KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Truva atı FETÖ ve Federal memur konusu

Truva atı FETÖ ve Federal memur konusu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
257 0

Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir ay geçti. Halk iradesine bağlı parlamenter sistemi kesintiye uğratmak için yapılan kalkışmayı hep birlikte büyük bir kızgınlık ve şaşkınlık içerisinde televizyon ekranlarından film izler gibi an be an izledik…
Fethullahçı (FETÖ) terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi, halkın ve güvenlik güçlerinin zamanında kararlı duruşu ve mücadelesi neticesinde amacına ulaşamadan engellenmiştir.
FETÖ’nün Türkiye’de askerden, yargıya, akademisyenlerden, sağlık çalışanlarına, iş dünyasından, kamu kurum ve kuruluşlarına kadar her yere sızarak örgütlendiği açıkça ortaya çıkarılmıştır.
Gülen cemaati artık Türkiye’de dini cemaat taklidi yapan kökleri dışarda ’’Truva Atı” olarak görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti günlerdir gerek kamu kurumlarına gerekse iş dünyası içerisine sızmış olan FETÖ terör örgütü üye ve işbirlikçilerinden kendisini arındırmak için mücadele veriyor…
***
Kıbrıs’ta müzakere sürecinde takvim hızla ilerlemeye devam ediyor. Müzakere sürecinin anlaşmayla sonuçlanması durumunda en kritik konulardan birini de ortak hükümette görev alacak federal memur konusu oluşturmaktadır. Türk tarafı olarak hala yeterli sayı ve nitelikte federal memura sahip değiliz!
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland ’’Yetki ve Güç Paylaşımı’’ başlığı altında sürdürülmekte olan müzakere sürecinde ortak hükümette görev alacak Türk ve Rum memurların Macaristan’da eğitilmelerini gündeme getirmiştir.
Bu noktada geçen gün gazeteci Ahmet Tolgay’ın yeniden gündeme taşıdığı bir konu aklıma geldi. ABD vatandaşı bilim adamımız Prof. Dr. Vamık Volkan’ın dediğine göre ‘’ ABD Kıbrıs’ta milli kimliği yok edip Kıbrıslılık bilinci aşılayabilmek adına 10 milyon dolar harcamış!’’ ABD şimdi de federal memurlarımızı eğitmek istiyor!
Merkezi Devlette görev yapacak olan polislerimiz ve istihbarat elemanlarımızın yurt dışına taşınarak eğitilmek istenmesini ciddi manada sorgulamamız gerekiyor.
‘’Truva Atı’’ FETÖ kanser hücresi gibi gizlice Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına sirayet ederek örgütlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bu illegal yapılanmadan ve onun hücrelerinden kurtulmaya çalışıyor.
Yıllar sonra FETÖ vb bir yapılanma ile karşı karşıya kalmamak için uyanık olmak zorundayız. Türk tarafı olarak yeterli sayıda federal memurlarımız yok diye ne yapacağız? Federal Memur olacak insanlarımızı eğitmeleri/devşirmeleri için başkalarına mı teslim edeceğiz?
Mevcut bir anlaşma durumunda yeterli nitelik ve oranda federal memurlarımız olmadığı için Rumların ister istemez egemen ve yönlendirici olacağı açıktır.
Kıbrıs Türk tarafı olarak zaman kaybetmeden federal memur konusu ile ilgili tedbir almamız gerekiyor. Türkiye’nin bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanmalıyız. Yetkililerimiz daha geç olmadan bu konuda ivedi karar alarak uygulamaya geçmelidirler.

Gökhan Güler /Milliyet

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir