KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SURİYE’DEKİ ABD-PKK/PYD ŞEYTAN ÜÇGENİ

SURİYE’DEKİ ABD-PKK/PYD ŞEYTAN ÜÇGENİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
213 0


Amerikan Kongresi’ Pentagon’dan Ortadoğu Cehennemi için açıklama istiyor. Amerika’lı askerler hala neden risk alıyor diye kongre araştırıyor.
Kongre Askeri İşler Komitesi’ne cevabı, Ortadoğu’dan sorumlu komuta merkezi (US Central Command) komutanı General Vottel’in veriyor.

Amerikan Kongresi baskın çıkıyor ve Vottel’e soruyor ; “Madem başta açıklanan amacınız DEAŞ’la mücadeleydi ve madem o iş neredeyse bitmek üzere, neden hâlâ o ülkedesiniz?”

Trump Yönetimi bu soruya tatmin edici cevap veremezse Pentagon yönetiminin işi zor gözüküyor; ABD ilginç bir yönetime sahip, kongre bu askeri operasyon için gereken finansmanı durdurabiliyor.

Pentagon “DEAŞ hâlâ bir tehdit” cevabının arkasına sığınıyori, kongreye “İleride İran tehdidine karşı Suriye’de bulunuyoruz” diyor.

Serdar Turgut’un aktardığına göre; Son komisyon toplantısında General Votel, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı için yeni bir gerekçe sunmasına gerek olmadığını söylemekle yetiniyor.

Votel eski defterleri açarak kongreyi bakın nasıl etkilemeye çalışıyor. Diyor ki 11 Eylül saldırısından bir hafta sonra Başkan Bush tarafından imzalanmış terörle savaş emrinin hâlâ geçerli olduğunu iddia ediyor.

Amerika’nın bu emir doğrultusunda özellikle Irak’ı teröre karşı korumakla yükümlü olduğunu söyleyerek “İşte bu nedenle Suriye’de Irak sınırı boyunca bulunmak zorundayız” diye korku ve terör baskılı savunma yapıyor.

Böylece Votel eğer kongreyi ikna etmeyi başarırsa bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor.

1- YPG güçlerine koruma sağlayarak onları ileride Rusya ve Türkiye ile Suriye konusunda yapılacak müzakerelerde koz olarak elinde tutmak.

2- Ayrıca İran milislerinin hareketleri açısından sahadan istihbarat sağlamak.

Diğer taraftan, Rusya “Suriye için yeni bir düzen” paketi sunuyor. Amerika’ya “Kuzey Suriye’de bir Kürt devleti kurulması hayalinden vazgeçin” çağrısı yapıyor.

Anlayacağınız, Suriye büyük planı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış durumda. Bölgemizde Rusya ile Amerika birlikte çalışma ihtimali yüksektir..

Rusya ileride bu bölge için kararını Amerika’nın tavrına bakarak alacak olsa da bir idari kültürel otonom bölge fikri için kapıyı da açık tutacaktır.

Derin ABD-Almanya, Avrupa’nın kuklası PKK/PYD, Hatay, Afrin, Rajo ve Membiç üzerinde yıllardır neden kullanılıyor? Hatay coğrafyasının kilidi AVANOS’TA on yıllardır yerleşme çabaları, herhalde amaçsız değildir. Hatay’a taşeron PKK’yı sokan Derin Amerika’dır..

Maalesef Birçok Ortadoğu devleti, İran ve Suudi Arabistan yabancı devletlerin parçaladığı Orta Doğu ülkeleri üzerinden siyasi güç devşirerek, onları bir arada tutma yerine çok daha fazla ayrılmalarına sebep olmuştur. İşgalci İsrail’in hem de diğer yabancı güçlerin değirmenine su taşınmıştır.

O zaman buyurun gelin Afrin’de ABD/İsrail hayalleri nasıl darmaduman oluyorsa, Suriye’nin kuzeyinde ve güneyinde aynı şekilde tarumar olacaktır.

İddia ediyorum ki, Psodo-Roma’nın çöküşüne tanık olacağımız günler çok uzak değildir.

İş te tüm bu kirli oyunları ve planları bozan Türk Devletidir. Çünkü bizim de bir hesabımız ve kadim bir devlet ve ordu kültürümüz vardır.

O da “Zor Oyunu Bozar” inancıdır.

Türk Devleti’nin Fırat Kalkanı ve Afrin harekatı ile sağlanan başarı sadece Türkiye’yi değil tüm mazlum coğrafyaları ilgilendirmektedir. Türkiye yakın zamanda sınırlarında oynanan bu oyunu bozacak ve kısa vadede sınırını uzun vadede de Bölgeyi terörden arındıracaktır.

Allah’a şükür öyle tarihi günler yaşıyoruz ki, anlatmaya, yazmaya söz yetmiyor. Kahraman Mehmetçikler Misak-ı Milli topraklarında yazdıkları tarihi, tekrarlıyor.
Kalpler, Afrin Harekâtı için atıyor. İstiklal Harbi ruhu yeniden canlanıyor.
İstiklal Yolu’nun kahramanları bir bir canlanıyor.

Biz yeter ki inanalım ve devletimize sahip çıkalım, it ürür, kervan yürür..

Fahri Yağlı
Araştırmacı Yazar/Öğretim Görevlisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir