KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suudi Arabistan, Irak’ı Parçalıyor mu

Suudi Arabistan, Irak’ı Parçalıyor mu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
322 0

Irak’ın ABD birliklerini ülkeden çıkarma kararından sonra, etkisi azalmaya başlayan ABD, Irak’ta ‘Sünni Anbar Özerk Bölgesini’ kurma çabalarını artırdı. Bu plan yeni değildir ancak bu planı uygulama görevi Suudi Arabistan’a verilmiştir.
Suudi Arabistan, ‘Sünni Anbar Özerk Bölgesinin’ kurulması ile ilgili birkaç gizli toplantı düzenledi. İlk gizli toplantı Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı’nın koruması altında, Mayıs 2019’da Suudi Arabistan’ın Ürdün büyükelçisinin özel konutunda gerçekleştirildi.
Bu gizli toplantıya, Suriye sınırındaki önemli petrol, gaz ve maden rezervlerine sahip olan Anbar Vilayeti, Selahaddin ve Ninova vilayetlerinden bir grup Iraklı politikacı ve işadamı davet edildi.
Toplantının gündeminde ‘Sünni Anbar Özerk Bölgesinin’ kurulması vardı. Toplantıda önemli kararlar alındı.
İkinci toplantı birkaç hafta sonra yine Amman’da yapıldı. İkinci toplantıya bir ABD ve İsrail temsilcisi ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir elçi de katıldı.
Amman’daki ikinci toplantı, hükümeti zayıflatma, kontrol noktalarındaki Sünnilerin görevden alınması meselesini sürekli olarak gündeme getirme ve Sünni kamuoyunu yeniden harekete geçirme çabalarında meclis başkanı Halbousi’ye tam destek vermeyi kabul etti.
Üçüncü toplantı Dubai’de yapıldı. Bu kez meclis başkanı Halbousi, Iraklı Sünni milletvekilleri ve bir siyasi parti lideri ve diğer Iraklılar, üçüncü toplantıda hazır bulundular. Artık gizleyecek bir şey kalmadığına inandıkları için toplantıya katılanların listesini yayınladılar.
‘Sünni Anbar Özerk Bölgesinin’ kurulmasının amacı, petrol rezervlerini kontrol etmek, İran’ın etki alanını daraltmak ve mezhep kavgasını körüklemektir.
Bu girişimin başarılı olması, Ortadoğu’da yeni bir yıkıcı vekalet savaşının patlak vermek üzere olduğu anlamına geliyor.
Yasin Aslan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir