KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TÜRK KONSEYİ GENEL SEKRETERİ TAŞKENT’TE RESMÎ TEMASLARDA BULUNDU

TÜRK KONSEYİ GENEL SEKRETERİ TAŞKENT’TE RESMÎ TEMASLARDA BULUNDU

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
273 0

TÜRK KONSEYİ GENEL SEKRETERİ TAŞKENT’TE RESMÎ TEMASLARDA BULUNDU
Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Ämireyev, Özbekistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyaret çerçevesinde üst düzey bürokrasiden birçok isimle bir araya geldi. (Egemen.kz)

8 Şubat 2021 tarihinde Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile yapılan görüşmede taraflar, Özbekistan’ın Türk Konseyine katılımının Türk dünyasının birliğini pekiştiren ve Türk devletleri arasında etkili bir ortaklığın kurulması yolunda büyük fırsatların kapısını aralayan tarihî bir hadise olduğunu vurguladılar. Türk Konseyi, Özbekistan’ın Konsey’e üyeliğinin gerçekleşmesini takip eden kısa süre zarfında pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen bahse değer neticeler elde etti.
Dışişleri Bakanı Kamilov, Türk Konseyinin kardeş ülkeleri ve stratejik ortakları bir araya getirmesi yönüyle Özbekistan’ın dış politikasında özel bir konuma sahip olduğunun altını önemle çizdi.
Genel Sekreter ile Bakan; siyaset, ticaret-ekonomi, yatırımlar, kültür-insanlık, ulaşım ve lojistik, turizm, gençlik ve spor alanlarında çok yönlü iş birlikleriyle ilgili temel meseleleri ele aldılar. Yakında gerçekleştirilecek “Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi” başta olmak üzere Taşkent’te yapılması planlanan Turizm Bakanları Altıncı Danışma Toplantısı, Gençlik ve Spor Bakanları Beşinci Danışma Toplantısı, 2021 yılı içerisinde Özbekistan’da gerçekleşecek Genç İş Adamları Forumu gibi önemli faaliyetlerin takvimi konusunda fikir alışverişinde bulundular.
Ticari-ekonomik ve yatırımlarla alakalı iş birliklerinin kurumsal temellerine; bu bağlamda Genel Sekreterliğin, yatırım projelerinin hayata geçirilmesinin teşvikini temin edecek bir Türk Konseyi Ortak Yatırım Fonunun kurulması doğrultusunda attığı cesur adımlara özellikle dikkat çekildi.
B. Ämiryeyev ile A. Kamilov, Türk Konseyine üye ilkeler arasındaki iş birliğinin geleceğe dönük stratejileri üzerinde durarak Türk halklarının ekonomik refahını yükseltmeye ve bütün Türk dünyasının daha ileri düzeyde bütünleşmesine tesir edecek, hayata dokunan pratik girişimlerin ve daha ziyade somut projeleri hayata geçirmenin önemine işaret ettiler.
Buluşmada, Özbek mamullerinin dış pazarlara açılabilmesi için gereken elverişli şartları sağlamaya dönük, ulaşım sektöründe atılan son adımlar da değerlendirildi. Taraflar, Özbekistan’ın Türk dünyasının diğer iş birliği örgütlerine üye olması meselesini de ele aldılar. A. Kamilov, ülkesinin çok yakında TÜRKSOY, Uluslararası Türk Akademisi ve Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TURKPA) örgütlerine üye olacağını bildirdi.
Ämireyev; büyük Türk şairi ve filozofu, ünlü toplum adamı Ali Şir Nevâyî’nin doğumunun 580. yılı münasebetiyle düzenlenen kutlama etkinliklerine Ali Şir Nevâyî adına Türk Konseyi tarafından verilecek uluslararası nitelikli bir “Türk Dünyasının Birliğine Hizmet Ödülü”nün dâhil edilmesini teklif etti.
Genel Sekreter ile Bakan, Türk Konseyinin hâlihazırdaki takviminde yer alan geniş boyutlu meselelerin yanı sıra önemli uluslararası ve bölgesel konular doğrultusunda fikir alışverişinde bulundu.
Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Ämireyev, 8 Şubat 2021 tarihinde Taşkent’te Özbekistan Cumhuriyeti Yüce Meclis Senatosu Başkanı Tenzile Narbayeva ile bir araya geldi.

Genel Sekreter ile Başkan; Türk Konseyi bünyesinde hâlihazırda yürütülen hizmetleri ele alıp Konseye üye ülkeler arasındaki çeşitli alanlara dönük iş birliklerinin daha da ileriye götürülmesi noktasında görüş alışverişinde bulundular.
B. Ämireyev, Özbekistan’ın Türk Konseyine girmesinin Türk dünyasının birliğini kuvvetlendirme yolunda çok önemli bir adım olduğunu belirtti.
Başkan Narbayeva ise Özbekistan’ın Türk Konseyine üyeliğinin; Özbek ve diğer Türk halklarının uzun asırlara dayanan ortak tarihî kökleri, medeniyeti, kendine özgü hususiyetleri ile dilinden kaynaklanan asli hedeflerine ve çıkarlarına tam anlamıyla cevap vereceğini söyledi.
B. Ämireyev, Özbekistan’da devletin ve toplumun yeniden inşası, iş dünyasını ve yatırım imkânlarını iyileştirme, Türk ülkeleriyle dostluk ve barışa dayalı komşuluk ilişkilerini geliştirme alanlarında yürütülmekte olan kapsamlı reformlardan büyük övgüyle söz etti.
Türk devletleri arasındaki parlamentolar arası ilişkilerin geliştirilmesi hususuna değinen Genel Sekreter Ämireyev, Özbekistan tarafının TÜRKPA’ya girişi yönündeki kararını tam olarak desteklediğini ifade ederek gerekli prosedürlerin en kısa sürede sonuçlandırılması temennisinde bulundu.
Taraflar ayrıca Konseyin amaçlarına ulaşmada, kadınlar ile gençlerin rollerini güçlendirmenin yollarını ele aldı.
Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı-Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardar Umurzakov, Türk Konseyi Genel Sekreteri onuruna verilen gayriresmî akşam yemeği sırasında, B. Ämireyev’e iltifatlarda bulundu ve Türk Konseyinin ticaret, ulaşım, yatırımlar, enerji ve turizm başta olmak üzere ekonominin çeşitli sektörlerindeki iş birliklerini geliştirerek üye devletlerarasındaki münasebetleri pekiştirmede oynadığı rolü yüksek takdirle karşıladı.
S. Umurzakov, Özbekistan’a destek vermek suretiyle Türk Konseyinin etkinliğini artırmayı hedefleyen belirli takvime bağlanmış girişimler, ayrıca Konseyin kurumsal temellerini güçlendirme ve yapısal reformlar konularında üzerlerine düşecek katkıları sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.
Genel Sekreter; Özbekistan’ın, Konseye üyelik anından başlayarak Türk Konseyinin faaliyetlerine aktif biçimde katılımının, örgüt bünyesindeki çok taraflı iş birliklerinin ufkunu genişletmekle kalmayıp Türk devletlerinin ortak potansiyelini de dikkat çekici oranda genişlettiğini belirtti.
Bağdad Ämireyev, son faaliyetler ile projelerin yanı sıra kısa süre önce kurulan Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) da dâhil olmak üzere ticari-ekonomik ve yatırımsal iş birliklerinin kurumsal temelleri; Sekreterliğin, Ortak Yatırım Fonu kurulması doğrultusunda sergilediği cesaret ve ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) desteklemeyi ve çeşitli yatırım projelerinin uygulanmasını teşviki hedefleyen Türk Kalkınma Bankasının kurulması hususlarında Sardar Umurzakov’u bilgilendirdi.
Bununla birlikte taraflar, Türk Konseyine üye devletler ile gözlemci devletlerin transit potansiyellerini geliştirmeyi amaçlayan ortak projelerin hayata geçirilmesini göz önünde bulundurarak nakliye ve lojistik alanındaki iş birliklerinin geniş imkânlarına dikkat çektiler.
Görüşmede, ihtiyaç duyulan mamullerin taşınmasını kolaylaştırmak için bir “yeşil koridor” oluşturulmasının gerekliliğinin yanı sıra Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Koridoru’nda (Orta Koridor) doğu-batı istikametinde yapılacak ticaretin lojistik maliyetlerinin azaltılmasının ve taşımacılık hızının artırılmasının önemi vurgulandı.
B. Ämireyev, S. Umurzakov’u Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD/Tr. AİKB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ayrıca İslam Kalkınma Bankası Grubu Yönetim Kurulu Başkanı seçilmesinden ötürü tebrik etti ve kendisine yeni görevlerinde başarılar dileyip Türk Konseyi ile daha yakın iş birliği içinde olacağını umduğunu bildirdi.
Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Ämireyev aynı gün Taşkent Türkistan Sarayı’nda Özbekistan Kültür Bakanı Azadbek Nazarbekov ile bir araya gelip büyük Türk şairi ve düşünürü, ünlü devlet adamı Ali Şir Nevâyî’nin 580. doğum yılı münasebetiyle Özbekistan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen “Nevâyî’nin Şiirleri ve Bestelenmiş Şiirlerinden Oluşan Müzik Gecesi”ne katıldı. Etkinlik kapsamında Özbekistan Devlet Konservatuvarı ve Özbek Millî Sanat Merkezi “Makom”un seçkin müzik toplulukları ile gruplarının icra ettiği bir konser sunuldu.
Genel Sekreter Bağdad Ämireyev, klasik makam sanatını özellikle de Buhara “Şaşmak”, Harezm “Altı Buçuk”, Dutar, “Fergana-Taşkent” makamlarını büyük bir mutlulukla izlediğini belirterek bu makamların, yüzyıllar boyunca Özbek millî makam sanatının eşsiz “altın hazinesini” meydana getirdiğini ifade etti.
Genel Sekreter, Türk Konseyinin, toplumlarına mal olmuş ünlü Türk simaların cihanşümul medeniyete yaptıkları katkıları dünyaya tanıtmak için daha yoğun bir çaba göstereceklerini söyledi.

https://egemen.kz/article/265215-turki-kenhesininh-bas-khatshysy-tashkentte-resmi-kezdesuler-otkizdi?utm_source=ainews&utm_medium=referral
Egemen Kazakistan gazetesinden aktaran
Ahmet Hayrettin SAĞDIÇ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir