KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk kökenli Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan Suriye operasyonuna destek!

Türk kökenli Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan Suriye operasyonuna destek!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
560 0

TSK Afrine operasyon yapacak söylentilerinin ayyuka çıktığı bu günlerde ziyaretçilerimiz eksik olmuyor. ABD’nin DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk Ankara’ya gelmiş,  “Türkiye ile DAEŞ’in yenilgiye uğratılmasını konuştuk” demişti. Ancak McGurk’a, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı düzeyinde ilgi gösterilmiş, adet yerini bulsun diye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal ile bir araya gelebilmişti.
McGurk avucunu yalamış, arkasına baka baka geldiği yere dönmüştü.

McGurk’ın temaslarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Tarabya Köşkü’nde kabul etti.Tarabya Köşkü’nde basına kapalı görüşme, yaklaşık 2 saat sürdü.
Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Ne konuştular derseniz ve aklınıza hemen Suriye geldiyse ilk elden bravo derim. Lâkin Ukrayna’dan Kafkaslara, Balkanlardan Kıbrıs’a kadar çok genis bir alan üzerindeki jeopolitik gelişmeler ele alındı. Özellikle Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ krizinin ABD ve AB tarafından istismarının bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyeli üzerinde duruldu. ABD ve Avrupa da yaşayan Ermeni diasporasının emperyalizme çanak tutan eylemliliğine dikkat çekildi. Afrin’e yönelik operasyon öncesinde son hazırlıklar ve muhtemel gelişmeler ele alındı. Suriye hava sahasının Rusya tarafından kontrolü ve askeri harekat sırasında TSK destekli ÖSO unsurlarına ABD tarafından yapılabilecek olası saldırıların engellenmesi de masaya yatırıldı.
Kim bu Sergey Şoygu? Tuva Türklerinden olan Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı’ndan önce 18 yıl boyunca aralıksız olarak Acil Durumlar Bakanlığı yapmış. İlginç bir hayat hikayesi var. Şoygu, Rusya’da Türklerin yaşadığı Tuva bölgesinde, Tuvalı bir baba ve Rus bir annenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. Sergey Şoygu’nun soyadının çok az bilinen bir öyküsü şöyle; Sergey Şoygu’nun soyadı Kujuget olan babası doğduğunda, nüfus memuru isimle soy ismi yanlış kaydediyor. Böylece ailenin soyismi değişiyor.
Şoygu, 1977 yılında Krasnoyarsk Politeknik Enstitüsü inşaat mühendisliğinden mezun. 1988’de Komünist Parti’ye üye olan Şoygu, 1999’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’ya katılır. Şoygu aynı yıl, doğal afet olaylarında yaptığı hizmetlerden dolayı “Rusya Federasyonu Kahramanlık Madalyası”na layık görülür.
Futbol oynamaktan ve ata binmekten büyük keyif alan Rus bakan, değeri 40 milyon dolar olduğu belirtilen Rusya’nın en değerli “kılıç” koleksiyonuna sahip. Türk ama Ortodoks Hristiyan. Şoygu, askeri geçit töreninden önce haç çıkartan ilk Savunma Bakanı olarak biliniyor. 62 yaşında ve
5 yıldan bu yana Savunma Bakanlığı’nın başında bulunan Şoygu, son yıllarda Rusya’nın askeri gücünde görülen büyük değişimde önemli bir rol oynuyor.
Putin rüşvet skandalının ardından görevden aldığı Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov’un yerine Türk kökenli Sergey Şoygu’yu atamıstı. Bir dönem Moskova eski bölge valisi olan Sergey Şoygu, Üç dil konuşuyor
İki kız sahibi olan Shoygu, İngilizce, Japonca ve Türkçe biliyor.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arkasındaki en büyük güç olarak biliniyor. Yanisi şu geleceğin Putini bir Türk!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir