KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Türk uzman: Dünya kamuoyu keşke Putin’in uyarılarını dikkate alsaydı

Türk uzman: Dünya kamuoyu keşke Putin’in uyarılarını dikkate alsaydı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
332 0

Ankara merkezli Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 43. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmanın tarihi önemini vurgulayarak, “Dünya kamuoyu keşke Putin’in 10 yıl önce yaptığı uyarıları dikkate alsaydı” dedi.

Sputnik’e konuşan Oktay şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Putin’in Münih Konferansı’ndaki tarihi konuşması uluslararası politikaya bir dönüm noktası olarak damgasını vurdu. Rusya lideri tek kutuplu dünyanın kusurlu olduğunu net şekilde beyan etti. Uluslararası hak, hukuk ve ilkelerinin önemine vurgu yaptı. Putin uluslararası hukukun temel ilkelerinin her geçen gün artan bir şekilde küçümsendiği konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Rusya lideri Washington’un uluslararası alandaki faaliyetlerinin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda uyarıyordu. İşte bugün geldiğimiz noktaya bakalım. Ortadoğu, Kafkaslar, Ukrayna, Karadeniz’de yapay gerilim, Baltık cumhuriyetlerinde de yapay gerilimler ve başka olaylar. Özellikle Suriye sorunu nedeniyle bugün Türkiye’nin yaşadığı sorunlar ve başka. Terör örgütlerinin tüm dünyayı hedef alması, masum insanların hayatını kaybetmesi. Dünya kamuoyu keşke Putin’in uyarılarını dikkate alsaydı. Belki de bu sorunlarla karşılaşmayacaktık. 10 yıl geçti ve Putin’in haklı olduğunun şahiti olduk.”

‘TSK, PUTİN’İN KONUŞMASINI HEMEN KENDİ SİTESİNDE YAYINLANDI’

Oktay sözlerine şöyle devam etti: “Bu arada önemli bir hatırlamada bulunmak isterim. Putin’in Münih konuşması hemen Türkçe çevirilerek Türkiye Silahlı Kuvvetleri web sitesinde yayınlanmıştı. Bunun anlamı şudur. Türkiye de ABD’nin o dönemki planlarından ciddi rahatsız idi. Ankara Putin’e böylece destek veriyordu. Keşke hepimiz Putin’in bu uyarılarını ciddi anlamda kavrayabilseydik. Bence bundan sonra, Moskova ve Ankara, geçmişte yapılan hataların bir daha tekrarlanmaması için gereken dersleri çıkarmalı ve işbirliklerini artırmalı.”

‘PUTİN 43. MÜNİH KONFERANSI’NDA DÜNYA KAMUOYUNU UYARMIŞTI’

Rus siyasi uzman Nikolay Starikov da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 43. Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmanın tarihi önemine değinerek, “Sayın Putin o tarihi konuşmasında dünya kamuoyunu uyarmıştı” dedi.
Putin’in Münih Konferansı konuşmasının 10. Yıldönümü vesilesiyle Sputnik’e değerlendirmede bulunan Rus uzman şu ifadeleri kullandı:

“Putin bu konuşmasında Soğuk Savaş sonrasında öngörülen tek kutuplu dünyayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu onun en önemli tarihi konuşması. Üzerinden 10 yıl geçti. Bu 10 yıl içinde dünyada çok sayıda siyasi gelişmelerin tanığı olduk. Oysa Putin o konuşmasında dünya kamuoyunu uyarmıştı. Putin konuşmasını yaptığı tarihlerde ise bir çok senaryoların hazırlığı yapılıyordu. Bunların arasında Ortadoğu’yu yerle bir eden Arap Baharı, Ukrayna’daki gelişmeler, Ortadoğulu mültecilerin Avrupa’ya kaçması ve başka. Putin’in uyarılarına rağmen dünyamız bügünkü yaşadığımız olaylara tanıklık etti. Batılı politikacılar 1 yıl sonra Güney Osetya’da Rusya’ya saldırmaya çalıştı. Tüm bu çabalar sonuç vermeyince 2011-2012 yıllarında Putin’in tekrar Devlet Başkanı olmaması için ellerinden geleni yaptılar.”

’10 YIL SONRA DÜNYA PUTİN’İN HAKLI OLDUĞUNU GÖRDÜ’

Rus uzman sözlerine şöyle devam etti:

“Putin’in Münih Konferansı konuşması, Rusya’nın gelecek iktidarları için masaüstü bir kitap olmalı. Burada uluslararası ve iç politikada geri atılmayacak adımlar ile ilgili ilkeler somut şekilde belirtilmekte. Burada uluslararası ilkelerin desteklenmesi ve korunması, devlet egemenliğinin savunulması net şekilde izah edilmekte. Tüm dünya için dengeli bir gelişim. Bu da fiiliyatta çokutuplu dünya anlamına geliyor. Tek kutuplu dünya dominat bir gücün oluşturduğu tehlikeli bir durum. 10 yıl sonra dünya Putin’in haklı olduğunu gördü. Dolayısıyla Putin’in tarihi konuşması aradan 10 yıl geçmesine rağmen günümüzde yaşananları anlamak için önemli bir eser.”
Fuad Safarov
https://tr.sputniknews.com/columnists/201702101027158629-turk-uzman-dunya-kamuoyu-keske-putinin-uyarilarini-dikkate-alsaydi/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir