KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk-Rus işbirliğine önem veren Rus vali, tarımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı görevine atandı

Türk-Rus işbirliğine önem veren Rus vali, tarımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı görevine atandı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
256 0

Rusya’nın merkez bölgelerinden Voronej eski Valisi Aleksey Gordeyev, tarımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı görevine atandı. 1999-2009 yıllarında Tarım Bakanı görevlerinde bulunan Gordeyev daha sonra Voronej Bölge Valisi ve Rusya Devlet Başkanı’nın Merkez Federal Bölge Valisi olarak görev yaptı.

29 Kasım’da Rusya’nın Voronej kentinde yapılan Rus-Türk iş forumunda konuşan dönemin Voronej Bölge Valisi Aleksey Gordeyev, forumun ikili işbirliğinin güçlendirilmesine önemli ivme kazandıracağını söylemişti.

Gordeyev Rus-Türk işbirliğinin önemine işaret ederek şunları kaydetmişti: “Bölgemiz ve Türkiye ikili işbirliği tecrübesine sahip. Türk firmaları bölgemizde Merkez pazaryeri, Tiyatro ve başka tesisleri inşa etti. Voronej ve İstanbul arasında direkt uçak seferleri açıldı. Türk sanatçılar sürekli olarak bölgemizde yapılan kültürel etkinliklere katılıyor. Bu forum büyük yolun başlangıcı. Bu forum ikili işbirliğin güçlendirilmesine önemli ve güçlü ivme kazandıracak. İkili ticari hacmini daha da artırmamız lazım.”

Gordeyev, Türk heyetini en üst düzeyde karşılayarak ağırlamıştı. Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ın yanı sıra, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, DEİK bünyesindeki Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki ticari temsilcisi Aydar Gaşigullin, Rusya’da faaliyet gösteren önde gelen Türk kurumları ve şirketlerinin temsilcileri de forumda hazır bulunmuştu.

Bu arada forum Rusya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Temsilciliği, Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB, Rus-Türk İş Konseyi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir