KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Turan Rzayev: Vardanyan son sözlerini söyledi: Bakü’nün cevabı ne olacak?

Turan Rzayev: Vardanyan son sözlerini söyledi: Bakü’nün cevabı ne olacak?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
213 0

Ermeni ayrılıkçıların 10 gündür üzerinde çalıştığı miting dün Hankendi şehir merkezinde gerçekleşti. Ermeni milyarder Ruben Vardanyan, 30 Ekim eyleminde olduğu gibi yine mitingde kitle sağlamak için çantanın ağzını açtı.
Vardanyan yine Hankendi çevresinden gelenlerin ulaşım masraflarını üstlendi. Ayrıca, geldikleri mesafeye bakılmaksızın her bir katılımcıya 30-40 dolar dağıttı.
Dikkate değer bir nokta, Hankendi’nde yaşayan sıradan Ermenilerin mitinge gelmek zorunda kalmasıdır. Ayrılıkçılar, eyleme katılmak istemeyenleri kovmakla tehdit etti. Bu da yetmezmiş gibi Hankendi sakinlerinin sosyal ağ hesapları izlenip denetleniyor. Hatta eyleme karşı çıkan çok sayıda Ermeni’nin dövüldüğü ve işkence gördüğüne dair gerçekler var.
Vardanya’nın geçen gün Hankendi’nde eylem yapması tesadüf değil. Böylece 26-27 Aralık tarihlerinde Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) liderleri Rusya’nın St. Petersburg kentinde geleneksel yılbaşında resmi olmayan bir zirve yapacak. Vardanyan, zirve öncesinde bir eylem düzenleyerek bunu gerçekleştirmek istiyor:
Birincisi, bu Vardanya’nın ikinci girişimi. Gerçek şu ki Vardanyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 30 Ekim’de Soçi’de gerçekleşecek görüşmenin arifesinde Hankendi’nde miting düzenledi. Vardanyan bu iki girişimiyle aslında bölücü-terörist rejimi müzakere sürecinde bir “taraf” olarak kabul ettirmeye çalışıyor.
İkincisi, Vardanyan, hem Batılı ülkelerin hem de Rusya’nın ayrılıkçılar konusunda ortak bir tutuma sahip olduğunun gayet iyi farkında. Bu nedenle önemli toplantılar öncesi bir eylem düzenleyerek “Karabağ halkının Bakü’yü istemediği” mesajını veriyor.
Üçüncüsü mitingde yaptığı konuşmada Vardanyan, “Birincisi Azerbaycan’a entegre oluyoruz, ikincisi buradan ayrılıyoruz ve üçüncüsü savaşıyoruz. 2 Eylül’de Azerbaycan’a teslim olmayacağıma, buradan ayrılmayacağıma, savaşacağıma karar verdim. Bağımsızlık için her şeyi feda ederim. Mucize beklemeyin, mucize olmayacak, önümüzde çok zorlu bir yol var.” Bu, Bakü’ye karşı açık bir savaş ilanıdır. Vardanyan son sözünü böyle söyledi.
Şu anda resmi Bakü hem Ermenistan’a, hem ayrılıkçılara hem de diğer üçüncü taraf güçlere makul bir yanıt vermeli ve en iyi ihtimalle Şuşa-Laçın yolundaki eylemlerin ölçeğini artırmalı. Somut olarak, hisselere devlet desteği verilmeli ve mevcut hissedar sayısı 5-10 kat artırılmalıdır. Bu nedenle, Laçin Yolu üzerinde bir miktar eylem sürekliliği ve bir miktar kontrol artışı olabilir.
Turan Rzayev Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir