KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Turan Rzayev: Şuşa’da son nokta atıldı: Bakü’nün 2023 hedefi belli oldu

Turan Rzayev: Şuşa’da son nokta atıldı: Bakü’nün 2023 hedefi belli oldu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
222 0

Azerbaycanlı aktivistler ve çevreci sivil toplum kuruluşları (STK) üyeleri, Laçin-Şuşa yolunun Rus barış güçleri tarafından kontrol edilen bir bölümünde “Çevre terörüne son verin” sloganıyla eylem düzenliyor.
Protestocular, Rus barışı koruma birliği komutanı Tümgeneral Andrey Volkov’un gelmesini talep ediyor. Eylemin gerçekleştiği bölgeye Rus barış güçlerini desteklemek için takviye kuvvetler konuşlandırıldı.
Ne oluyor?
Öncelikle Laçin-Şuşa yolunda düzenlenen eylemlerin barışçıl geçtiğini ve herhangi bir gerilim içermediğini belirtmek isterim. Azerbaycanlıların protestolar düzenlemesinin ana nedeni, barış güçlerinin geçici sorumluluk bölgesinde aralıksız faaliyet göstermesidir.
Mesele şu ki, Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından 30 yıllık işgali sırasında Karabağ ve Doğu Zengezur ekonomik bölgelerinde ülkemize karşı çevre terörü işlenmiş ve birçok maden yatağı yasa dışı olarak işletilmiştir.
44 Günlük Vatanseverlik Savaşı’nın ardından işgalden kurtulan topraklarda uzun yıllar yasa dışı işletilip yağmalanan birçok alanda ekolojik durum kontrol altına alınmış olsa da Kızılbulag altın ve Demirli bakır-molibden yataklarında kaçak işletme devam ediyor. Rusya Federasyonu’nun barışı koruma birliğinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan’da.
Resmi Bakü, mevcut duruma karşı bir protesto olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Emlak İşlerinden Sorumlu Devlet Servisi ve “” çalışanlarını gönderdi. AzerGold” Kapalı Anonim Şirketi, bölgeyi geçmek için Hankendi ile Şuşa arasındaki Rus barış güçlerinin kontrol noktasına gitti. Taraflar arasındaki görüşmeler 3 saat sürdü ancak bir sonuç alınamadı.
3 Aralık’ta gerçekleştirilen görüşmelerin devamı olarak 7 Aralık’ta Azerbaycan’ın izleme heyeti, Hocalı’da Rus barış gücü birliği komutanlığı ile bir araya geldi. Görüşmede varılan mutabakat uyarınca 10 Aralık’ta Azerbaycan temsilcileri, madenlerin kaçak olarak çıkarıldığı iki bölgeyi ziyaret etmeye çalıştı ancak bu ziyaret engellendi.
Bakü neyi başarmak istiyor?
Resmi Bakü’nün topraklarımızın sömürülmesine izin vermeyeceği ve Rus barış güçlerinin bu hukuksuz eyleme göz yummayacağı açıktır.
Bunun için Azerbaycan tarafı iki ciddi adım attı:
İlk olarak, 10 Aralık’ta Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan temsilcilerinin madenlerin yasadışı olarak çıkarıldığı toprakları ziyaret etme girişiminin engellenmesini protesto etmek için Rusya’ya bir nota sundu;
İkinci olarak Azerbaycanlı aktivistler ve çevreci sivil toplum kuruluşları Laçin-Şuşa yolunun bir bölümünde protestolar düzenlediler.
Bu, resmi Bakü’den gelen son yumuşak uyarıdır. Yıl sonuna kadar Ermeni silahlı kuvvetlerinin terör provokasyonları ve illegal faaliyetleri son bulmaz ise resmi Bakü daha ciddi adımlar atabilir. Bu yılın Mart ayında düzenlenen “Kısas” operasyonu veya Farrukh operasyonuna benzer bir sonraki sürecin uygulanmasından bahsediyoruz. Mevcut durum değişmezse 2023 yılında da benzer askeri operasyonların gerçekleştirilmesi mümkündür.
Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir