Körfəzdə yeni “tanker müharibəsi” başlayır?

Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Tahran – Moskova ilişkisinin geleceği

Gündem, İran, Rusya 20 Nisan 2019
70

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) uzmanlarından İranlı Clement Therme, Bahreyn Enstitüsü’nün düzenlediği bir konferansta Rusya- İran ilişkilerinin ufkuna dair açıklamalarda bulundu. Therme ilişkilerin henüz stratejik bir ittifak seviyesine ulaşmadığını belirtirken bu durum için “iki ülkenin karşı karşıya kaldığı uluslararası çatışmaların dayattığı gerekli ilişki” tanımlaması yaptı.

İranlı uzman aslında İran’ın asıl yaklaşımının ülkenin altyapısını modernize etme ve petrol endüstrisini geliştirme ihtiyacı sağlayamayan Rusya ile değil, Avrupa ile ekonomik ilişkileri pekiştirmek istediğini belirtti.

Clement Therme açıklamalarını, IISS’in Ortadoğu’daki merkez ofisinin bulunduğu Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen Rusya ve İran konulu seminerdeki konuşması sırasında yaptı.

Uzman konuşmasında, İran rejimin Rus şirketlere verdiği siyasi desteğin iyi niyetli olmadığını belirterek, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl onaylanan yaptırımların devreye girmesinden endişe eden Rus şirketlerinin İran pazarından çekildiğine dikkat çekti.

Uzman, İran’daki popüler partilerin hiçbirinin Rusya ile kültürel alışverişi genişletmek ve ülkenin dilini öğrenmek de dahil herhangi bir yakınlık bile duymadığını, İran’daki gençlerin yüzünün Batı’ya dönük olduğunu vurguladı. Therme, İran’ın Batı demokrasi modelini ve Avrupa ile ABD’de olduğu gibi insan hakları kavramlarını reddetmesini, Suriye’deki iki ülkenin müdahalesinin temelini oluşturan Sünni örgütlere nefretinin yanı sıra Hafız Esed’den bu yana Rus-Suriye ilişkilerinin ve çıkarlarının ağırlığının oluşturduğunu ifade etti.

İranlı uzman iki ülke arasındaki diplomatik kökenlerin İran’daki Safevilere ve Kaçarlara dayandığını belirtti.

Therme Rusya’nın İran enerji sektöründe çalışmaya yönelik büyük sözleşmeler almadığını, Fars’ta faaliyet gösteren dünyanın en büyük petrol sahalarında Total gibi Avrupalı şirketlerin varlığına değindi.

Rusların ve İranlıların Çin’le petrol ittifakı oluşturma yönündeki çabaların başarısızlığına da değinen Therme, Rusya’nın petrol alanında Suudi Arabistan ile çalışmaya geri döndüğünü belirtti.

Yorumlar