KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Türkiye-Azerbaycan İlişkillerinde Yeni Psikolojik Operasyon

Türkiye-Azerbaycan İlişkillerinde Yeni Psikolojik Operasyon

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
172 0

Türkiye-Azerbaycan İlişkillerinde Yeni Psikolojik Operasyona Dikkat Edelim

Azerbaycan’da birileri tarafından Nuru paşa, milletin adı, Elçibey, Türkiye’nin mezhepçilik yaptığı ve Karabağ politikası benzeri hususlar üzerinden bir neçe ay davam etdirilen Türklük ve Türkiye aleyhine sistematik kampanyadan sonra anlaşılan sıra geldi konunun Türkiye cephesine. Orda da anlaşılan Azerbaycan aleyhine psikolojik operasyon yogunlaşacak gibi. Ana malzemeler mezhep, Osmanlı-Sefevi kavgası, Azerbaycan’ın Kıbrıs’ı tanımaması, Türk işadamlarına yapılan kötü müamele ve tabii ki FETÖ meselesinde yeterli kadar duyarlı davranmaması gibi hususlar olabilir. Bir de Ermenistan’la gizli iliskileri konu edinilebilinir.
Fakat bu kampanyada yeni olan husus şu Azerbaycan’a yönelik kampanyada Türkçü milliyetçi damar da kullanılmağa başlanmış.Bu noktada ilk kullanılan konu “Sefevi’nin ve Şah Ismayil’ın Türk olmaması” tezidir.Ben şahsen Türkmen meselesine Azerbaycan’ın ( ve diger cumhuriyetlerinin) ilgisiz kalmasını, Azerbycanlıların anayasasında milletin ve kendilerini Türk olarak tanımlamamasını, Güney Azerbaycan’a duyarsız kalmasını, Bakü yönetiminin Rusya ve İran’la geliştirdiği yakın ilişkilerin gündeme gelmesini bekliyorum..Bildigimiz gri propaganda olucak yani..

Bu bağlamda Azerbaycan’da en yaygin izlenme ağı olan TRT”de Pelin Çift’in programında “İran’ı elestriyoruz” diye Sefevi ve Şah İsmayıl’a yönelik karşı tez olmadan tartıştırılması ciddi bir talihsizlik olmuştur. Türk Dünyasının güzide kurumlarından olan ve yaptıgı güzel yayınlarla önemli hizmetler veren TRT’nin değerli yetkililerinin ve kadrosunu bu konularda hassas davranmasını ve bu tür hatalara düşmemesini temenni ediyorum. Dr. Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir