Koronavirüs İran’da hızla yayılırken Cumhurbaşkanı Ruhani neyin zaferini ilan ediyor

Self Determinasyon Hakkı ve Yüz Yıllık Yalan

Türkmenistan Cumhurbaşkanının Oğlu Yeniden Meclise Aday

Duruşta Ve Politikada Millilik

Suriyeli vatandaşlar Rus basınına konuştu: Afrin’de olub bitenlerden YPG sorumlu

Gündem 25 Mart 2018
191

Rus Federal Haberler Ajansı’na (FAN) konuşan Suriyeli vatandaşlar, Afrin’de yaşananlardan Suriyeli Kürtlerin suçlu olduğunu söyledi.
Bölgeye giden Rus muhabirler, Türkiye’nin Zeytindalı operasyonuyla ilgili vatandaşların görüşünü sordu. FAN ajansına konuşan okul öğretmeni Yarim Muammar, tepkisini şöyle getirdi: “Savaştan önce Kürtler diğer Suriye vatandaşlar giibi haklara sahip idi. Suriyeli Kürtler hükümette görev aldı, hatta Başbakan makamına sahip oludlar. Suriye krizinin başlamasından sonra onlar ABD ile müttefik oldular ve Suriye’den ayrılmaya çalıştılar. Onlar ABD’nin desteğiyle ele geçirdikleri topraklarda idari binalara Kürt bayraklarını astı.”
Türkiye’nin operasyonuna karşı YPG’nin Suriye’nin askeri yardımını reddettklerine işaret eden Suriyeli öğretmen, “Onlar hatta eskisi gibi Suriye’nin ulusal bayrağını asmayı bile redettiler. Sonuçta Türkiye Afrin’e girdi….”dedi.
Esnaf olarak çalışan Abu Ahmed de benzer görüşte bulunarak, YPG yöneticilerini ABD ile ittifaka girmekle suçladı. Ahmed, “Onlar Suriye toplumunun bir parçası olmak istemedi. Onlar kriz başladığı zaman kendi devletlerini kurma şansının doğduğuna inandılar. Onlar ABD ve İsrail’in müttefiki olmak istedi! Biz Suriye halkı bu gelişmeleri böyle algılıyoruz. Onlar Suriyeli olmak istemedi, şimdi de bunun cezasını çekiyorlar. İşte ABD onlara yardım etsin, tabii yapabiliyorsa. Onlar ABD ile ittifakı tercih etti ve bugün de bunun sorumluluğunu taşıyorlar” şeklinde tepki verdi.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar