ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

Terörizm, teröristin propagandasıdır ve terörist her zaman kurbanı kadar dinleyicisiyle ilgilenmektedir” Mikhail Bakunin..

Gündem 16 Mart 2019
91

Yeni Zellanda’ cami baskınında 49 kişiyi öldüren be birçoğunu yaralayan kişi kendisini Brenton Harrison Tarrant olarak tanıttı. İkametgahını Christchurch’un yaklaşık 280 mil güneyinde bulunan Dunedin Şehri olarak belirtti. Kendisini sıradan bir beyaz dam olarak tanımlayan 28 yaşındaki zanlı, kripto para birimi ile geçindigini, bir dönem kebapçıda çalıştığını söylemiştir.Eyleminin amacının Müslümanların batıya gelmesini alı koymak, Müslümanlardan intikam almak için yaptığını iddia etmiştir.Zanlının bir önemli iddiası

“2017 yılında 7 Nisan 2017 yılında Stocholm’de Özbek Rakhmat Akilov tarafından öldürülen Ebba Akerlund’un intikamını aldıgnı söyledigi idia edilmiştir.

Akilov ,Stockholm’de Ele geçirdiği kamyon ile Drottninggan caddesine dalmış ve 5 kişinin ölümüne 10 kişinin yaralanmasına sebebiyet vermişti.Yargılamasında İşid sempatizanı olan akilov, mahkemede İsveç’i İslam Devleti militanlarıyla küresel mücadelede yer aldığı için cezalandırmak istediğini söylemiştir.”
Brenton Harrison Tarrant 2010 yılında babasının ölümünden sonra İspanya,Portekiz, Kuzey kore,Pakistan,Doğu Avrupa,Fransa giden zanlı,üniversiteye gitmediğini mahkemede beyan etmiştir.Şahısın saldırıdan önce yayımlandığı manifestoda esas öncelik Türk’lere verilse de her ülkeye düşmanlık belirtilmiştir..Türklerin NATO’dan çıkarılması,ABD’nin balkan politikalarının yanlış olduğu ve beyaz Hıristiyanların bölgede eritildiği,ABD ve Nato’nun Kosova’da Müslümanların yanında savaştığı ve Hıristiyanları katlettiği,2017 Fransız seçimlerinin Kapitalistlerin seçimi olduğunu,tapınak şövalyeleri ile temasta olduğunu lakin herhangi bir grubun bu eylemi yapmalarında etkisi olmadığını,İlk hedefinin Dunedin camii olduğunu sonra lakin c Christchurch deki camiyi gezdikten sonra hedefini değiştirdiğini,Müslümanların hızlı doğum oranlarına sahip olduklarını ve 1300 yıllık savaşta yenilgi getirdiğini,kendisinin bir etnofaşist olduğunu,antisemitik olmadığını,kendisine en yakın siyasi ve sosyal değer olarak Çin halk Cumhuriyeti ve ulusunu gördüğünü,tarihi politik aktör olarak Sir Oswald Ernald Mosley kendisine seçtiğini yazmıştır:Mosley 1932 yılında Britanya Faşistler Birliği (BUF) siyasi partisinin lideridir.1936 yılında adını Britanya Faşistler ve Nasyonal Sosyalistler Birliği ve 1937 yılında Britanya birliği olarak adını değiştirsede 1940 yılında yasaklanmıştır.Luca Traini, Anders Breivik, Dylan Roof, Anton Lundin Pettersson, Darren Osbourne gibi kişilerle görüştüğünü beyan etmiştir.
Luca Traini :,İtalyada aşırı sağcı bir sahıştır.Afrikalı göçmenlere saldırıdan 2018 yılında 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.
Anders Breivik​:2011 yılında Norveç/osloda Utoeya adasında 84 kişinin ölümünden sorumlu olarak yakalanmıştır.
Darren Osbourne: 2017 yıında İngiltere Finsbury’de camiye 90 metre yakınlarındaki parka aracını sürmüş 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir.
Dylan Roof: 2015 yılında ABD Charleston kilisesinde 9 kişinin ölümünden sorumlu olduğu saldırıyı gerçekleştirmiştir.Ölenler arasında papaz ve bölge senatörü de yer almıştır.
Anton Lundin Pettersson : 2015 yılında İsveç’in Trollhättan şehrinde bir okula yaptığı silahlı saldırı sonucunda kendisi dahil 4 kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir.
Nelson Mandelayı terörist olarak tarif ettiği manifestosunda,Zanlı tarrant ,Türkleri Boğazın batısına geçmleri halinde öldüreceklerinden bahsetmiştir.Manifestosunda Mosleyden sözlere yer veren zanlı İngiltere deki tecavüz iddialarına yer vermiştir.Almanya şensölyesi Merkel’i Anti alman ve Anti beyazların annesi olarak nitelendiren zanlı,Türkiye Cumhur başkanı Sayın RecepTayyip Erdoğan’ında avrupadaki İslami grupların eri olarak nitelendirmiş ,Londra belediye başkanı Sadık Han’ içinde söylemlerde bulunmuştur.1683 Viyana kuşatmasından bahseden şahıs zafer olarak nitelendirmiştir.
Şahsın saldırıdan önce İngiliz aşırı sagcılara ait bir şarkıyı dinlemiş..Bosna savaşında Bosnalı müslümanalrın katili olan Radovan Karadziçi kutladıgı görüntülerden ortaya çıkmıştır.
Yeni Zelanda Kızıl Haç tarafından kayıpların bir listesi yayınlandı. Afganistan, Bangladeş, Hindistan, Ürdün, Pakistan ve Suudi Arabistan uyruklu oldukları belirtilmiştir.Yeni zellanda Türk büyükelçiliği ilk açıklamada herhangi bir türkün olmadığını , dış işleri bakanlığı 3 türkün saldırıda yaralandığını duyurmuştur.
Venezuelleda son terör saldırısı 2016yılında Trans-Pasifik ortaklığına karşı yapılan saldırı olarak kayda geçmiştir.
Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Avrupa ve ABD ‘De Camilere karşı saldırılar yoğunlaşmaya başlamıştır.Yapılan saldırılan aşırı uç terör grupları veya sempatizanları tarafından yapılmakta ve maalesef bir çoğunun zanlısı yakalanamamıştır.
09/26/2017: İsveç’in Orebro kentinde bir saldırgan camiye ateş açtı fail yakalandı.Fail İslam düşmanı bir aşırıcı olarak nitelendirildi.
01/01/2019 İsveç’in Malmö kentindeki bir camiye silahlı saldırı oldu.ölü yaralı olmadı. fail belirlenemdi.
12/25/2017: İsveç’in Varmland kentindeki Saffle’daki İslam Kültür Merkezinde bir bomba patlatıldı. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
07.06.2017: Saldırganlar İngiltere, İngilerkezine tere’deki Nasfat Manchester İslami Merkezine ateş açıldı. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
08/05/2017: Bir saldırgan ABD, Bloomington’daki Dar Al-Farooq Camii’ne patlayıcı.grup kendisini ABD topraklarından komünistleri sosyalistleri ve feministleri temizleyeceğini iddia eden grup olarak tanımlamakta.Beyaz tavşanlar olarak kendilerini isimlendiren grup tavşan seçilmesini sebebi olarak tavşan vuru kaçar saklanır olarak tanımlamıştır
06/09/2017: Bir saldırgan, Bronx, New York, Amerika Birleşik Devletleri’nde Mescid Ebun Abass camiinin dışındaki bir sivilin topağına ateş açtı, Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
05/23/2017: Bir saldırgan Oldham, İngiltere, Birleşik Krallık’taki caminin, Müslüman karşıtı fail yakalanamadı.
04/30/2017: Saldırganlar İsveç’in Stockholm-Jakobsberg semtindeki İmam Ali İslam Merkezine ateş açtılar. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
04/27/2017: Beş saldırgan, Weil am Rhein, Baden-Württemberg, Almanya’daki Eyüp Sultan camisinde Molotof kokteylleri attı.SAldırıganalrın pkk lılar oldugu belirlendi,lakin yakalanamadı.
02/24/2017: Saldırganlar ABD, Florida, Thonotosassa’daki Daarus Salaam Camii’ne ateş açtılar. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
02/21/2017: Saldırganlar İsveç, Vastra Gotaland, Göteborg’daki Kungalv İslam Kültür Derneği’ne ateş açtı. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi
01/29/2017: Quebec City, Quebec, Quebec, Quebec İslami Kültür Merkezi içinde bir saldırgan ateş açtı. Saldırıda en az altı kişi öldü, 19 kişi yaralandı, saldırıdan sorumlu tutulan Alexandre Bissonnette tutuklandı.
01.08.2017: Bir saldırgan, Victoria, Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Victoria İslam Merkezine ateş açtı. Saldırıda rapor edilen herhangi bir zayiat yoktu. Hiçbir grup olaydan sorumlu olduğunu iddia etmedi; Müslümanlığı önleyen aşırılık yanlısı, “tapanların terörist olduğunu” düşündüğü için camiyi hedef alan Marq Vincent Perez olarak tanımlandı.Olayda ölen yada yaralanan olmadı
01/14/2017: Bir saldırgan Bellevue, Washington, ABD ‘de Bellevue camisine ateş açıldı. Müslüman karşıtı aşırık yanlısı Isaac Wayne Wilson olayla ilgili olarak tutuklandı.ı
01/08/2017: İki saldırgan İngiltere, İngiltere’deki Braintree’deki Al Falah Braintree İslami Merkezine ateş açtı.2 kişinin fail olarak arandığı olayda hala yakalanan olmadı.
01/07/2017: Saldırganlar Amerika Birleşik Devletleri Hudson Bend’deki Travis Gölü İslami Merkezine ateş açtılar. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi.
11/08/2016: Saldırganlar Londra, İngiltere, Birleşik Krallık’ta bir Türk camisine saldırdı. Camide saldırı sırasında zarar görmesine rağmen, zayiat bildirilmedi. Kürdistan İşçi Partisi (PKK), olayın sorumluluğunu üstlendi ve camide Türkiye karşıtı grafiti yazdı. failler belirlenemedi
09/26/2016: Almanya’nın Dresden kentinde, Dresden’de caminin dışına patlayan patlayıcı bir cihaz. Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) üyesi Nino k tutuklandı.
09/25/2016: Saldırganlar Bebra, Hessen, Almanya ‘ya Molotof kokteyli attılar. Ölü yaralı olmaz iken fail belirlenemedi.
The Global Terrorism Database (GTD)/Univesity of Maryland
https://www.savemysweden.com/membership-account/membership-levels/
https://news.sky.com/story/sweden-attack-despair-over-death-of-schoolgirl-ebba-akerland-10834375
https://www.bbc.com/news/world-europe-44399293
https://www.theguardian.com/world/2017/apr/11/stockholm-attack-suspect-rakhmat-akilov-admits-terrorist

Yorumlar