KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump’ın Papa operasyonunda İtalya’da Kilise insan ticareti yapmakla suçlandı!

Trump’ın Papa operasyonunda İtalya’da Kilise insan ticareti yapmakla suçlandı!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
346 0

Birkaç gün önce İtalya’nın en büyük göç merkezlerinden birinin yıllardır bir mafya klanının elinde olduğu iddiasıyla açılan soruşturmada biri rahip 68 kişi gözaltına alındı. İddiaya göre ülkenin güneyindeki Calabria bölgesinde yer alan Isola di Capo Rizzuto’da, sığınma başvurusunda bulunanların tutulduğu göç merkezi, 10 yıldır ‘Ndrangheta’ mafyasının Arena klanı tarafından idare ediliyordu. 2006-2015 yılları arasında AB fonlarından bu merkeze aktarılan 103 milyon euro’nun 36 milyonu klan üyelerinin eline geçti. Mafya klanının, göç merkezini resmi olarak işleten Katolik Misericordia derneği aracılığıyla ihaleleri aldığı söyleniyor. Misericordia (Merhamet) derneğinin başkanı Leonardo Sacco ile rahip Edoardo Scordio gözaltına alınan 68 kişi arasında. Dini derneğin başkanı Leonardo Sacco ile rahip Edoardo Scordio’a mafya bağlantısı ve zimmete para geçirmek gibi suçlamalar yöneltildi. Soruşturma furyasından Isola di Capo Rizzuto kasabasının Belediye Başkanı Gainluca Bruno’da kurtulamadı. 1500 kişi kapasiteli Isola di Capo Rizzuto göç merkezi daha önce de çeşitli suçlamalarla gündeme gelmişti. Haftalık haber dergisi L’Espresso 2015’te yayımladığı bir haberde, göç merkezinde tutulan sığınmacı adayı sayısının olduğundan çok yüksek gösterilerek devletten daha fazla fon alındığını ve bu fonların çalınarak sığınmacı adaylarının kötü koşullarda tutulduğunu yazmıştı. Operasyon sonrası Parlamento Mafyayla Mücadele Komisyonu Başkanı Rosy Bindi’nin, “Isola di Capo Rizzuto’daki göç merkezi mafya klanı için para madeni haline gelmişti” sözleri İtalya hükümetinin kararlığını gösteriyor. (Bkz. http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39927115 )

Katolik Misericordia Derneği; Crotone Başpiskoposu ve S.Severina, Mgr Giuseppe Agostino, emriyle Padri Rosminiani tarafından 1976’da kuruluyor. Dernek Hristiyan cemaat üyeleri arasında dayanışma ruhu içinde kan bağışını teşvik ediyor ve halkı bilinçlendiriyor. Akdeniz anemisinin önlenmesi projelerini uyguluyor. (Bkz. http://www.misericordiaisola.it/la-misericordia-di-isola-capo-rizzuto/ ) Katolik Misericordia Derneği; Crotone Vergi Polislerince kamu malzemelerine zarar verme, zimmete mal geçirme, nitelikli dolandırıcılık, çalıntı mallar alma ve vergi kaçırmayla suçlanıyor. Katolik Misericordia (Merhamet) derneği başkanı Leonardo Sacco, politikacılarla arası iyi bir iş adamı. Silvio Berlusconi ve Pietro Grasso ile çekilmiş fotoğrafları var. Katolik Misericordia derneğinin kullandığı “Sant’Anna” binası günde 1.600’den fazla göçmen barındıracak kapasiteye sahip. Dernek yöneticileri ile mafya arasında göçmenler üzerinden göçmenlere tahsis edilen kamu kaynaklarının istismar edilerek rant paylaşımı yapıldığı iddiaları şimdilik gözaltılarla sürüyor. Rahip Scordio mafya ve Katolik Misericordia derneğinin işbirliğini organize eden “gizli yönetici” gösteriliyor. (Bkz. http://www.ilgiornale.it/news/cronache/manette-parroco-soldi-lassistenza-spirituale-dei-migranti-1397191.html )

Bu olayın basit bir adli vaka olmadığı söylenebilir. Göçmen istismarı suçlamalarının öncesinde, mafya bağlantısıyla suçlanan Isola di Capo Rizzuto kasabasının Belediye Başkanı Gainluca Bruno’un ve diğer belediye çalışanlarının evi, arabaları ve işyerleri kundaklanmıştı. 20 Ocak 2017’de belediye çalışanlarından Isola Capo Rizzuto’ın aracı, belediye başkanı Gianluca Bruno’un eşinin yazlığı faili meçhul bir yangınla tahrip olmuştu. Mart 2013’te Gianluca Bruno’a evinin önünde ateş açılmış bir yıl sonrada evine hırsız girmişti. (Bkz. http://www.lametino.it/Cronaca/incendiata-casa-estiva-sindaco-isola-capo-rizzuto-non-e-la-prima-intimidazione.html ) Bu satırları okurken sizlerin “-Ey Ömür Çelikdönmez papanın derdi seni mi gerdi?” serzenişinizi duyar gibiyim. Ancak bu dert benim derdim olmadığı gibi Avrupa ve Amerika arasındaki rekabetin dini kavramlar ve kurumlar arasındaki rekabetin açığa çıkması yönüyle de bilinmesi gereken bir durum. Asıl adı Jorge Mario Bergoglio ve Arjantin Buenos Aires 17 Aralık 1936 doğumlu Papa Francisco ile Trump arasında ne tür bir rekabet veya anlaşmazlık olabilir?

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francisco’su kendisinden önceki kilise babalarından ayıran en önemli özelliği nedir diye sorsanız, “-hemen her konuşmasında, mesajlarında ‘merhamet’ konusuna yaptığı vurgudur” derim. Papanın konuşmalarında sıklıkla gündemine aldığı ‘Misericordia’ yani merhamet Latince ” misirser ” den türetilen bir kelime. Hatta Papa Franciscus geçtiğimiz 2016 yılını “Merhamet Temasına Sahip Mutat Dışı Jübilesi” ilan etmişti. Yahudiliğe uzanan Jübile kutlamaları özünde Tanrının mağfiretinin garantilendiği kutsal bir zaman dilimi kabul ediliyor. Hıristiyanlıkta ilk Jübile kutlamasına 1300’de başlanıyor. Jübileler endüljans (günahlardan af belgesi) tahsisleri ve hac ibadeti için seçilmiş bir zamandır. Katolik imancında mutlak günah affına vesile kabul edilir. Ayrıca belirlenen bir ana tema ekseninde ‘İsa Mesih İnanlılarını’n manevi terbiyesiyle ilgili kilisede etkinlikler düzenlenir.

Misericordia (Merhamet) derneği yöneticilerinin mafya suçlamasıyla gözaltına alınması ‘merhamet’i ön planda tutan Papa Francisco’a yönelik bir siyasi ve dini komplo. Çünkü 21 Şubat 2017’de Vatikan’ı içinde barındıran Roma’da aybaşında ortaya çıkan afişler, sansasyonlara uzak olmayan Katolik Kilisesi için bile sıra dışı bir ‘savaşın’ ilanı gibiydi. İmzasız afişlerde, ‘merhamet’ mesajını şiar edinen Papa Francesco’nun asık suratlı bir fotoğrafının altında, Papa’nın Kilise içindeki tutucu kanada yaptığı ‘kıyım’ örnekleri sıralanarak “Hey France’, merhametin nerede?” deniliyordu. Papa’nın göçmenlere kucak açılması çağrısı, dinlerarası diyaloğa verdiği önem, din adamlarına fakir bir yaşam öğütlemesi ve kapitalizm eleştirilerinin yanı sıra Katolik Kilisesi’nin katı kurallarını gevşetme çabaları bazı çevrelerde rahatsızlığa yol açıyor. Bundan yaklaşık 4 yıl önce Katolik Kilisesi’nin liderliğine, yüzyıllar sonra ilk kez Avrupa dışından bir Papa seçildiğinde Vatikan’da bazı taşların yerinden oynayacağının ilk işareti de verilmişti. Papa Francesco 13 Mart 2013’te göreve başlamasından itibaren Katolik Kilisesi’ni Avrupa odaklı olmaktan çıkarıp “dünyanın varoşlarına” yöneltmeye ağırlık verdi. Papa karşıtı cephenin en çok konuşulan ismi ABD’li Kardinal Raymond Burke’ün, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Steve Bannon’la yakın olduğu, Papa’ya karşı isyanın arkasında Bannon liderliğinde Trump yönetiminin olduğunu savunanlar bulunuyor. Papa göç karşıtı Trump için “Yalnızca duvarlar örmeyi düşünen biri Hristiyan olamaz” demişti. (Bkz. http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39042728)

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada mülteci sorununa ilişkin mesajlar vermiş, “Birçoğumuz, bir zamanlar yabancıydık” diyen Papa, göçmenlik reformu konusunda anlaşamadıkları bilinen Kongre üyelerine de “Bir göçmen çocuğu olarak size şunu söyleyebilirim ki, sizlerin bir çoğu da göçmen torunusunuz” ifadesini kullanmıştı. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/abd/201509241017956315/ ) Ancak göçmenlerin İtalya macerası ‘5 Kuzey Afrikalı göçmene kapılarını açan Milano’daki kadın manastırının 9 rahibesinin hamile kaldığı’ iddialarıyla farklı boyut kazanmış daha sonra bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve haberlerde yer alan içerik, asıl kaynağından doğrulatılamadığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştı. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/avrupa/201702011027029206-italya-manastir-gocmen-rahibe-hamile/ ) Gördüğünüz gibi Hıristiyan âlemi kaynıyor. Avrupa ve Amerika’nın din baronları saltanatlarını sarsan merhamet tavsiye eden bir papadan rahatsız. Trump kendisine meydan okuyan Papa dahi olsa silip geçiyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir