KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tebriz hapishanesinde isyan

Tebriz hapishanesinde isyan

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
465 0

Tebriz Habishanesinde Mahpuslar ayaklandı
Son günlerde korona virüsünün geniş yayılmasına maruz kalan İran’da hastalığın ilk yayıldığı günlerden bile hapishanelerde özellikle siyasi suçlardan ötürü bulunan mahpusların akibetiyle ilgili endişeler git gide artt. Ülke içinde ve dışında insan hakları savunucularının sürekli dile getirdiği bu konu Birleşmiş Milletler Teşkilatı İran konusunda özel insan hakları raportörü Javid Rahman bu konuda özel olarak bir rapor hazırlayarak Birleşmiş Milletler Teşkilatı insan hakları komisyonuna takdim etmiştir. Rahman raporda İran’da 189,500 mahpusun bulunduğunu söylemişti. İran Yargı başkanı Raisinin resmi muracaatı üzerine nevruz bayramına 2 gün kalmış Hamenei’den şartlı af kararı çıktı.
Yargı sözcüsü Esmaili Hamenei’nin af kararının sadece 10 bin kişiyi kapsıyor dedi. Uzun ve ağır şartlar öne süren hamenei aynı zamanda siyasi mahpuslarında bu af kararının dışında bırakarak daha fazla itiraza neden oldu. Tutuklu olan mahpusların yakınları ve çeşitli insan hakları savunucuları özellikle hapishanelerde yayılan korona virüsü salgınına dikkat çekerek yaşanabilecek insani kayıplarla ilgili ciddi endişelerini dile getirdiler.
Bu kapsamda bu gün Tebriz hapishanesinde mahpusların ayklanmalarına dair kısıtlı olsada haberler yayıldı. İran yönetiminin bu konuda hiç bir resmi ve ya gayrı resmi olarak hiç bir açıklama bulunmamakla beraber Tebriz ahalisinin sosyal medya üzerinden yayınladıkları dideolar ve fotoğraflar durumun Tebriz hapishanesinde ciddiyetinin boyutlarını ortaya koymaktadır. Yayımlanan videolarda hapishane binalarında mahpusların bağırtı sesleri ve yoğun bir şekilde silah sesleri duyulmaktadır. Aynı zamanda henüz teyit edilmeyen bülgilere göre bir kaç mahpus hapisaneden kaçabilmişler. İlerleyen saatlerde durumun boyutları daha da aydınlanacaktır. Şimdiye kadar teyit edilmemiş bilgilere göre 9.koğuş mahpusları 2 gardiyanı derdest ederek rehin almışlar. Aynı zamanda bir kişinin öldüğü söyleniyor.

Kafkassam İran masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir