat Qafqaz ölkələrinin “balını kəsib” –İddialar və etirazlar

Türkiye, Esad ile görüşmeleri başlatabilir’

Gündem, Rusya, Türkiye 24 Kasım 2017
139

Soçi zirvesinin ardından Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile iletişime geçebileceğini belirten Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Ankara’nın PYD duruşunun değişmez kalacağını kaydetti.

Oktay, Rusya-Türkiye-İran’ın Soçi’de gerçekleştirdiği Suriye zirvesinden sonra Türkiye’nin, Esad’ın ülkedeki geleceğindeki varlığını kabul ettiği bir tablonun ortaya çıktığını belirtti. Oktay, Ankara’nın Suriye’de toprak bütünlüğünü destekleyerek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi görüşmelerinde PYD’nin de hiçbir statü almamasında ısrarcı olacağını ifade etti.

KAFKASSAM Başkanı, Rusya ve ABD’nin PYD konusunda anlaşmaya varsa bile Türkiye’nin bunu kabul etmeyeceğini ve terörle mücadele sorununu, yakında başlayabilecek Esad ile ikili görüşmelerde çözmeye çalışacağını dile getirdi.

TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ETKİLEMEYECEK
Sputnik’e Soçi zirvesi sonuçlarını değerlendiren Oktay, Suriye konusunda Ankara ve Moskova arasında olan görüş ayrılığının Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini vurguladı.

Dr. Hasan Oktay, Türkiye için olduğu kadar Rusya için de terörle mücadelenin önemli olduğunu belirterek, Ankara için önceliğin IŞİD ve diğer terör örgütlerinin saldırılarını önlemek olduğunu kaydetti.
Sputnık

Yorumlar