KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trablus savaşına paralel ‘diplomatik savaş’ işaretleri

Trablus savaşına paralel ‘diplomatik savaş’ işaretleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
303 0

Diplomat ve politikacılar, meydana gelebilecek ‘olumlu gelişmeler’ ile bağlantılı olarak Libya elçilikleri ve konsolosluklarının sadakat ve bağlılıklarında değişiklik yaşanması ayrıca başkent Trablus’un güneyindeki banliyöde meydana gelen çatışmaların her iki gruptan (Hafter-Serrac) biri lehine sonuçlanmasını beklemekteydi. Öte yandan Batılı diplomatların dün sabah itibariyle başkentten ayrılmaya başladığı yönünde haberler bulunuyor.

Libya’nın doğusundaki Geçici Hükümetin Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tüm Libya büyükelçilikleri, konsoloslukları, misyonları ve yurtdışındaki temsilcilerine, terörizme karşı savaş konusunda geçici hükümet, Libya Ulusal Ordusu ( Hafter komutasındaki ordu) ve meşruiyete uyum sağlama çağrısı yapıldı. Ayrıca bunu dünyaya açıkça ilan etmeye çağrıldılar.

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın açıklamasında, “Silahlı kuvvetleriniz, başkenti terörizmden ve milislerden kurtarmak için fedakârlıklarda bulunarak kahramanlık destanları yazarken, güvenli ve istikrarlı bir devlete doğru ilerlediğimiz bir zamanda, sizi meşruiyet, Libya geçici hükümeti ve silahlı kuvvetlerinizle hemen uyum sağlamaya çağırıyoruz. Bunu açıkça ve dünyanın önünde ilan etmenizi istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın el-Beyda ilindeki üçüncü sekreteri Salihin en-Nehyumi, dün Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Libya elçilikleri, pusulalarını, akreditasyonu bulunan ülkelerin konumuna göre değiştirebilir. Ülkeler, Başkanlık Konseyi’ni tanımalarını geri çektiği durumda, Libya elçiliğinin konumu da buna göre değişecektir” dedi.

Yunanistan, 27 Kasım’da Türkiye ile anlaşma yapan Libya’nın Büyükelçisi’ni bu ayın başlarında sınır dışı etme kararı almıştı. Büyükelçi Muhammed Yunus Menfi’ye ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanınmıştı. Bu adım Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi’ni (UMH) öfkelendirdi. UMH tarafından yapılan açıklamada, “Yunanistan’ın Libya’da diplomatik bir temsilciliği bulunmuyor. Aksi takdirde, Trablus da aynı şekilde karşılık verirdi” ifadeleri kullanıldı.

Nehyumi, geçici hükümetle gizli irtibatı bulunan büyükelçiliklerin bulunduğunu söyledi. Ancak Ulusal Ordu, Trablus’a girdiğinde, ‘uluslararası sahnedeki durumun değişeceğine’ işarette bulunan Nehyumi, “Ordu tarafından siyasi ve diplomatik olarak bir yol haritası ilan edilecek” dedi.

Salihin en-Nehyumi, Ulusal Ordu’ya sadık bazı politikacılara dikkat çekerek Arap ülkelerini Başkanlık Konseyi’ni boykot etmeye çağırdıklarını söyledi. Ayrıca Başkanlık Konseyi’ni tanımaktan vazgeçmeleri için çağrıda bulunduklarına işarette bulundu. Ülkedeki diplomatik kutuplaşma girişimlerinin tamamlanması bağlamında Libya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Temsilciler Konseyi nezaretinde bazı elçiliklerin çalışmalarının devam etmesini sağlamak için yasal önlemler almaya çalışıyor.

Öte yandan, Saint Lucia ve Doğu Karayip ülkelerindeki Libya büyükelçilikleri, Libya Ulusal Ordusu’na tam destek verdiğini ve Libya halkı tarafından seçilen Temsilciler Meclisi’nin içinden oluşturulan geçici hükümetin meşruiyetini tanıdığını ilan etti.

Öte yandan UMH’ye ( Serrac Hükümeti) bağlı bir diplomat, yurtdışındaki temsilcilikler arasında bir bölünmenin söz konusu olmadığını belirtti. İsmini açıklamak istemeyen diplomat, geçici hükümetin organlarının gerçeğe aykırı olarak, Libya’nın diplomatik misyonlarının kendilerine katılma arzusu hakkında yanlış bilgiler yaydığını söyledi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir