KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Turan Rzayev: Rus ordusu Bakhmud şehrini ele geçirdi

Turan Rzayev: Rus ordusu Bakhmud şehrini ele geçirdi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
254 0

Rus ordusu kritik bir şehri ele geçirdi – savaşın kaderi belirlendi

“Wagner” özel askeri birliğinin başkanı Yevgeny Prigozhin, Rus silahlı birliklerinin Bakhmut’un merkezini ele geçirdiğini duyurdu. Petersburg’daki “Street Bar” kafesinde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden askeri muhabir Vladlen Tatarsky’nin adını taşıyan Rus bayrağının Bakhmut’taki idari binaya asıldığını duyurdu.

Ukrayna tarafı henüz resmi bir bilgi vermemiş olsa da Rus silahlı birliklerinin Bakhmut’un merkezini ele geçirmesi olası.

Bakhmut şu anda Rusya-Ukrayna savaşının en kritik noktası. Hem Rusya hem de Ukrayna için stratejik öneme sahip. Ayrıca Bachmuth psikolojik avantaj açısından da önemlidir. Bu nedenle, savaş sırasında her iki taraf da ciddi kayıplar verdi ve olumlu haberler duymaya ihtiyacı var. Özellikle Bakhmut’un ele geçirilmesi Rusya için hayati önem taşıyor.

Böylece Rus kamuoyunda savaş karşıtı görüşler her geçen gün artmaktadır. Kremlin, Bakhmut’un ele geçirilmesinden kapsamlı bir şekilde yararlanacak.

Taktik geri çekilme

Yevgeny Prigozhin, Rus silahlı birliklerinin Bakhmut’un merkezini ele geçirdiğini açıklasa da, bunun Ukrayna silahlı kuvvetlerinin taktiksel bir geri çekilmesi olması muhtemeldir.

Gerçek şu ki, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valery Zalujny ile Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky arasında Bakhmut konusunda ciddi bir anlaşmazlık var. Zelenskiy, Bakhmut’un savunmasını desteklese de Zalujnyi geri çekildi ve daha ciddi bir savunma hattı kurulmasını önerdi. Görünüşe göre Zalujny, Zelensky’yi bu konuda ikna etmeyi başardı.

Dikkate değer bir nokta, Bakhmut’un Valery Zalujny ile İngiliz Savunma Kurmay Başkanı Amiral Tony Radakin arasındaki telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra ele geçirilmiş olmasıdır. Bu nedenle Zalujni, Tony Radak ile cephedeki operasyonel durumu ve Bakhmut yönündeki savaşları tartıştı. İngiliz Savunma Genelkurmay Başkanı’nın Ukraynalı mevkidaşına Bakhmut’tan taktik-stratejik geri çekilme konusunda da tavsiye vermiş olması muhtemeldir.

Şu anda Donbass’ta en yoğun çatışmaların Bakhmut ve Ugledar civarında yaşandığı düşünülürse, Bakhmut’un Ruslar tarafından ele geçirilmesi saldırıların yoğunluğunu azaltabilir. Doğru, Bakhmut’un ele geçirilmesi Ruslara Chasov Yar, Kramatorsk ve Slavyansk’a ulaşma fırsatı verse de, yorgun ve ciddi kayıplar veren birliklerin saldırılarını bir süreliğine durdurması muhtemeldir. Rusların Bakhmut’taki savunma hattını güçlendirmesi ve yeni saldırılara hazırlanması olası. Bu da taraflar arasında göreceli bir sakinliğe yol açabilir.

Kiev, Rusların Bakhmut’tan sonra saldırılarını durduracağını biliyor ve bu yüzden geri çekilme taktiklerini seçtiler. Ukrayna ordusu bu molayı hem savunma hattını güçlendirmek hem de karşı saldırı hazırlığı yapmak için kullanabilir.

Turan Rzayev

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir