KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Turan Rzayev: İran harekete geçdi

Turan Rzayev: İran harekete geçdi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
210 0

İran harekete geçdi: Baküdeki ajanlarına bu talimat verildi
İran’ın Azerbaycan’daki ajanları bir süredir sessizliğini koruyor. Molla rejiminin talimatlarına uyan bu insanların sesleri duyulmuyor. Teşkilatın entelektüel kanaat önderleri dışında, sivil kanadı olaraq bilinenler bile ortalıkta görünmüyor.
Dikkat edilmesi gereken asıl nokta, SEPAH’ın Azerbaycan’a yönelik tehdit ve provokasyon unsurları içeren bir video daha yayınlaması, ancak Tahran’dan teşkilat mensuplarına bu yönde herhangi bir talimat gelmemiş olmasıdır.
Gölgelerde saklananlar
2022 yılının geride bıraktığımız en unutulmaz olaylarından biri, Devlet Güvenlik Teşkilatı tarafından İran özel servislerinin temsilcilerinin Cumhuriyet’e karşı yürüttüğü istihbarat bozucu faaliyetleri önlemek için yürüttüğü karmaşık operasyonel-soruşturma tedbirleri oldu. Azerbaycan’ın ve oluşturulan casus ağını ifşa etmek.
Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar sonucunda İran özel servislerinin gözetiminde Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları seçilerek yasadışı silahlı bir grup oluşturmak, onlara dışarıda radikal-aşırı dini fikirler aşılayarak özel askeri eğitim vermek. çeşitli devletlerin topraklarında farklı isimler altında terör ve sabotaj eylemlerine karışan ve kimliklerini gizleyen onlarca kişi yakalanarak tutuklandı.
Resmi Bakü tarafından yürütülen operasyonlar, İran’ın ülkemizdeki acente ağına ciddi bir darbe vurdu. Ancak bu, ajansın tamamen yok edildiği anlamına gelmez. Şu anda ülkede İran ajansına hizmet eden ve molla rejiminin emirlerini dinleyen yeterince insan var.
Resmi Tahran, Bakü üzerindeki baskı ihtimalinden tamamen mahrum kalmamak için İran teşkilatının aydın kesimine ve onlara bağlı siyah çeteye bir süre saklanmaları talimatını verdi. Yani “gölgelerde saklanma” politikası açıklandı.
Bu şekilde resmi Bakü’nün dikkatini başka yöne çekmek, yeniden yapılanmak ve süreçler sakinleşene kadar güç toplamak amaçlanıyor.
Bakü ne yapmalı?
İran ajansı ülkede tamamen yıkılmasa da 30 yılda olduğundan daha güçsüz hale geldi. Resmi olarak Bakü’nün uzun yıllardır duyurulan ve 2022’de başlayan İran ajansını tasfiye operasyonlarına bu yıl da devam etmesi gerekiyor:
Birincisi, 2022’de olduğu gibi, DTX operasyonel-soruşturma önlemleri almalı ve kurumla yakından ilişkili kişileri belirlemelidir. Şu anda saklanan ve süreçlerin sakinleşmesini bekleyen bu tür onlarca kişi var. İran’ın desteği olmadan bu kişilerin yeniden güçlendirilmesi ve keşfedilmesi zorunludur.
İkinci olarak, İran’a bağlı ve molla rejiminden fon alan medya kaynakları durdurulmalıdır.
Üçüncüsü, eğitimde, kültürde, siyasette ve hatta orduda (eğer varsa) İran teşkilatıyla bağlantılı güçler belirlenmeli ve etkisiz hale getirilmelidir.
Sonuç olarak 2023, İran teşkilatının tamamen imha edilmesi için en uygun zamandır. Çünkü İran’da protestolar devam ediyor ve resmi Tahran’ın kafası iç meselelere karışıyor. Tahran, mevcut sorunlar çözülene kadar ajansına “dur” dedi. emri verdi. Resmi Bakü bundan en iyi şekilde yararlanmalı ve teşkilata son, ezici darbeyi indirmelidir.

Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir