KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk SİHA’ları Ukrayna’ya Rus saldırganlığını durdurmaya yardım ediyor mu

Türk SİHA’ları Ukrayna’ya Rus saldırganlığını durdurmaya yardım ediyor mu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
294 0

Silahlı İHA’lar ‘Bayraktar TB2’ Ukrayna’nın direnişinin önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Sayesinde Ukrayna ordusu Rus askeri konvoylarını başarılı bir şekilde yok etmeye devam ediyor. Şu ana kadar Ukrayna ordusu, 509 rus tankı ve 1556 askeri zırhlı aracını bertaraf etmiştir. Bunun yanı sıra, İHA’lar düşmanın pozisyonlarını tespit etmeye ve Rus işgal güçlerine karşı saldırıları yöneltmeye yardım ediyor. 15 Mart’ta Türkiye Ukrayna’ya yeni SİHA’ları, ayrıca miğferleri ve kurşun geçirmez yelekleri teslim etmiştir.
Savaşın üçüncü günü olan 26 Şubat’tan itibaren Türkiye Rus savaş gemilerinin Boğazlar üzerinden Karadeniz’e geçişlerini yasaklamıştır.
Böylece, Rusya denizden Ukrayna şehirlerine ateş açmak ve Ukraynalıları öldürmek üzere Akdeniz’den ve başka yerlerde bulunan filolarından gemilerini Karadeniz’e getiremez hale gelmiştir. Boğazların kapatılması Rusya’nın saldırı potansiyelini zayıflatıp Ukrayna’nın güneyine yapılacak atakların sayısını azaltmıştır. Bu da yüzlerce insan hayatını kurtarmıştır.
Yine de halen saldırı tehlikesi hem havadan hem denizden son derece kritik kalıyor. Sivil vatandaşlar Rus bombardımanlarından, top ateşinden ve füzelerinden ölmeye devam ediyor.
Savaşa son vermek üzere Ukrayna’ya nasıl yardımda bulunabilirsiniz?
https://war.ukraine.ua/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir