KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Rus ittifakına karşı ABD Fransız işbirliği!

Türk Rus ittifakına karşı ABD Fransız işbirliği!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 3 dk okuma süresi
347 0

Çatışmasızlık bölgeleri uygulamasının ardından sessizliğe bürünen İdlib’de, “İdlib’e Türk ve Rus askeri konuşlanabilir” sürecine geçildi. Halep’ten tahliye edilen muhaliflerle birlikte nüfusu 100 bin sınırına dayanan İdlib’in kontrolünü 2017’nin başından beri diğer farklı grupların birleşmesiyle oluşan ‘Heyet Tahrir Şam’ (Şam’ı Özgürleştirme Heyeti) elinde tutuyor. İdlib’de diğer önemli bir güç dengesi ise Ahrar Eş Şam örgütü birçok noktanın kontrolünü elinde bulunduruyor. Ahrar Eş Şam’ın kısa süre önce Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üç renkli bayrağını benimsediğini açıklamıştı. İdlib’de yaşayanların büyük kısmı, güvenliği sağlamak ve terörü sonlandırmak için Türk askerinin kente gelmesini istiyor. Türkiye, bölgede demokratik bir yönetim kurulmasını ve İdlib’de bulunan tüm grupların ÖSO bayrağı altında birleşmesinden yana. Türkiye, Suriye’nin en yüksek ikinci dağı olan Cebel-i Şeyh Dağı’na üst kuruyor. TSK yeni görevi, İdlib’e girildiğinde Hama, Şam, Humus ve Halep’ten gelenlerle nüfusu 2 milyonu aşan İdlib ve çevresinin güvenliğinin sağlanması. Böylelikle ABD’ nin PKK/PYD’nin arkasına saklanarak gerçekleştirmek istediği enerji koridorunu Akdeniz’e ulaştırma projesi fiilen rafa kalkmış oldu. Afrin ve İdlib’ te Türk Rus işbirliğine karşı Amerikalılar yeni ittifak arayışına yöneldi. ABD askeri uzmanları başka türlü bölgede tutunamayacaklarının farkında. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de kimyasal saldırı gerçekleşmesi halinde koordineli biçimde ortak karşılık verme kararı alması da bu zorunluluğun sonucu.

Suriye’ de, kimyasal bir saldırı olması halinde ABD ve Fransa’nın koordineli bir biçimde ortak karşılık vermesi kararlaştırıldı. ABD daha önce Suriye rejiminin İdlib’teki kimyasal saldırısının ardından 6 Nisan’da saldırıda kullanılan hava üssü Şayrat’ı bombalamıştı.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin Şayrat Hava Üssü’nde yeni ve büyük bir kimyasal saldırıya hazırlandığını tespit ettiklerini duyurmuştu.
Emmanuel Macron, daha önce yaptığı açıklamada, Suriye’de kimyasal silah depolarının yerini tespit etmeleri halinde tek başlarına imha edeceklerini, kimyasal silah kullanılmasının kırmızı çizgileri olduğunu bildirmişti. Şimdi yeni bir yalanın kuyruğuna tutunacaklar. Tıpkı Irak’ta olduğu gibi, kimyasal silah yalanı.Eğer Türkiye’ nin canı yanarsa bölgeyi bunlara dar eder.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir