KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye-Başkurdistan Cumhuriyeti ticari ilişkileri

Türkiye-Başkurdistan Cumhuriyeti ticari ilişkileri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
436 0

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ticaret ve ekonomik işbirliğinin artırılması için mevcut durum ve gelecek perspektifle ilgili video konferans formatında “Ticaret Temsilcisi ile Saat” başlıklı bir uluslararası bir oturum düzenlendi.

Rusya Türkiye Ticaret Mümessilliği resmi facebook sayfasında yapılan açıklamaya göre, oturumda, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Düzenleme ve İhracat Destek Masası, Rusya İhracat Merkezi (REC), devlet şirketi Rostec, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, Başkurdistan Cumhuriyeti ihracatçılarının şube şirketleri, önde gelen kongre ve sergi etkinliklerinin bölgesel operatörü, ayrıca Rus-Türk ticaret evi “Rost” ve Ankara’daki Rus Kültür ve Enformasyon Merkezi yönetimi de katıldı.

Başkurdistan Dış Ekonomik İlişkiler resmi Komitesi Başkanı Margarita Bolyçeva, burada yaptığı konuşmada, Başkurdistan Cumhuriyeti ihracatçılarının Türkiye’ye özel ilgisine vurgu yaptı, Başkurdistan Cumhuriyeti lideri Radiy Habirov’un bağkanlığında Başkurdistan iş dünyası temsilcilerinin Eylül ayında Türkiye’ye çıkarma yapacakları konusunda bilgi verdi. Konuyla ilgili hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği de kaydedildi.

Söz konusu ziyaret sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nde RF Başkurdistan Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği nin açılması için resmi tören de yapılacak.

Oturumda ana konuşmacı olarak katılan Rusya Federasyonu Türkiye’deki Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin,ikili ticari ilişkilerin daha da artırılması bağlamında yapılan çalışma ve faaliyetleri anlattı. Gaşigullin, uzun vadeli yüksek düzeyde işbirliği ve önemli düzeyde karşılıklı ticaret ile karakterize edilen Rus-Türk ortaklığının çok yönlü doğasını vurguladı. .

Diğer konuşmacılar Rus-Türk ilişkileri bağlamında RF Başkurdistan-Türkiye ticari işbirliğini masaya yatırdı.

Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir