KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tesla’nın patronu Elon Musk kripto Türk mü?

Tesla’nın patronu Elon Musk kripto Türk mü?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
1431 0

Güney Afikalı, Yahudi inançlı Elon Musk’ın Türk soylu olabileceği kimin aklına gelirdi? Anne ve babasının aile köklerine bakıldığında dahi Türk soyluluğuna dair pek belirtti yok gibi. Ancak Türkiye ziyaretindeki paylaşımları ve görüşmeleri nedeniyle Elon Musk, en çok konuşulan ismi olmuştu. Anıtkabir’deki karesiyle sosyal medyaya damga vuran ve Türkler tarafından da yakın takibe alınan Elon Musk, Dünyaca ünlü iş adamı, Tesla Motor’un CEO’su. Elon Musk, Atatürk paylaşımlarıyla Türk sosyal medya kullanıcılarının gönlünü fethetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelen Elon Musk, Anıtkabir’i ziyaret etmiş ve ziyaretinin ardından iki adet fotoğraf paylaşmıştı. İki fotoğrafına toplamda 1 milyon 200 binden fazla beğeni gelmişti. Musk’ın özellikle ikinci fotoğrafında Atatürk için yazdığı “Üç kırık kaburga, delik akciğer ve o yine de savaştı” ifadeleri büyük takdir toplamıştı.(1) Gönül bağı olmayan birisinin yazacağı şeyler değil bunlar. Kendisiyle söyleşide bulunan gazeteci bu konuda anlattıkları; “Elon bir gün bir ansiklopedi okuduğunu ve ” M ” sayfasına geldiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ü gördü ve daha çok okuduktan sonra Atatürk’e hayran olmaya başladı.(2)

Elon Musk 28 Haziran 1971 Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. Musk Pretoria’da Kanadalı bir anne 19 Nisan 1948 doğumlu May Haldeman ve Güney Afrikalı bir babanın Errol Musk’ın oğlu olarak doğdu. İngilizce Musk Türkçedeki ‘misk’ sözcüğün karşılığı. Misk, bir tür erkek ceylan tarafından üretilen güzel kokulu madde. Kokusuna neden olan madde muskondur. Ceylan dışında, bazı farklı hayvanlardan da üretilebilir. Anne tarafından ailesi İsviçre-Alman kökenlidir. İlk adı Elon, muhtemelen annesinin babası Joshua Elon Haldeman’ın orta adından geliyor. Büyükbabası Joshua Elon’ın soyadı ‘Haldeman’; ‘savaşçı kavgacı adam’ anlamında. 25 Kasım 1902 Joshua Norman Elon Haldeman’ın ailesi ABD’nin bağımsızlık savaşında, İsviçre’den göç ediyor. Ailenin Norman genleri taşıdığı söylenebilir. Normanlar , 10. ve 11. yüzyıllarda Fransa’da Normandiya topraklarına yerleşmiş olan Norse Viking’lerinden kısmen inen bir halktır. Nors, Cermen veya İskandinav mitolojisi, İskandinav insanlarının Hıristiyanlık öncesi dinleri, inanışları ve efsaneleridir. Vikingler veya Norslar, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavimdir. Yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan savaşçı bir halktır. 8-11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da birçok yeri fethetmişlerdir.” Viking adı muhtemelen Eski Norsça vik (dere) sözcüğünden ya da Eski İngilizce wic (kamp) sözcüğünden türemiştir. Nors ise Eski Norsça noord (kuzey) sözcüğünden türemiştir. Erken dönem İskandinav dillerinde “vikingr” sözcüğü “korsan” anlamına gelir. Norman kuzey Adamı anlamındadır. 11. Yüzyılda Avrupa’da yıkıcı istilada bulundular. Sicilya ve İngiltere’yi ele geçirdiler. Sicilya’da Normanlar başta Müslümanlara iyi davrandı, bilgilerinden yararlandılar. Coğrafyacı El İdrisi, haritalarını Normanlara verdi. Seyyah İbni Jubeyr, Sicilya’da Norman kralından iyi muamele gördüğünü yazar.(3)
11. yüzyılda Sicilya merkezli Normanlar İngiltere’ye hâkim olunca, Normanlar üzerlerinde İslam etkisi taşıyan, Arapça eserleri Latinceye çevirdiler, Napoli Üniversite’sinde çevrilen her kitabın bir nüshası adaya İngiltere’ye gönderiliyordu. İngiltere’nin Yahudi geçmişi aslında çok daha eskilere dayanıyor. 1066 yılında Normanların işgalinden az sonra bu ülkede bir Yahudi cemaati yaşamaya başladı.(4) Tarihi kayıtlar da, 8 ve 9. yy.larda Alp ve Pirene’lerin kuzeyinde ve özellikle Ren kıyılarında Yahudi toplumlarına rastlandığını doğrulamaktadır. 900 lü yılların başlarında ise Kuzey Avrupa’da varlıklarını sağlamlaştırdılar. 1066 yılında Normanların İngiltere’yi işgal etmeleri sonrası, İngiltere’de de Yahudi toplumları görüldü. Slavlar arasında faaliyette bulunan Vareg kıtaları veya “Drujinaların” başında duran Norman beylerine Kinyaz denmiştir. Dokuzuncu yüzyıldan itibaren Rus siyasal yönetiminin başında bulunan kişiler bu unvanı kullanmışlardır.(5). Türkiye’de uzun yıllar milletvekilliği yapan Kinyas Kartal ismini hatırlayın. Ukrayna’da yaşayan Normanlar; Rusların baskısından o kadar bıkmışlardı ki kiliselerinin defterine şöyle yazmışlardır: “Ya Rabbi. Osmanlının gücünü kuvvetini artır ki, gelip bizi de kurtarsın… Bize din hürriyeti versin… Can ve mal emniyetimizi sağlasın… Amin…” Normanlar 1800 yıllarında Rus zulmünden Amerika’ya kaçmışlar ve yanlarında bu kilise defterini de götürmüşlerdi. Bu gün bu defter adı geçen sayfa açılmış olarak Amerika’nın Utah bölgesindeki bir Norman kilisesinde teşhir ediliyor. (6)
Normanların Yahudilerle temasları Avrupa’daki işgalleri döneminde başladığı gibi Musevi Hazar Hanlığı ile ilişkileri nedeniyle de bu temasın yaşandığı söylenebilir. Normanlar zamanla Bulgar ve Hazar iline ulaşırken, bir yandan da Dniyeper boyunca Karadeniz’e inmiş ve orada yaşayan Slavlarla da temasa geçmişlerdir. Bu süreçle beraber İskandinavyalı savaşçı tüccarların Slav topluluklarını kontrol altına almalarıyla “Rus” kelimesi oluşmuştur. Rus tarihçisi V.Klüçevskiy, X. Yüzyılda Fin-Ural halklarının yaşadıkları bölgelerde ticaret yollarını denetim altında tutan Varyaglardan oluşan knezin drujina’sının yönetici sınıfı için kullanıldığını yazmaktadır. Daha sonra Normanların Doğu Slavlarını idareleri altına almaları ve Slavların kurdukları yerleşim yerlerini tek çatı altında bir araya getirmeleriyle bu isim coğrafi bir bölge anlamı da kazanmış oldu. Neticede Normanlar XI. Yüzyılın ortalarında Slavların arasında tamamen asimile oldular ve Norman savaşçı tüccarların adı olan “Rus”, bu bölgede yaşayan Slavlar için kullanılmaya başladı.(7)
Hazarlar Rusya’nın kuzey kesiminde yaşayan Slavlarla da çarpışıp onları hakimiyetleri altına aldılar. Fakat bu sırada Baltık ile Karadeniz arasında geniş bir devlet kuran ve başkentleri çok kuzeyde Novgorod’da bulunan ve bugünkü Rusların ataları olan Normanlar, Hazarlara öldürücü bir darbe vurdular. Hazarlar devletlerinin 965’te Normanlar tarafından yıkılmasından sonra Kırım’da küçük bir devlet kurdular. Kanadalı büyük annesi 1914 doğumlu Winnifred Josephine Fletcher ise dans öğretmeni. Winnifred Josephine’ın soyadı Fletcher; okçu, ok yapan kimse manasında. Hem büyük babasının hem de büyük annesinin soyadları savaşçı aile köklerini göstermesi açısından önemli. Elon Musk’ın annesi May Musk; 1969 Miss South Africa güzellik yarışmasında finalistti. 1970 yılında lisede tanıştığı bir Güney Afrikalı mühendis olan Errol Musk ile evlendi. May bahar demek.
Elon Musk’ın Yahudi olduğunu İsrail kaynakları doğruluyor. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi 2010’da, dünyanın en zengin Yahudilerinin listesini açıklamıştı.(8) 6 Kasım 2013’te Amerikalı dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, dünyanın en güçlü isimleri listesinde Musk yine vardı. Listede yer alan diğer Yahudi isimler arasında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg (24.), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (26.), Goldman Sachs CEO’su Llyod Blankfein (27.), New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg (29.), Space Exploration Technologies kurucu ve CEO’su Elon Musk (47.), Oracle CEO’su Larry Ellison (58.), New York Times Yönetici Editörü Jill Abramson (68.) ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Merkez Bankası’nın gelecek başkanı Janet Yellen (72.) bulunuyor. İran dini lideri Ayetullah Hamaney listede 23’üncü olmuştu.(9) Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı. (10) Elon Musk, Türk Soylu, Norman ve Hazar Türkü dedeleri var. Türk soylu!
Bakınız:
1- http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/elon-musk-kimdir-ataturk-tweetleriyle-sosyal-medyayi-sallamisti-40643273
2- https://steemit.com/science/@captainsailor/elon-musk-was-there-so-was-i-or-visit-to-the-greatest
3- http://www.star.com.tr/yazar/kilic-ve-portakallarla-denizden-geldiler-yazi-1241511/
4- http://www.salom.com.tr/haber-63714-yahudI_dunyasindan_.html
5- A. Nimet Kurat, Rusya Tarihi, Başlangıçtan 1917’ye Kadar, II. Baskı, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara, 1987
6- http://www.oncevatan.com.tr/osmanlida-adalet-anlayisi-ve-fatih-sultan-mehmet-olayi-makale,34485.html
7- http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turkcu-savascilardan-makaleler/turkiye’de-yasayan-nogay-turkleri/?imode
8- http://www.milliyet.com.tr/iste-dunyanin-en-zengin-yahudileri-/dunya/dunyadetay/15.04.2010/1225376/default.htm
9-http://www.salom.com.tr/haber-88855-dunyanin_en_guclu_yahudileri_belli_oldu.html
10- https://www.forbes.com/profile/elon-musk/#7c7cea397999 -http://teslaturk.com/elon-musk/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir