KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump’ın Alman istihbaratıyla Paradise Papers operasyonu ve Suudi darbesinde infazlar!

Trump’ın Alman istihbaratıyla Paradise Papers operasyonu ve Suudi darbesinde infazlar!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
303 0

Türkçesiyle ‘Cennet Belgeleri’ yani Paradise Papers’ın ilk kurbanı, Akdeniz ada ülkesi Malta’da erken seçimlere sebep olan gazeteci olarak tanınan Daphne Caruana Galizia’ydı ve bombalı saldırıda hayatını kaybetti. 53 yaşında öldürülen Galizia, otomobilinin altına bomba yerleştirilmesi suretiyle bir suikasta kurban gitti. Blog gazeteciliği yapan Daphne Caruana Galizia hükümete dönük yayınladığı yolsuzluk dosyalarıyla büyük ses getirmiş ve süreç erken seçim kararı alınmasına kadar uzanmıştı. Haziran ayındaki erken genel seçimlerde bir kez daha güven tazeleyen başbakan Muscat’in birçok yakını Galizia’nın blogunda yayınladığı yolsuzluk suçlamalarına hedef olmuştu.(1)
Paradise Papers’ı Türkiye’de izlenir kılan belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’ın adlarının geçmesi. Yıldırım kardeşlerin Malta’da kayıtlı Hawke Bay Marine Co. Ltd ile Black Eagle Marine Co. Ltd adlı iki şirketin hissedarı olduğu belirtiliyor. Hawke Bay Marine‘ın Nisan 2004’te, Black Eagle Marine Co’nun in ise Ocak 2007’de kurulduğu, her iki şirketin de deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösterdiği bilgisine yer veriliyor. Binali Yıldırım şirketlerin kurulduğu tarihlerde Ulaştırma Bakanı olarak görev yapıyordu. Belgelerde çoğunluk hissesi sahibi Erkam Yıldırım, iki şirketin de direktörü.(2)
Paradise Papers’ın yayınlanmasının ardından birkaç gündür sosyal medyada Başbakan Binali Yıldırım’ın, Twitter’daki resmi hesabında Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin resmi hesapları dışında sadece Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro’yu da takip ettiği bilgisinin paylaşılması çekiyor. Başbakanı hedef alan bu paylaşımların sadece bilgi amaçlı olmadığı kesin. Sanki gizli bir el itibarsızlaştırma operasyonu yapıyor gibi. Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan alınma sürecinde muhtemel başbakan olarak ismi geçen dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım; Singapur’da iki yılda bir yapılan ve dünyanın en önemli gıda fuarları arasında yer alan ve Türkiye’den 34 firmanın katıldığı, 12-15 Nisan 2016’da gerçekleştirilen Food&Hotel Asia 2016 Fuarı’nda kumarhanede fotoğraflanmıştı.(3)
Binali Yıldırım, oğlunun Singapur’da kumar oynarken çekilen görüntülerinin basına yansımasına ilişkin, elinde somut bir bilgi belge bulunmadığını ancak kendisine karşı siyasi bir operasyon olduğuna ilişkin kuşkuları bulunduğunu söylemişti.(4) Şimdi de benzer bir süreç var sanki. Yıldırım ailesinin Paradise Papers belgelerinde Malta’daki Off-Shore hesaplarında kayıtlarının çıkmasının ardından, Resmi T.C. Başbakanlık hesabında Malta Cumhurbaşkanı’nı takip etmesi merak uyandırmıştı. Bu merakı giderecek açıklama Başbakanlıktan geldi. Bu takibin 10 ay önceki ziyarette yapılmış bir nezaketten kaynaklandığı belirtildi.(5)
“Paradise Papers” (Cennet Belgeleri) adıyla kamuoyuna sızan yeni belgelerde dünyanın en güçlü ve zengin isimlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarıyla ilgili gizli bilgiler var. Paradise Papers (Cennet Belgeleri) 13.4 milyon belgeden oluşuyor. Belgelerin çoğunun kaynağı, offshore yatırım alanındaki önde gelen bir firma. Panama belgelerinin sızdırılmasından yaklaşık bir buçuk yıl sonra gazeteciler, devasa sayıda verilere dayanarak siyasetçilerin ve holdinglerin vergi çalımlarını ifşa etti. Paradise Papers olarak adlandırılan belgelerde, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Rusya ile eski ticari ilişkileri ve Kraliçe 2. Elizabeth dahil, çok sayıda ünlü isim yer alıyor. İngiltere, yayımlanan Paradise Papers’ta Kraliçe 2’inci Elizabeth’in adının da bulunmasının şokunu yaşıyor.
Gazeteciler, seçkinlerin işlerini yürütme biçimine öfkeli. Özellikle Malta, Lüksemburg ve İrlanda şirketlere büyük vergi avantajları sağlıyor. AB’de vergi düzenlemesi yapmak için bütün üye ülkelerin oy birliği gerekiyor. Geçen yılki Panama Belgeleri’nde olduğu gibi bu belgeler de Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung tarafından elde edildi ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. Belgeler dünya genelinde 90 yayın kuruluşu tarafından yayımlanmaya başladı. Belgeleri inceleyen yayın kuruluşları arasında Süddeutsche Zeitung’un yanı sıra Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu (WDR), Kuzey Alman Radyo Televizyon Kurumu (NDR), New York Times, BBC, Guardian ve Le Monde da bulunuyor.(6)
Türkiye’de olası kabine değişikliğine oynayan odak, Suudi Arabistan’da iş başında. Siz siz olun sakın Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen saray darbesinin, Türkçesiyle “Cennet Belgeleri’ yani Paradise Papers’den bağımsız olduğunu düşünmeyin! Neden mi? Paradise Papers ismi verilen belgelerin ortaya çıkarılışının, Suudi Arabistan’daki kapalı usul darbenin hemen ertesi gününde açıklanmış olması böyle düşünmemde önemli bir etken. Çünkü belgelerde Suudi Arabistan’da tutuklanan kişilerin içerisinde dünyanın en zengin isimleri de yer alıyordu. Bu durumda egemen küresel finans çevreleri (ABD-İngiltere) arasında ciddi bir ekonomik güç savaşının başladığı da varsayılabilir. Suudi Arabistan’da tutuklanan ve dünyanın en zengin 45’inci ismi olan Suudi Prens Al Velid Bin Tallal’ın Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Kuveyt üzerinden yatırımları olduğu ortaya çıktı. Bu durumun Suudi Arabistan’daki ters darbe ile birlikte okunması gerekebilir.(7)
Suudi Arabistan’daki siyasi ve ekonomik tasfiyenin arkasından ABD Başkanı Trump’ın damadı Jared Kuschner çıktı. Trump yönetiminin senatodan zaman ve coğrafya sınırı olmaksızın savaş yetkisi istediği bir dönemde Jared Kushner, ekim ayının son haftasında Riyad’ı gizlice ziyaret etti. Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile gece geç saatlere kadar strateji planlayan Yahudi asıllı Kushner, 28 Ekim’de ABD’ye döndü. Beyaz Saray ortaya çıkan gizli ziyaret hakkında açıklama taleplerini reddetti. Riyad’daki siyasi deprem öncesi, Veliaht bin Selman’ın Eylül ayının ilk haftasında İsrail’e gizli bir ziyaret düzenlediği medyaya sızmıştı.
Veliaht Prensin yolsuzluk tutuklamalarına destek veren ABD başkanı Trump;, “Kral Selman ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi tam olarak ne yaptıklarını biliyorlar. Şu kötü davrandıklarından bazıları yıllarca ülkelerini sağdılar.” açıklamasında bulundu. Suudi Arabistan Başsavcısı, Kraliyet Ailesi’nden onlarca ismin, bakanın ve iş adamının gözaltına alındığı operasyonları, “sadece bir başlangıç” diye tanımlaması, tutuklamaların devam edeceğini gösteriyor. Daha şimdiden darbede ölenlerin sayısı dokuzu helikopterin düşmesiyle biri de polislere direnişi sırasında toplam 10 kişiye ulaştı. Muhammed bin Selman’a muhalif olduğu bilinen Suudi istihbarat servisinin eski yönetici Prens Mukrin bin Abdülazin’in oğlu Asir bölge emir yardımcısı Prens Mansur, beraberindeki dokuz kişi ile birlikte bindiği helikopterin düşürülmesiyle ölmüştü.
Bir diğer ölüm vakıası ise, Eski Kral Fahd’ın oğlu 44 yaşındaki Prens Abdülaziz bin Fahd’ın, kendisini tutuklamaya gelen güvenlik güçleri ile korumaları arasında çıkan çatışma sırasında öldürülmesi. Prensin ailesinin Riyad’ta yas tuttuğu belirtiliyor. Halen Suudi Arabistan’da bulunan ve önceki gün ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ileri sürerek Lübnan Başbakanlığından istifa eden Saad Hariri’nin Saudi Oger şirketinde ortağı olduğu bilinen Prens Abdülaziz bin Fahd’ın öldürülmesiyle, Ortadoğu’da kaos ve savaş beklentileri prim yaptı.(8)
Hariri’nin Suudi devlet medyası üzerinden duyurulan istifası, ABD’nin, Suudi Arabistan’ın ve İsrail’in İran ile askeri çatışma hazırlıklarının daha da tırmanmasıyla açıklanıyor. Suudilerin; Sünni Gelecek Hareketi partisinin başında bulunan Hariri’nin, İran destekli ve Şiilerin baskın olduğu Hizbullah hareketinin önemli rol oynadığı ulusal birlik hükümetine başkanlık etmesinden rahatsızlık duydukları ve bu nedenle Hariri’yi istifaya zorladıkları söyleniyor. Hariri’nin istifasının Suudi yönetiminin emri ve doğrudan işbirliği ile gerçekleştiği yönünde her türlü belirti var. Hariri, Lübnan basınında Hizbullah ile işbirliği yapmakla suçlanmıştı. Bir diğer iddiada Hariri’nin Hariri, Suriye Devlet Başkanı Beşar el Esad’la gizlice bağ kurmaya çalıştığı. İşte bu nedenle Hariri’nin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın kara listesinde olduğu belirtiliyor. Eğer iddialar doğruysa diğer gözaltına alınan Suudi prens ve yetkililer birlikte Hariri’nin de Ritz Carlton Hotel’de alıkonuluyor.(9)
Bakınız:
1- http://tr.euronews.com/2017/10/16/maltayi-secime-tasiyan-gazeteci-olduruldu
2- http://www.dw.com/tr/cennet-belgeleri-yay%C4%B1mland%C4%B1/a-41249672 – http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41880182
3- http://t24.com.tr/haber/binali-yildirimin-oglunu-kumar-masasinda-goruntuleyen-muhabir-o-fotografin-hikayesini-anlatti,338221
4- https://www.cnnturk.com/turkiye/binali-yildirim-oglunun-singapurdaki-kumarhane-goruntuleri-hakkinda-konustu
5- http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/860925/
6- http://tr.euronews.com/2017/11/06/paradise-papers-apple-da-listede – http://www.abhaber.com/paradise-belgeleri-zenginler-ve-siyasetcilerin-offshore-sirlari/
7- http://1ahaber.com/paradise-papers-nedir-kimler-var/
8- . https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711061030902567-suudi-prens-catisma-abdulaziz-bin-fahd/
9- Bill Van Auken/ Lübnan’daki kriz İran’a karşı savaş yönelimi ile bağlantılı/ http://www.wsws.org/tr/articles/2017/11/07/leba-n07.html

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir