KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Toz Bulutu Dağılırken

Toz Bulutu Dağılırken

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
293 0

Filler tepişirken, çimenler ezilir deyimini bilirsiniz. Son birkaç gün ülke gündemini, pandemiden daha fazla meşgul eden siyasi gelişmelerin vardığı nokta, bu deyimi birkez daha kanıtladı. Büyük partiler arasında yaşanan hamle savaşları ile gelinen çıkmazdan, topluluk parti temsilcilerinin verecekleri karar ile çıkılabileceğini düşünmek veya düşünmeye sevk etmek pek de yakışık olmadı. Hatta ve hatta faturayı KDTP’ye kesmeye kalkmak, insafsızlığın dikalası. Sanırsın hükümetin düşmesi yönünde oy kullanan 82 milletvekili KDTP vekili. Kaldı ki 82 oyda tek bir KDTP oyu bile yok.

Dünya ve ülkemiz pandemi ile savaşırken hükümetin düşürülmesi elbetteki kimsenin tasvip edebileceği bir durum değil. Ancak bu süreçte Partimiz ve Genel Başkanımızın sergilediği tutumun ne anlama geldiğini, birilerine daha açık şekilde ifade etme gereği doğdu. Kürsüye çıkıp, büyük parti milletvekillerinin gözlerinin içine bakarak “çekimser oy kullanacağım” diyen Fikrim Damka, Arnavut partileri arasında çıkar odaklı kavganın tarafı olmayacağı mesajı açıkça vermiştir. Her iki taraftan gelen baskılara rağmen KDTP’nin tarafsız pozisyonunu korumuştur. Çünkü KDTP’nin tutacağı tek taraf, Kosova Cumhuriyeti ve Kosova Türk Toplumu’nun tarafıdır.

Ancak KDTP’nin bu tarafsızlığına dün akşam gölge düşürüldü. Acemilik, tribünlere oynama hevesi, başkalarının güdümünde siyaset yapma pratiği, ne kişilere, ne de kuruma katkı sağlamaz. KDTP’den seçilen milletvekillerinin birincil görevi, Kosova Türk Toplumunun çıkarlarını gözetmek, o yönde akılcı adımlar atmaktır ve ona uygun enstrümanlar kullanmaktır. Kısa vadeli kişisel prim kasmak uğruna bu ilkeyi gözardı etmek Türk Toplumu temsilcisine yakışmaz. Hele ki KDTP Başkanlık Kurulu’nun kararıyla belirlenen bakan yardımcılarının atamalarının yapılması adına, Başbakana isimlerin sunulmasının hemen akabinde, Gilan’dan bir ismin bakan yardımcısı yapılması için Başbakana baskı yapmaya çalışmak, listesinden seçildiği partisine ihanetle eşdeğerdir. Seçildim diye partinin %50’sini şahsi malvarlığı zannetmek büyür bir hatadır. Yok öyle bir dünya!

Çekimser kalmak da bir seçimdir. Halkın, kovarcasına siyasi sahneden sildiği isimlerin zamanında, aynı ay içerisinde iki farklı parti ile koalisyon anlaşması imzaladığı günler çok şükür geride kaldı. En kötü karar, kararasızlıktan iyidir diyerek kastettiğiniz buysa eğer, biz almayalım. Fikrim Damka verdiği karar ile her iki tarafı da memnun etmeyip, her iki taraftan da eleştiri alıyorsa şayet, bu kendisinin hiç kimsenin güdümünde olmadığının en belirgin işaretidir. Parti tabanından gelen destek ve tebrikler bizler için en iyi değerlendirme kıstaslarıdır. Toz bulutu dağıldıkça, bilinmeyenler de daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Furkan Ergüler Kafkassam Kosova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir