KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Turan Rzayev: İran Tebriz Başkonsolosluğuna saldıra bilir

Turan Rzayev: İran Tebriz Başkonsolosluğuna saldıra bilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
260 0

 

Azerbaycan’ın Tebriz Başkonsolosluğu önünde provokatif bir adım atıldı. Bunun üzerine SEPAH’ın desteğiyle oluşturulan “Hüseyniyyun” terör örgütü mensupları konsolosluğumuzun önüne “bayraklarını” dalgalandırmıştır.

Grup, “Azerbaycan konsolosluğu MOSSAD’ın temsilcisi olursa Azerbaycan Hüseyinleri buna izin vermez” açıklamasını yaptı.

Ne oluyor?

Zaten gergin olan İran-Azerbaycan ilişkileri, 27 Ocak 2023’te Tahran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine düzenlenen terör saldırısının ardından kritik bir boyuta ulaştı. Resmi Bakü, olaydan haklı olarak İranlı yetkilileri sorumlu tuttu ve Tahran’daki diplomatik misyonunu askıya almaya karar verdi. Büyükelçilik çalışanları aileleriyle birlikte 29 Ocak’ta Bakü’ye getirildi.

Ancak Bakü, Tebriz Başkonsolosluğu’nun faaliyetlerini durdurmadı. Azerbaycan böylece Tahran’daki diplomatik misyonunu askıya almış ve İran’a terör saldırısını protesto ettiğini ifade etmiştir.

Tebriz Başkonsolosluğu’nun kapatılması, İran’daki vatandaşlarımızın ve 40 milyondan fazla soydaşımızın kaderini rejimin insafına bırakmak demektir. Bu nedenle resmi Bakü, Tahran’daki büyükelçiliğimize yönelik terör saldırısına rağmen Tebriz’deki Başkonsolosluğun faaliyetlerini durdurmadı.

Konsolosluğa terör saldırısı

Azerbaycan’ın Tebriz Başkonsolosluğu önünde yapılan provokasyon bir uyarıdır. Tahran’daki büyükelçiliğimizde olduğu gibi bu provokasyonun ardından silahlı bir saldırının gelmesi muhtemeldir.

Bu, “Hüseyniyyun” grubunun açıklamasıyla teyit edilmektedir. Grup, “Azerbaycan konsolosluğu MOSSAD’ın temsilcisi olursa Azerbaycan Hüseyinleri buna izin vermez” açıklamasını yaptı.

Grubun açıklamasında “MOSSAD temsilcisi” suçlaması ve “Azerbaycan Hüseyinleri” nüansı dikkat çekiyor. Tahran rejimi zehirli ideolojisiyle beyni yıkanmış etnik Azeriler üzerinden fiilen provokasyonlar hazırlıyor. Grubun açıklamasındaki “Azerbaycan Hüseyinleri” nüansı da bunu gösteriyor.

“MOSSAD temsilcisi” suçlaması, konsolosluğumuza silahlı saldırı olabileceğine işaret ediyor. İran makamlarının uluslararası hukuku açıkça tanımadığı ve halihazırda büyükelçiliğimize silahlı saldırı düzenlediği göz önüne alındığında, benzer bir saldırının konsolosluğumuza da gerçekleşeceğini varsaymak mümkündür.

 Turan Rzayev

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir