KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Subayı Katarlı darbeci general Mohammed bin Abdulaziz bin Nasser Al-Ateya’yı kafasından neden vurdu?

Türk Subayı Katarlı darbeci general Mohammed bin Abdulaziz bin Nasser Al-Ateya’yı kafasından neden vurdu?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
424 0

Katar’da Türk üssünde görevli bir Türk Subayı, Lakhouya- LEKHWIYA(İç Güvenlik Gücü) Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Mohammed bin Abdulaziz bin Nasser Al-Ateya’yı başından vurdu.

Haberi geçen GDN News; Körfez ülkelerinde günlük yayınlanan Bahreyn merkezli bir gazete.GDN News haberindeki ayrıntılara bakılırsa Katar’ın Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bir grup silahlı müfreze Internaly Force – LEKHWIYA /Arap medyasında yer alan iddialara göre, Katar’da yaşanan darbe girişiminde üst düzey bir Katar Askeri yetkilisi, bir Türk subayı tarafından başından vurularak öldürüldü. Öldürülen askeri yetkili sıradan biri değil. Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı komutan yardımcısı. Mensubu olduğu LEKHWIYA; yerel dilde vatan sevgisi, Emire bağlılık gibi bir anlama sahip. Bir tür silahlı milis gücü.Internaly Force – LEKHWIYA/İç güvenlik gücü (ISF), aynı zamanda Özel Kuvvetler Komutanlığı. 2004’te 23 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kuruldu. Katar’ın iç güvenliği ve istihbaratı ile ilgili sorumluluk alanı var. ISF, Katar Devletinin ev sahipliğinde duzenlenen 17.Körfez Kupası ile 15.Batı Asya Oyunlarının ve Katar’da gerçekleştirilen birçok uluslararası konferansın güvenliği sağlamıştı. Bu temel role ek olarak ISF, Sivil Savunma, İçişleri Bakanlığı ile birlikte, trafik ve medeni hukuk ihlallerine karşı kampanyalar organize ediyor. Ayrıca diğer ulusal güvenlik kurumlarıyla da işbirliği yapıyor. Lefdawiya-Lakhouya- LEKHWIYA gibi Türkçe de farklı imla biçimleri olan Birimin ana görevleri arasında, çeşitli isyan eylemlerini bastırmak ta var. Ayrıca, olağanüstü şartlarda ülke açısından stratejik önemi olan tesisleri güvence altına almakta sorumluluğuna dahil. Birim, sınırdışı uluslararası görevlerde yer aldı. Õrnegin Lübnan’daki BM Barış misyonuna (UNIFIL) katılım bunlardan biriydi.

Al-Wajba Sarayı’nı ve Emirin ailesini korumakla görevli Katar’daki Türk Üssünden Türk özel kuvvetleri subayı, resmi izin olmadan Al-Wajba Sarayı’na girmeye çalıştığı için 60 yaşındaki generali kafasına sıkarak öldürdü. Al-Wajba Sarayı; HH Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani Sarayı olarak biliniyor ve Katar Emiri ailesiyle birlikte burada ikamet ediyor. Al-Wajba Sarayı; aynı zamanda Katar Emirliğinin yonetim merkezi. Çok sıkı korunuyor, adeta kale gibi.

Türk Subayının silahından çıkan mermilerle geçen hafta Cuma günü hayatını kaybeden Generaliz bin Nasser Al-Ateya’nın, Katar’da konuşlu ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 401. Saha Destek Tugayı’na sık sık girip çıktığı ve burada Suudi Arabistan ve Mısır istihbaratında görevli askerlerle irtibat kurduğu biliniyor. Bazı kaynaklarda öldürülen generalin beraberindeki müfreze ile Katar Emiri ve ailesini rehin alarak askeri darbe teşebbüsünde bulunacağının Türk askeri istihbaratı tarafından haber alındığını, sarayın güvenliğini sağlayan Türk askeri yetkililerinin durumdan haberdar edildiği ve darbeci general için vur emrinin verildiği, darbeci generalin etkisizleştirmesi ile darbenin bitirildiği belirtiliyor.
“Alemde Şer, Oğuzda Er Tükenmez” diye boşuna denilmemiş.

Türk askerleri; Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’dan oluşan Arap dörtlüsünün Katar rejimine ambargo kararı almasının hemen ardından, 19 Haziran 2017’de Doha’ya gelmiş ve ülkede kurulan Türk üssüne yerleşerek göreve başlamışlardı. Üç bin civarında Türk askeri Katar’da görevde.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir