İran-ABD çatışması için seçenekler

Gürcistan Pandora Kutusunu mu Açmış?

Gürcistan’a uçuş yasak

VAŞİNQTON GÖRÜŞÜ NƏ İLƏ NƏTİCƏLƏNDİ?

Trump Türkiye’yi Doğrudan Tehdit Ettiği gibi Gösterirken Aslen Kürtleri Uyardı…!

Gündem 14 Ocak 2019
150

Bugün Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanı Donald Trump kendi Twitter sayfasında “Kürtler’e saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz” dedi ve Türkiye’den ona karşı sert tepki gösterildi. Gerçekten de bu açıklamaya karşı Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD’nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı koruyacağız” diye açıkladı. Kalın, “Sayın Donald Trump, teröristler ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.
Fakat aynı zamanda Trump, “20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler’in de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD’nin doğal düşmanları IŞİD’in Suriye’de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz” ifadesini de kullanmıştır. Bunu baktığımızda Trump’un niyetinin bambaşka yerde olduğunu anlayabiliriz. Yani Trump’un burada söylemek istediği şey şudur: ABD Suriye’den artık geri çekilmek istiyor ve Türkiye ve Fırat’ın doğusu arasında 20 millik tampon bölgesi kurmak istiyor. Bu sırada Kürtlerin bu bölgeden çıkması lazım ve ABD artık Kürtlerin ağabeyliğini yapmayacağı anlaşılıyor. Bu yüzden Suriye’nin barışı için Kürtlerin artık Türkiye ile iyi geçinmesi gerekiyor. Yakın zamanda Türkiye bölgedeki terörist unsurları temizlemek için bölgeye girecektir. Lakin ABD Türkiye ilekarşı karşıya girmek istemiyor. Bu işin sorumlusu bölgedeki yabancı destekli teröristlerdir.

Böylece Trump’ın açıklaması Türkiye’yi tehdit etme anlamından ziyade, aslında Kürtleri Türklere karşı saldırı ve terör eylemlerinden vazgeçme, tampon bölgesinden çekilme ve Türklerle anlaşma doğrultusunda uyarma anlamını içermektedir. Günümüzde Ortadoğu’daki Amerika’nın askeri varlığı Amerika için ekonomik olarak büyük yük olmakta ve Trump bu yükten kurtulmak peşindedir. Trump’un bu mesajı Amerika’nın Ortadoğu’daki yüklerden kurtulmak istediğini ve PYD-YPG’ye artık ağabeylik yapmak istemediğini göstermiştir.
Keisuke Wakizaka

Yorumlar