KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump’ın adamı Dan Coats 16 istihbarat kurumunun başında!

Trump’ın adamı Dan Coats 16 istihbarat kurumunun başında!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
386 0

ABD bürokrasisindeki Trump temizlik operasyonları devam ediyor. Bazı tasarruflarına diyecek yok. Trump’ın atamalarına bakılırsa Türkiye zevkten dört köşe. Türkiye’deki darbe girişimine destek verdiği bilinen CIA başkanı John Owen Brennan ve Zarrab iddianamesini hazırlayan Preet Bharara’yı görevden almasından sonra en vurucu seçimini yaptı ve 16 federal istihbarat kurumunun başına Dan Coats’ı getirdi. Senato, ezici bir oy üstünlüğüyle Ulusal İstihbarat Direktörü olarak Dan Coats’a onay verdi. ABD Başkanı Donald Trump’un Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne (DNI) aday gösterdiği Dan Coats, Senatodaki oylamada 85 evet oy alarak ülkedeki istihbarat topluluğunun yeni patronu oldu. Eski Indiana vekili Cumhuriyetçi Coats’ın göreve başladığında, 16 federal istihbarat kurumunun sorumluluğunu taşıması bekleniyor.
Asıl adı Daniel (Danyal) Ray Coats. Dan; Dainel’den kısaltma. İsminden hareketle ailesinde belki Yahudi bir kök bulunduğu söylenebilir. Ancak 03.11.2015’te Hacker grubu Anonymous, ABD’deki ırkçı Ku Klux Klan örgütünün bazı üyelerinin isimlerini internete sızdırmış, listede Cumhuriyetçi Parti senatörlerinden Dan Coats’un ismi de yer almıştı. Anonymous’un listesinde adı geçen Cumhuriyetçi Parti Indiana Senatörü Dan Coats, internet üzerinden yaptığı açıklamada, Zenci düşmanı ırkçı Ku Klux Klan örgütü ile hiçbir zaman bir bağlantısının olmadığını savunmuştu. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/abd/201511031018773503-anonymous-abd-kkk/ ) Dan; Michigan 16 Mayıs 1943 doğumlu. Aile kökleri biraz karışık. Dan Coats’ın ​babası Edward Raymond Coats (1906 – 1988); İngiliz ve Alman kökenli bir ailenin çocuğu. Coats’ın annesi Vera (Nora) Elisabeth Swanlund (1906- 1997); İsveç Tingsås Kronoberg bölgesinden 1910’da Amerika’ya göç eden bir aileden. Coats, Wheaton College Illinois ve Indiana Üniversitesi Robert H. McKinney Hukuk Fakültesi’nden mezun. 1966-1968 yılları arasında ABD Ordusunda görev yaptı. Coats, ABD Senatosunda görev yapmadan önce 1981-1989 yılları arasında Indiana’nın 4. kongre bölgesini temsil eden Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi üyesiydi. Coats; Senatörlükten emekli olduktan, George W. Bush yönetimi sırasında, 2001’den 2005’e kadar ABD’nin Almanya Büyükelçisi olarak görev yaptı. Sonrasında Washington’da bir lobici olarak çalıştı. (Bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Coats )
George W. Bush yönetimi sırasında Coats, 2011 yılında Libya’da yaşanan askeri krizde Alman Başbakanı Angela Merkel’i çekimser kalarak harekâtı yavaşlatmakla suçlamıştı. Ayrıca Dan Coats, Rusya’yı 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesi sebebiyle aktif şekilde eleştirerek Devlet Başkanı Barack Obama’dan kararlı adımlar atmasını talep etmiş, Rusya’ya uygulanan yaptırımları savunduğu için Kremlin’in kara listeye aldığı 3 Beyaz Saray görevlisi ve 6 parlamento üyesi arasındaydı ve ülkeye girmesi yasaklanmıştı. Coats, Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşılık ABD tarafından uygulanacak müeyyidelerin hazırlanmasında emeği bulunan 9 kişilik ekibin de içindeydi. O tarihlerde verdiği bir röportajda Coats, yaptırım kanununu bir onur olarak gördüğünü belirtmişti. (Bkz. http://qha.com.ua/tr/siyaset/abd-istihbaratinin-basina-rusya-ya-girisi-yasakli-isim-gececek/151808/ )
Coats, ABD Senatosu Seçilmiş İstihbarat Komitesi’nde de görev almıştı. ABD Ulusal İstihbarat Direktörü görevini yapan kişi, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gibi farklı istihbarat birimleri arasındaki koordinasyonu yönetiyor.2013 yılında eski istihbarat çalışan Edward Snowden’ın NSA’nın ABD vatandaşlarının telefon kayıtlarını toplu şekilde gizlice dinlediğini ortaya çıkarmasından sonra Coats bu kurumun faaliyetlerini savunmuştu. Coats konu ile ilgili olarak Wall Street Journal gazetesindeki yazısında “İstihbarat camiası tam olarak ABD halkının istediğini yapıyor. Bu faaliyetler ülkeyi El Kaide gibi terörist gruplardan korumanın en etkili yollarından bazılarını temsil ediyor” demişti. Coats, 2015’de yaptığı bir açıklamada da, “IŞİD’e yabancı savaşçıların katılımını engellemek için Türkiye’nin sınır güvenliğini NATO’nun sağlaması gerektiğini” söylemişti. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/abd/201701061026656117-trump-ulusal-istihbarat-direktoru-adayini-acikladi/ )
Türkiye hakkında olumsuz düşünceleri var mı yok mu? Yaşayıp göreceğiz. 2011’de ABD Kongresi’nden 67 üye, Türk Amerikan İttifakı 2. yıllık galasına katılmış, ABD Kongresi temsilcileri, Washington ve D.C’de, Türk demokrasisinin temel özgürlükler ve demokrasi tarafından kazanılan güçlü modelinin Arap uyanışına katkı yaptığını, Türkiye ile ABD arasındaki ortaklığın giderek güçlendiğini söylemişlerdi. Indiana Senatörü Dan Coats’da, Türk üyelerinin Amerikan toplumuna katkısı için minnettarlığını dile getirmişti. (Bkz. http://amerikabulteni.com/2011/12/01/67-members-of-u-s-congress-attend-turkic-american-alliances-2nd-annual-gala/ )
Aslan öküzle beraber kahvede oturmuş tavla oynuyorlarmış. Aslan bir parti daha kazanmış, çayını yudumlayan öküz hadi bir parti daha atalım demiş. Aslan saate bakmış ve “- Eyvah, demiş! Geç oldu öküz kardeş, benim eve gitmem gerek, hanım bekler.” Öküz aslana trip yapar “ – Bir de ormanların kralı olduğunu iddia edersin, karından mı korkuyorsun?” Aslan kükreyerek cevap verir; “- Dur bakalım orda! Beni evde bir aslan bekliyor. Seninki gibi bir inek beklemiyor.” Bu fıkrayı neden anlattım? Tabiki Dan Coats’ın eşini tanımanız için anlattım. Dan Coats’ın 4 Eylül 1965’te evlendiği eşi de kendisi gibi sıkı bir Cumhuriyetçi ve Trump destekçisi. İkisi de sağlam Hristiyan. Dan’ın evli olduğu eşi; Indiana’nın Cumhuriyetçi Milli Komite’nin kadın temsilcisi Marsha Coats. (Bkz. http://us11.campaign-archive2.com/?u=89fb3de929a99eecb88e6fb27&id=6cbd3d72af ? ) Illinois doğumlu Marsha Coats’ın hayatı boyunca akademik etkinliklerden spor ve kilise ve toplum faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazede yer aldığı biliniyor. Gençlik yıllarında Indiana’nın Fort Wayne şehrinde kilise korolarında şarkı söyleyen, Wheaton College’da vedatite tenis takımında oynayan Marsha, Wheaton College’dan Lisans derecesi ile mezun oluyor. Üniversitede tanıştığı Dan Coats’la 4 Eylül 1965’te evleniyor. Çiftin, üç çocuğu var. Bayan Coats; Illinois, Indiana ve Virginia’daki kamu ve özel ortaokullarda ders verdi. Marsha, Kuzey Virginia Psikiyatrik Rehabilitasyon Hizmetleri Kurulu’nda görev yaptı. Dan Coats, 2001 yılında Almanya Federal Cumhuriyeti’nin ABD Büyükelçisi seçildiğinde, Almanya’nın Berlin kentine taşındılar ve 2005 yılında ABD’ye dönünceye kadar birlikte çalıştılar.

Marsha eşi Dan Coats ile birlikte Almanya’da bulunduğu yıllarda etkinlik Amerikan elçiliğinde birçok faaliyetler gerçekleştirir. Bu faaliyetlerinden dolayı Marsha, ABD Kara Kuvvetleri Komutanları’nın Kamu Hizmeti Ödülünü, ABD Ordusu kuvvetlerinin Almanya’da görev yapan askerleri ve aileleriyle yaptığı çalışmaları da içeren birçok ödül alır. dı. Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Almanya’daki ABD misyonunun Doğu Serbest Programının ardındaki bir itici güç olarak nitelediği Bayan Coats’a, Kamu Diplomasisi Programı çerçevesinde yaptığı çalışmalarla gösterdiği “Üstün Kamu Diplomasisi”den dolayı ‘Teşekkür Belgesi’ verildi. Başka ödülleride var. 2007 yılında Olivet Nazarene Üniversitesi Marsha Coats’ı, yaşamı ve başarıları ile günümüz genç kadınlarına örnek ve rol modeli olması nedeniyle Maggie Sloan Crawford Ödülü’ne layık gördü ve günümüze damgasını vuran bir kadın” olarak nitelendirdi. Indiana’nın Cumhuriyetçi Ulusal Komisyon Üyesi Marsha Coats, Senato’da oturum olmadığında, Indianapolis’te ikamet ediyor. Marsha ve Dan’in üç yetişkin ve on torunları var. (Bkz. https://gop.com/leaders/national-committeewoman-marsh-coats-in )


Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir