KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump FETÖ lideri Güleni paketleyip Türkiye’ye iade edecek!

Trump FETÖ lideri Güleni paketleyip Türkiye’ye iade edecek!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
468 0

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Ne yazık ki İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin yazdığı gibi geçen yılki darbe girişiminden Fethullah Gülen’i sorumlu tutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda yurtdışındaki müttefiklerinden çok azını ikna edebildi. Şimdiye kadar Türkiye’deki bir numaralı darbe suçlusu Fetönün ikamet ettiği ABD ile iadesi çevresinde yaşanılan süreç hiçte umut verici görünmüyor. Ancak bana kalırsa Fetö, her geçen gün ABD hariciyesine kambur üstüne kambur bindiriyor. Bu uzun süre böyle devam edemez. Çünkü uluslararası ilişkilerde daimi dostluklar ve düşmanlıklar değil çıkarlar geçerlidir,
Meşhur İngiliz diplomasisi denen şey, Lord Palmerston”un, “dostluk yoktur çıkarlar vardır” sözüyle özetlenir ve herşeyi mübah gösteren politika üzerine kuruludur. Bu politik kıvırma ilkesi; makyavelist, oportünist ve bir o kadar pragmatist ABD’nin vazgeçilmez dışpolitik manevrasını çok net ifade etmez mi? O nedenle Pensilvanya sakini ve ABD yeşil kart taşıyıcısı Fetönün Türkiye’ye her an iadesi mümkün.
Trump, başkanlık seçimleri öncesinde ABD’nin Türkiye politikasını ve Türkiye’deki operasyonlarını eleştirmiş, hatta ABD kamuoyunu sarsan açıklamalarda bulunmuştu. 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası Twitter hesabından, CIA yetkililerinin Türkiye’deki darbe teşebbüsüne yardımcı olduklarına dair kanıta sahip olduğunu iddia etmiş, 14 CIA yetkilisinin Türkiye’deki başarısız darbeye yardımcı olduğunu belirten Trump, Obama’yı başarısız bir lider olmakla suçlamış ve Obama’nın ABD çıkarları için aptalca hatalar yaparak, Orta Doğu’yu riske attığını söylemişti. Şimdi bunları söyleyen adam ABD başkanı ve kanaatimce bu fikirlerinden zerre miskal farklı düşünmüyor. Ancak her iktidar olanın muktedir olamadığı da gerçek. Trump ilk fırsatta PKK lideri Abdullah Öcalan’ı paketleyip verdikleri gibi Fethullah Gülen’i de Türkiye’ye gönderecektir. Ancak ABD’nin bu hamlesini iyi analiz etmek gerekir çünkü Öcalan 1999’da Türkiye’ye teslim edildiğinde, dönemin başbakanı Ecevit, “Amerika, Apo’yu neden verdi, anlamadım” demişti. ABD hiç şüphesiz Apo’nun siyasal bir figür olarak hayatını garanti altına alıp süreci kontrol etmeyi planlamıştı. Şimdi aynı süreç FETÖ için projelendirilip hayata geçirilecek. Lâkin birileri çıkıp merhum Bülent Ecevit gibi “- Amerika FETÖ yü neden verdi? anlamadım” salağına yatmasın?

Fethullah Gülen’in iade edilecek olmasına ilişkin parametrelerden birisi de CIA Ortadoğu Masası Eski Şefi Elizabeth Murray ‘ın çarpıcı açıklamasında mevcut. 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimiyle ilgili; “15 Temmuz darbesinde NATO’nun parmağı olmasına şaşırmam” diyen Murray; darbenin o adresten planlanmış olabileceğini belirtmiş, ‘CIA’nın liderlere suikast konusunda çok aktif olduğuna dikkat çeken Murray Rusya’nın ABD seçimlerine etki ettiği iddiası CIA’nın istihbarat oyunudur.’ demişti. Murray ayrıca Trump’ın Gülen’i iade edeceğini gündeme getirmişti.
Gülen’in tıpkı Apo gibi paketlenip Türkiye’deki iktidarın kucağına bırakılmasının mümkünlüğünü düşünmek dahi istemiyorum. Zaten Fetönün Türkiye’ye iadesi için gerekli ortamın oluşturulmaya çalışıldığı, bu çerçevede Gandi’ye fizyolojik benzerliği nedeniyle ‘Gandi Kemal’ olarak adlandırılan CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet’ temalı uzun yürüyüşü gerçekleştirdiğine dair bazı yorumlarda yapılmadı değil. Bu iadenin gerçekleşmesinin pandora kutusu misali sonuçlara yol açması yüksek ihtimaldir. Böylesi bir gelişme politik tsunami yaratabilir. Siyasi ayak inkarına gidenlerin kendi çevrelerindeki ayaklara uygun pabuç bulamaması gibi trajikomik olaylar yaşanabilir. Yüce Rabbim ülkemizi devletimizi ve milletimizi bu benzeri ayakların şerrinden korusun, bu tür acılar yaşatmasın.
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir