KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk dünyasında korona

Türk dünyasında korona

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
293 0
elnur paşa

HER geçen gün artan virüsün etkileri dünyayı sarsmakta. Kimilerine göre doğa kendi öcünü almakta, kimilerine göre karanlık güçlerin çıkardığı bir salgınla karşı karşıyayız. Fakat dünyanın bir savaş durumunda olması kesin. Korona virüsü acımadan bütün ülkelere savaş ilan ettiği herkese malumdur. Sıcak ve soğuk savaş halinde olmayan ülkelere de bayrağını açan korona virüs karşısında dünya aciz gözükmektedir.

Virüsün çıkma, yayılma, korunma ve tedbirlerle ilgili yeterince (!) bilgiye sahip durumdayız. Biraz da bu işi uzmanlara bırakarak esas konumuza dönmek isterim. Türkiye’deki durumu anbean takip etmekteyiz. Peki Türk Dünyası’nda durum nedir?

Azerbaycan – virüsten dolayı sınırlarımızı kapattığımız kardeş ülkeye virüs, komşusu İran’dan geçti. Halihazırda Azerbaycan’da 33 kişi aktif korona virüs hastası karantina altındadır. Şu ana kadar 1 ölüm vakası yaşansa da, çok şükür ölüm sayısı bununla sınırlı kalmıştır. Ülkede Korona virüsle Mücadeleye Destek Fonu oluşturuldu. Başkent Bakü’ye iller ve ilçelerden geçiş yasaklandı. Ülke çapında kutlanan Nevruz programları iptal edildi. Olağanüstü Hal ilan edilmesi ise an meselesidir. İyileşen vakalar tespit edilmiştir. Hatta Almanya’nın Bakü büyükelçisi virüsten iyileşen Almanya vatandaşına göre Azerbaycan’a teşekkür bile etti. Türkiye’de turistik bulunan ve vatanlarına geri dönmek isteyen Azerbaycan vatandaşları ise Ankara Büyükelçiliği sayesinde geri gönderildi.

Kazakistan’da ilk vaka 15 Mart tarihinde tespit edildi. 37 kişi karantina altında, sıkı bir rejimde, doktorların gözetiminde bulunmaktadır. Şükürler olsun ki virüsten dolayı ölü vakası yok. 16 Mart tarihinde Olağanüstü Hal ilan edilen Kazakistan’da ciddi önlemler alınmıştır. 19 Mart tarihinde Nur-Sultan ve Alma-Ata şehirlerinde karantina uygulanmıştır. Avrupa ve diğer ülkelerde bulunan Kazakistan vatandaşları özel uçakla vatanlarına getirilmiştir.

Kırgızistan’da ilk vaka 12 Mart’ta umreden dönen 3 kişide pozitif çıktı. Hataların bulunduğu Celilabad bölgesinin Suzak ilçesine giriş ve çıkışlar yasaklandı. Ölü sayısı bulunmamaktadır.

Kıbrıs’ta virüsün, ülkede bulunan Alman turistlerden kaynaklandığını tespit edildi. KKTC Sağlık Bakanı, gözetim altındaki 13 Alman turistte yeni tip korona virüs görüldüğünü, vaka sayısının 20’ye yükseldiğini açıkladı. Ada’da her türlü önlemler alınmaya özen gösterilmiş, arınık işleri yükseltilmiştir.

Birçok yerlerde olduğu gibi Özbekistan’da da 17 Mart tarihinden itibaren geçici olarak uluslararası hava ve karayolları ulaşıma durdurulmuştur. Ülke çapında 600’den fazla hastaneler de karantina altına alındı. Vaka sayısı 18 olarak tespit edilse de çok şükür ölüm olayı gözükmemiştir. Özbekistan devleti yurt dışında bulunan vatandaşlarını özel uçakla geri getirmiştir. Kapalı kutu olan Türkmenistan’da vaka sayı ve virüsle olan tedbirlerin bilgisi net değildir. Resmi kaynaklar virüsün ülkede olmadığını söylese de, resmi olmayan kaynaklar 2 kişide virüsün belirtilerinin gözlendiğini söylemektedir. Kendine has hareketlerle gündeme gelmeyi seven Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, 14 Mart tarihinde BM ve Türkmenistan’ın işbirliği konferansında üzerlik otunu yakarak tütsüsünü iştikakçılara vermiştir.

Ulusa seslenen Berdimuhammedov, yani ‘Arkadağ’ ( kendine böyle seslenmesini talep ediyor) halkı evlerde üzerlik yakmağa ve kırmızı biber yemeğe çağırmış. İşgal altındaki Kırım’da kapılar kapanmış durumda.

Vaka tespiti Kırım Tatarları arasında henüz rastlanmamış veya bilenen vaka yok. Bu durumda da Rusya gerçekleri gizlemekte. Pek iyi olmayan sağlık sektörü işgalden sonra da daha vahim durumdadır. Bu gibi olumsuzluklar Kırım’daki endişeleri arttırmaktadır.

Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesya ve Kabardin-Balkarya’da kayda geçen bir vaka şuana kadar tespit edilmedi. Kafkasya’da Rusya’nın ilan ettiği tedbirlerin uygulanmaktadır. Muhtar bölge olduğu için her iki cumhuriyette Rusya’nın yasal kararlarına bağlıdır. Nogaylarla bağlantılı olarak korona ile alakalı bir sorun yaşanmadı. Nogay elde ve Avrupa’daki Nogaylarla ilgili herhangi bir olumsuz haber duyulmadı. Fakat Rusya’nın terkibinde olan özerk cumhuriyetlerimizin durumu net bir şekilde belli değildir. Artan gıda fiyatları insanlarımızı endişelenmektedir.

Kanayan yaralarımız olan Güney Azerbaycan ve Doğru Türkistan’da durumun iyi olmadığı ve net bilgilerin olmamasının üzüntüsü içerisindeyiz. Elbette ki bu bilgiler siz okuduğunuz ana kadar değişebilir. Fakat bu yazı yazıldığında biz de olan haberlerin sayısı bu kadardı. Son olarak “Korona musibetini aklın, bilimin ve duanın gücüyle yeneceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır” inancındayız.
Elnur Paşa

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir