İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

İran tehditleri hakkında ciddi istihbarat bilgilerimiz var

TARİHİN KAN YADDAŞI

Gündem 12 Mart 2019
66

22 Şubat 2019 tarihinde AMBA Merkez Bilim Kütüphanesinde, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Zooloji Enstitüsü Kadınlar Konseyi tarafından konusunda Hocalı Soykırımına adanmış ve “TARİHİN KAN YADDAŞI” konulu bir etkinlik düzenlendi. AMBA Merkez Bilim Kütüphanesinde düzenlenen işbu etkinlik Hocalı trajedisini ve Karabak Savaşı`na bizzat tanıklık etmiş, her bir şehidini trajedisini içten içe yaşayan `Karabak Gerçeklerini Dünyaya Tanıtma` Birliği başkanı Alövsat Gasımov ile `General Alibey`in Hocalı`da şehitlerimizin tecavüze uğramış fotoğraflarından oluşan sergi ile başlanmıştır. Sergi sonrası etkinlik AMBA Zooloji Enstitüsü Kadınlar Konseyi başkanı, Biyoloji felsefe doktoru, Doç. Yegane Mahmudova tarafından açık ilan edildi ve Hocalı şehitlerinin ruhu bir dakikalık saygı duruşuyla yad edildi.
27 ile önce ermenilerin eski Sovyet birliklerinin yardımıyla Hocalı’da halkımıza karşı yaptıkları bu soykırım insanlık tarihinin en korkunç trajedilerinden biridir. İlk günlerde bu soykırıma siyasi isim verilmese bile daha sonralar ulusal lider H.Aliyev tarafından bu olaylara politik ve hukuki değer verilmiştir. Bu görüş, Hocalı soykırımına adanmış “Tarihin Kan Yaddaşı” konulu etkinlikte Zooloji Enstitüsü müdürü, Fizik ve Matematik Felsefesi Doktoru Dr. Elman Yusifov tarafından dile getirildi. E.Yusifov halkımıza karşı gerçekleştirilen katliamları dünyaya ulaştırmak yönünde devlet düzeyinde yapılan etkinliklerden bahs etti. Elman Yusifov ayrıca, konuşmasında Haydar Aliyev Vakfı’nın önemli projeleri kapsamında, Hocalı’da Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işlenen soykırımla ilgili olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde bir dizi etkinliklerin düzenlendiğini de dile getirdi.

Zooloji Enstitüsü Kadınlar Konseyi Başkanı, biyoloji felsefe doktoru, doçent Yegana Mahmudova, Azerbaycan dış politikasında Hocalı soykırımının uluslararası düzeyde tanınması konusundaki önemli çalışmaların altını çizmiş ve H. Aliyev Vakfı başkan yardımcısı Leyla Aliyeva’nın başkanlığını yaptığı “Hocalı’ya Adalet” uluslararası propaganda kompaniyası tarafından bu soykırımın dünyada tanınmasında gördüğü işlerden bahs etti. Ayrıca, Y. Mahmudova dünyada 2 ülkenin Hocalı’da yaşananları soykırım, 11 ülkenin soykırımı parlamento düzeyinde tanımalarını, ABD’de ise 22 eyalette Hocalı katliamı hakkında belge kabul ettiğini kaydetti.

Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Kadın Konseyi Başkanı, felsefe bilim doktoru ., professor Rena Mirzazade, Hocalı katliamının politik degerinin ulusal lider Haydar Aliyev tarafından verildiğini söyledi.
Bu trajedik olayın dünya kamuoyuna ulaştırılmasında ise sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev`in çalışmaları dikkatimizin merkezindedir. Rena Mirzezade konuşmasında Hocalı’ya ilan edilmemiş savaş sonucunda ermenilerin işlediği vahşetten bahsetti. Soykırımla ilgili düzenlenen etkinliklerde akademinin üst düzey yöneticilerinin bu amaçla Kadınlar Konseyi`ne verdikleri desteklerini dile getirdi.

Bu olaylara gerçekten tanıklık yapmış `Karabak Gerçeklerini Dünyaya Tanıtma` Birliği başkanı, Karabak gazisi, savaş cephesinde gösterdiği eşsiz katkılarından dolayı “Savaşın canlı ansiklopedisi”, “Ermeni vandalizmi”, “Başsız beden”, “Sonsuz Ermeni vandalizminin iç yüzü” adlı kitapların kahramanı, Alövset Qasımov da etkinliğe katılanlar arasındaydı. O, 1992 yılında Ermeni şovinistleri tarafından Hocalı’da tanınmaz hale düşürülmüş, bin bir işkenceye maruz kalmış şehitlerimizin fotolarını çekerek Ermeni vandalizmini ifşa eden çok değerli fotoğraflardan oluşan, kendi hesabına “Şehitler Müze” -I yarattığını, ayrıca savaş alanında 950 şehidin fotoğrafını çektiğini ve bunlardan 31’nin bebekler olduğunu üzülerek anlattı.
A.Gasımov, o yıllarda büyük lider H. Aliyev’in iktidarda olmamasına rağmen, onlara yardım edebilmek için olay yerine helikopterle silah yardımı gönderdiği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Farklı yillerdeki sürgünler konusunda konuşan Uluslararası Batı Azerbaycan Diyasporası Merkezi başkanı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Azerbaycan temsilcisi, tümgeneral İsmayil Ağayev Ermeni şovenleri tarafından topraklarımızın işgali sırasında, bir milyondan fazla insanın vatanlarından göç etmek zorunda kaldıklarını, kız kadınların esirlikte yüzleştikleri ve yaşadıkları acıları dile getirdi. Daha sonra `Eğer H.Aliyev iktirda olsaydı biz kaybetmezdik` diyerek konuşmasını sürdüren İsmayıl Ağayev katliamın dünya kamuoyuna ulaştırılmasında Dünya Azerbaycanlıları Birliği ve H. Aliyev Vakfı`nın başkan yardımcısı Leyla Aliyeva tarafından başlatılan `Hocalı`ya Adalet` kampanyasından da bahsetti.

BM İnsan Hakları Uluslararası İlişkiler Bölümü başkan yardımcısı , tümgeneral Firdovsi Alekberov Hocalı gerçeklerinin dünya kamuoyu tarafından tanınması yönünde yürütmüş oldukları çalışmalardan bahsetti ve konuşmasının sonunda örgütleri aracılığıyla konuyu yeniden BM gündemine taşıyarak Azerbaycanlıların işgal altındaki bölgelere geri dönüşüyle ilgili önerisi ile konuşmasını bitirdi.

Konuşmasına `Bugün ana feryadıdır- gelecek kuşaklar bunları bilmeli` sözleri ile başlayan Çek Azerbaycan Ticaret Odası başkanı Zameddin Musayev Hocalı katliamına kadarki olayları, helikopter kazası, ermeni işgalcilerinin Hocalı`yı işgal etmekteki amacını ve kötü niyetlerini hatırlattı. Savunmasız Hocalı`nın sadece emniyet görevlileri ve yerel gönüllülerden oluşan insanlar tarafından savunulduğunu, halktan av silahlarının bile alındığını ve şehrin hangi zor şartlarla korunduğunu anlattı. Hocalı Soykırımının dünya kamuoyuna ulaştırılmasının ve bunun yanısıra vatanımızı ve halkımızı dünya ile gelecek kuşaklarımıza sevdirmeyi önerdi. Z. Musayev konuşmasının sonunda Hocalı Soykırımını ve Hocalı`nın adalet sesini dünya kamuoyuna ulaştırılması yönünde yapacakları işlerden de bahsetti.

Zooloji Enstitüsü bölüm başkanı, Biyoloji felsefe doktoru, Doç. Adil Aliyev, Biyoloji felsefe doktoru Doç. Tevekkül İsgenderov, Azerbaycan Kadınları Cumhuriyet Birliği başkanı ve Personel müdürü Yegane Alekberova, AMBA Zooloji Enstitüsü araştırmacısı Sevinc Recebova ve diğer katılımcıların konuşmaları büyük ilgi gördü ve misafirler Hocalı olaylarının uluslararası bir terror eylemi olduğunu, suçluların gereken cezalarını alacaklarına inandıklarını bildirdiler.

Yorumlar