KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tartışmalı seçimin ardından çifte yemin

Tartışmalı seçimin ardından çifte yemin

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
273 0
elnur paşa

Afganistan ilklere doymuyor. Dünya yeni belası olan koronavirüsle cebelleşirken, en uzun seçim sürecine imza atan Afganistan’da bir ilk daha yaşandı. 2019 yılının eylül ayında seçim yapmak için sandık başına giden Afgan halkı “Cumhurbaşkanımız kim?” diye aylarca beklemek zorunda kaldı. Bu bekleyişinin yanında tabii ki de protestolar, itirazlar da zaman zaman toplumdaki tansiyonu yükseltti. Daha fazla bekletilmenin anlamsız olduğuna karar verildikten üç ay sonra, yani 22 Aralık Pazar günü “Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu” sonuçları açıkladı.

Seçim maratonu bu defa sırasını tartışma ve karşılıklı ithamlara bıraktı. Eşref Gani ve Abdullah Abdullah arasında giden bu yarışma yemin töreninde de yaşandı. Anlaşılan taraflar arasında barış uzun süre sağlanamayacak. Hatta, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın taraflar arasında barışı sağlama girişimleri de sonuçsuz kaldı.

Seçimin hileli olduğunu savunan Abdullah Abdullah, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonunun sonuçları açıklamasına aldırmadan, kendi taraftarları ile beraber yemin töreni düzenledi. Afganistan’ın eski İcra Kurulu Başkanı olan Abdullah Abdullah, yemin töreninde konuşarak seçimi kendisinin kazandığını ve Eşref Gani hükümetini tanımadıklarını söyledi.

Seçim Komisyonu tarafından zaferi ilan edilen Gani ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin töreni düzenledi. Her iki yemin töreninde aşağı yukarı benzer konuşmalar yapıldığı dikkatlerden kaçmadı. Törene yabancı ülkelerin diplomatik misyonları da katıldı. Eşref Gani, eski kabinesinin görevini devam ettireceğini de açıkladı. Barışa vurgu yapan Eşref Gani, aynı zamanda Taliban ile barış görüşmelerini sürdüreceğini de bildirdi. Hatta Taliban mahkûmlarının serbest bırakılacağı sözünü de verdi.

Yemin töreni sırasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarına düzenlenen roketli saldırı paniğe yol açsa da Gani’nin konuşmasına devam etmesi ve ceketini açıp meydan okurcasına sinesini göstermesi de beğeni topladı.

Abdullah Abdullah da Taliban ile barış görüşmeleri için hazır olduğunu ve ön şartlarının olmadığını söyledi. İki tarafın da barış, istikrar, Afganistan’ın toprak bütünlüğü vurguları aslında Afgan halkının beklentilerinin daha doğrusu ihtiyacının habercisidir.

Bu tartışmaların ne zamana kadar süreceği belli olmasa da, hem Seçim Komisyonunun açıklaması, hem de diplomatik misyonların Eşref Gani tarafından düzenlenen yemin törenine katılması ve patlama sırasında yaptığı hareket, onun şimdilik güçlü isim olmasına sebep oluyor.
Elnur Paşa

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir