KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Turan Rzayev: Moldova, Rusya-Ukrayna savaşı zemininde Rusya’nın gelecekteki saldırılarına karşı temkinli

Turan Rzayev: Moldova, Rusya-Ukrayna savaşı zemininde Rusya’nın gelecekteki saldırılarına karşı temkinli

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
194 0

Çatışma alevleniyor, Rus yanlıları harekete geçiyor… – Moskova’nın saldırısı

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Nicolai Popescu, AB ülkeleri Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Moldova’nın savunma potansiyelini geliştirmesi için 40 milyon avro tahsis etme kararını onayladığını söyledi.

Avrupa Barış Fonu’ndan 40 milyon euro sağlanacak. AB’nin sürekli desteği için şükranlarımı sunarken, ülkenin Avrupa Birliği’ne üyeliği için de aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimizi vurguladım.”

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği bir dönemde resmi Kişinev’in savunma potansiyelini artırması ve Batı’nın bu doğrultuda 40 milyon avro ayırması dikkat çekiyor.

Moldova, Rusya-Ukrayna savaşı zemininde Rusya’nın gelecekteki saldırılarına karşı temkinli. Ancak Kişinev, Kremlin’i kızdıracak adımlar atmaktan geri kalmıyor. Örneğin, birkaç gün önce Rusya büyükelçiliğinin bir çalışanı istenmeyen adam ilan edildi. Ayrıca ülkede Rus internet sitelerinin yayını da engelleniyor.

Moldova, Rusya’nın şu anda Ukrayna savaşına ve Güney Kafkasya’daki süreçlere müdahil olduğunu anlıyor. Bu fırsatı değerlendiren resmi Kişinev, Batı’ya yanaşıyor ve Batı’nın desteğiyle savunma potansiyelini yeniden artırıyor.

Tüm bunlara rağmen Rusya’nın Kişinev’i baskı altına alma kabiliyeti bir saldırı ile yetinmiyor. Kremlin, evdeki Rus yanlısı güçleri harekete geçirerek, Transdinyester çatışmasını ateşleyerek ve Gagavuzya sorununu harekete geçirerek Kişinev için ciddi bir baş ağrısı yaratabilir.

Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir