KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Turizm bakanı Ersoy’un nafile Moskova seyahati

Turizm bakanı Ersoy’un nafile Moskova seyahati

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
335 0

Antalya turizmi zor günler geçiriyor. Rus turistlerin rağbet ettiği Antalya bugünlerde ciddi anlamda bir kriz ile karşı karşıya. Aantalyalı dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iyice bunalmış durumda. Şimdi rafa kalkan Montrö anlaşması tartışmaları sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Rusya’yı kızdıracak açıklamalarının faturasını Antalya turizmine ödeten Rusya Haziran başına kadar Türkiye’ye uçuşları yasaklamıştı. Bu arada Rus turistleri ise Mısıra yönlendirmişti. Şimdi Türkiye Rusya’yı ikna etmeye çalışırken yapması gereken Şentop’un hastalık gerekçesi ile görevinden affını istemekten başka çare yok. Zira Rusların psikolojisini bilmeden Rusya ile dış politika yürütmek oldukça zordur. Bunu en iyi Mevlüt Çavuşoğlu bilmesine rağmen Erdoğan’ı ikna edemediği için nafile Rusya turları gerçekleştiriliyor. Çavuşoğlu Rusya’ya gitmekten vazgeçtiği için şimdi Turizm bakanı Mehmet Ersoy nafile turlara başladı.
Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bugün Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ile bir görüşme gerçekleştirmek için Moskova’ya gideceğini doğruladı. Uluslararası ilişkilerde denklik söz konusudur yani bakan bakan ile görüşür Rusya Turizm bakanının Mehmet Ersoy ile görüşmeyip bakan yardımcısının görüşecek olması ise ayrı bir diplomatik krizidir. bu bile başlı başına Rusya’nın tutumunu açıktan ifade etmese bile net bir şekilde ortaya koyuyor.

Sputnik’e konuşan büyükelçilik sözcüsü, “Evet, kendisi bugün gelecek. Tatyana Golikova ile bir görüşme gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

Rusya daha önce 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye ile olan uçuşları askıya almıştı. Rusya’nın kısıtlamayı kaldırıp kaldırmayacağı merak ediliyor. Gözüken o ki bu sene de Rus turistler Antalya’ya hasret kalacaklar. Rotayı Mısır’a çeviren Rusya Türkiye’ye tavrını devam ettirecek. Çözüm konusu açı ve net bunu hem Çavuşoğlu biliyor ve hem de Mehmet Ersoy ama dertlerini anlatamıyorlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir