KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Türk iş dünyasından özür yorumu: Dostluğumuz güçlenecek, birbirimizle daha güçlüyüz

Türk iş dünyasından özür yorumu: Dostluğumuz güçlenecek, birbirimizle daha güçlüyüz

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
316 0

putinisrailRusya’da faaliyet gösteren Türk iş dünyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk F16’larının düşürdüğü Rus Su-24 uçağının pilotunun ölümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özür dilemesini çok olumlu gelişme olarak değerlendirdi.

Rusya’da faaliyet gösteren Türk iş dünyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk F16’larının düşürdüğü Rus Su-24 uçağının pilotunun ölümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özür dilemesini çok olumlu gelişme olarak değerlendirerek, “Dostluklar kalıcıdır. Bu krizden hepimiz ders çıkarmamız lazım. Bundan sonra Rus-Türk dostluğu daha da artacak. Birbirimizle daha güçlüyüz.” dedi.

Sputnik’e konuşan Rus Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan şu ifadeleri kullandı: “Bu haber bizi çok sevindirdi. İlişkilerin bozulması her şeyi berbat etti. Ekonomi ilişkileri çok olumsuz etkiledi. Binlerce ortak aileler zarar gördü. Bu karşılıklı açıklamalarla ilişkilerin normalleştirilmesi süreci başlar ve eski aradığımız günlere dönürüz. Bu süreçte sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düştü ve halen de STK’lar bu önemli görevlerine devam ediyorlar. Çünkü bizler ilişkilerin düzeleceği inamını kaybetmedik. Bizler bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Dostluklar kalıcıdır. Bu krizden hepimiz ders çıkarmamız lazım. Bundan sonra Rus-Türk dostluğu daha da artacak. Bölgenin en önemli ülkesi Rusya ve Türkiye’dir. Rus-Türk dostluğu bölgede barış, huzur ve istikrarın garantörüdür”

‘RUSYA VE TÜRKİYE SADECE KOMŞU DEĞİL AKRABADIR’

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır da, “Duygularım içimden taşıyor,çok heyecanlandım. Bir an önce eski dostukların kurulması için hep beraber çabalamalıyız. Biz iki dost ve coğrafik müttefikiz. Birbirimizle daha güçlüyüz. Bunu unutmamalıyız. Artık ortak ailelerimiz var. Komşuluğun yanında artık akrabayız” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir