KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TRT NOGAY NİHAYET AÇILIYOR

TRT NOGAY NİHAYET AÇILIYOR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
448 0

TRT kurumu Nogay dilinde internet sayfasında yayın yapmak üzere çalışmalarını tamamlamak üzere. TRT NOGAY adıyla yayın yapacak olan internet sayfası latin ve kiril alfabesinde Nogay Türkçesi ile hazırlanacak.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT kendisine yapılan başvuru neticesinde bu yıl sonuna kadar Nogay Türkçesi ile internet yayını yapmak için çalışmalara devam ediyor. Devlet televizyonu olan TRT’de halen 40 farklı internet yayınında 35 ayrı dilde ve alfabede yayın yapılmakta.

TRT Nogay’ın başlangıç süreci

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT’de Nogay Türkçesi ile yayın yapılması için çalışmaları yürüten Nogay Türkleri Bülteni Dergisi Haber Müdürü Hakan Benli ile görüştük. Hakan Benli TRT Nogay ile ilgili yaşanılan süreci ve gelişmeleri aktardı ;

TRT’de Nogay Türkleri ile ilgili çeşitli konularda çalışmalarda bulunurken aynı zamanda Nogay Masasının faaliyete geçirilmesi fikri oluşmuştu.Bu konu ile ilgili olarak halen TRT’de çalışmalarına devam eden bazı yayın masaları ile görüşmelerde, öneriler ile desteklendim.Bu öneriler doğrultusunda Nogay yayın masasının oluşturulması için bir yılı aşkın süre önce altyapı çalışmalarına başladım.Nogay Türkçesine hakim olan ve bu konularda çalışmalar yapan büyüklerimiz ile istişarelerde bulundum.Onların da teşviki ile çalışmaları önce NogayTürk Dergisi aracılığı ile çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lar ile lobi çalışmalarına devam ettim.

Nogay yayın masası için çalışma yaptığım dönem içerisinde yaşanılan pek çok gelişme bu sürecin sekteye uğramasına neden oldu.Bu dönemde yapılan bir seçim ve seçim sonrası kurulan iki ayrı hükümetin çalışmalarına başlamasını beklemek ve bu merciler ile görüşmek için çalışmaların rutine dönmesini beklemek durumunda kaldım. Aynı dönem içerisinde Ankara’da yaşanılan ve lanetlediğimiz üç ayrı bombalama eylemi de aldığım randevuların iptaline neden olmuştu.Son olarak 15 Temmuz gecesi yaşanılanlar nedeniyle yapılması gereken görüşmeler gerçekleşememişti.Bu vesile ile tüm bu olaylarda hayatını kaybeden şehitlerimizi bir kez daha rahmet ile anıyoruz.

Nihayetinde çalışmalar için koşullar uygun hale geldiğinde daha önce NogayTürk Dergisi olarak yaptığımız çalışmalara tüm derneklerimizin desteği ile ünlü Nogay sanatçımız Arslanbek Sultanbekov ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile devam ettirdik. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sayın Yalçın Topçu Beyefendi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çalışmalarımıza hız verdik.

TRT devlet kurumunda kurum Genel Müdürü olan sayın Şenol Göka Beyefendi ile yaptığımız görüşme ile çalışmaları temellendirdik. Kısa bir zaman içerisinde TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı sayın Süleyman Erdal ve TRT Tatar Masası sorumlusu sayın Sagit Hayri beyler ile yapılan görüşmeler neticesinde uğraşılarımız meyvelerini vermeye başladı. Buradan kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Dedi.

TRT Nogay kuruluyor

Hakan Benli TRT Nogay’ın kurulması ile ilgili olarak bugün gelinen noktaya da değindi. Benli, TRT kurumu ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda bizden istenilen çalışmalara ağırlık verdik.Şu an için TRT Nogay internet yayınını gerçekleştirecek olan 6 kişilik bir ekip oluşturduk. Bu ekip TRT Nogay sayfasının içeriğini hazırlamak amacı ile çalışmalarına başlamış durumdadır.

TRT Nogay internet yayınını hazırlayacak olan ekip mümkün olduğunca genç arkadaşlardan oluşturuldu.Ayrıca ekibe Nogay Türkleri ile ilgili çalışmalar yapan değerli büyüklerimiz ve derneklerimiz de tam destek vermekte.TRT Nogay yayın ekibi Halen TRT Tatar yayın masasında Nogayca Nasihatler adıyla program hazırlayan Dr.Yusuf Altınışık beyin yanısıra Osman Gündüz Akın,Tuncay Çalışkan,Melek Akay ve bendenizden oluşmakta.

TRT Nogay internet yayınları bizim çalışmalarımız devam ederken TRT Kurumu Yönetim Kurulunun onayından sonra resmi olarak yayın hayatına başlayacak inşallah, dedi.

TRT Nogay düşünüldüğünden daha önemli

TRT Nogay’ın önemine de değinen Hakan Benli konu ile ilgili olarak şunları söyledi.Nogay Türklerinin Türkiye’de basın yoluyla seslerinin duyulmasında bu güne kadar en büyük desteği kurum olarak TRT vermiştir . düzenlediğimiz bir çok etkinliği ve çalışmayı TRT Avaz aracılığı ile duyurabildik Bu nedenle kendilerine müteşekkiriz.Çok şükür bundan sonra kendi kültürümüzü ve çalışmalarımızı, dünyanın bir çok farklı bölgesinde dağınık halde yaşayan Nogay Türklerinin haberlerini kendimiz hazırlayıp kendi sayfamızda duyurmaya başlayacak ve Nogay Türklerinin avazı, davısı olacağız.Bu Nogay Türkleri için çok önemli ve çok büyük bir olaydır.

İnşallah internet yayınından sonra radyo yayını da yapabilecek duruma geleceğiz.Bu temel üzerinden çeşitli sosyal medya ve internet ağları üzerinden Kazakistan, Kırgızistan, Dağıstan, Çerkes-Karaçay, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya’da yaşayan Nogay Türkleri ile müşterek kültürel ve basın yayın çalışmaları yapma imkanına sahip olabileceğiz.Bunun ülkemizin devlet radyo ve televizyon kurumu olan TRT’de yapılacak olmasının siyasi ve kültürel olarak anlamı çok daha büyüktür.Nogay Türklerinin eksik kalan basın ve yayın açığı bu çalışmalar ile kapanmaya başlayacak ve uluslararası bir boyuta taşınacaktır, dedi.

TRT Nogay,Türk dünyasına yeni bir soluk getirecek

TRT Nogay internet sayfası yayın hayatına başladığında Türkiye ve Rusya’da yaşayan Nogay Türkleri arasında ilişkilerin daha da güçlenerek büyüyeceğini dile getiren Hakan Benli, bu güne kadar karşılıklı haber ve olayların paylaşımı dernekler ve karşılıklı gidip gelenler arasında az sayıda kişi arasında olurken TRT Nogay aracılığı ile bunun daha verimli ve daha geniş kapsamlı bir tabana yayılacağı düşüncesindeyim.TRT Nogay Türk dünyasına da farklı ve güçlü bir nefes olarak yer almak arzusunda, dedi.

Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir