KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye’deki teröristler Rusya için büyük tehlike

Suriye’deki teröristler Rusya için büyük tehlike

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
383 0

Soç’de bugün Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Rus lider sözcüsü Dmitry Peskov, görüşmenin çok çetin geçeceği bilgisini verdi. Görüşme ABD ile ilgili konularında görüşüleceğini belirten Peskov, görüşmenin ana konusunun Suriye’nin doğusu ve Türkiye’nin operasyonu olduğu söyledi.
Konuyla ilgili bir önemli açıklama ise Dış İlişkiler Komitesi’nin konsey başkanı Konstantin Kosachev tarafındın yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo daha önce Washington’un gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır olduğunu belirtmesi üzerine Askeri güç kullanım tabirinin neyi kapsadığını, bunun açıklanması gerektiğini belirtti. Türk Birliklerinin ABD güçlerine müdahalesinin pek mümkün olmadığını ,Washington yönetiminin sadece Bölgede kullandığı Kürtleri hatırladığını ve onları terk etmek istemediğini ama buna mecbur kaldığını belirtmek istiyor. Lakin ABD Türkiye’ye müdahaleden ziyade sadece parmakla tehdit düzeyinde kalacak ve diplomasiye geri dönecek şeklinde belirtmiştir.

Yapılacak toplantıyı ve Rusya-Türkiye ilişkilerini değerlendiren bir uzman ise Bölgede PKK ve fraksiyonu örgütlerin güçlenmesinin Türkiye’nin yanı sıra Rusya’yı da olumsuz etkileyeceğini ,Tehditlerin sadece Ankara için değil Moskova içinde geçerli olacağını belirtti. Rusya ve Türkiye arasında önemli ticari ilişkilerin gerçekleşmeye başladığını belirten uzman bu ortak girişimlerin de zarar görme riskini ortaya koydu. Ana sorunun sadece güvenli bölge değil tüm bölgenin güvenliğinin ana unsu olarak ele almasını gerekliliğini ortaya koyan uzman bu noktada Türkiye’nin haklılığını ekledi.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir