KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SURİYE’DE YENİ DENKLEM Mİ KURULUYOR? ABD-PKK/PYD BİRLİKTELİĞİNE KARŞI TÜRKİYE-SURİYE BİRLİKTELİĞİ

SURİYE’DE YENİ DENKLEM Mİ KURULUYOR? ABD-PKK/PYD BİRLİKTELİĞİNE KARŞI TÜRKİYE-SURİYE BİRLİKTELİĞİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
345 0

Emrah Kaya
2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş ortamı gittikçe büyüyen bir kara deliğe dönüştüğünde Esad Suriye’nin kuzeyinden askerlerini geri çekti. Ayrıca bölgenin kontrolü için PKK/PYD’ye destek vermeye başladı. Ancak bölgede bir sözde Kürdistan devleti kurmanın ABD ile birlikte hareket etmekte olduğunu anlayan PKK/PYD, Suriye ve Irak’ta Batı’nın kara ordusu rolünü üstlendi. Bu dönem mazeret olarak kullanılan IŞİD kartı sayesinde ABD’nin desteklediği PKK/PYD toprak kazanmaya başladı. Bu sayede PKK/PYD, AB ve ABD’nin de çıkarlarına uygun olarak Suriye’nin kuzeyinde bir koridor oluşturma ve de facto olarak devletleşebilme çalışmalarına başladı. ABD ile PKK/PYD yakınlaşmasını üzerine Esad bu gruba destek vermeyi kesti. Ancak Rusya’nın Suriye denklemine dahil olması ve Suriye Ordusunun her geçen gün güçlenmesi ve Halep’i tekrar kontrol altına alması üzerine artık Esad, Suriye’nin genelini kontrol altına alma politikası izlemeye başladı.

Suriye Ordusundan Tuğgeneral Heysem Hasun’un Rudaw’a yaptığı açıklama açıklama da YPG’nin Suriye’de görevinin bittiğini dile getirdi. Hasun, “O bölgeler emaneten PYD’nin elinde, şimdi devlet emanetini geri almak istiyor. Onların terörle mücadele görevi bitti. YPG, Halep’te silahlı gruplara karşı verdiği mücadeleyle, Suriye devletine vefalı olduğunu göstermek istiyor. Ancak bu, denetimindeki mahallelerin onların elinde kalacağı anlamına gelmez. Bu yüzden onlardan devletin tarafına geçip söz konusu mahallelerde resmi kurumları aktifleştirmesi istendi. Suriye Hükümeti şimdi her zamankinden daha güçlü. Ülke egemenliği üzerinden PYD için taviz vermez.” dedi. Bu sözlerin anlamı Esad yönetiminin Suriye’yi tam manasıyla kontrol altına almak istediği ve ülke topraklarında başka bir devlet kurulması bir yana federal bir yapının kurulmasına izin vermeyeceğidir. Ayrıca Esad yönetiminin PKK/PYD’den Halep’in doğusundaki bölgelerden çekilmesini istediği gelen bilgiler arasında.

Suriye’den yapılan açıklamalara bakıldığında Esad’ın Suriye’yi tekrardan tamamıyla kontrol altına alma amacında olduğu aşikardır. Bu noktada Suriye’de PKK/PYD’nin işgalinde bulunan bölgelerin kontrolü için Suriye ordusu ile PKK/PYD’nin yakın bir dönemde karşı karşıya gelme ihtimali oldukça yüksektir. Türkiye’nin de Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına karşı olduğu ancak ABD’nin devletleşme amacı taşıyan PKK/PYD’yi desteklediği açıktır. Bu noktada bakıldığında Türkiye ile Suriye’nin yakın vadede görünürde PKK/PYD’ye gerçekte ise AB ve ABD politikalarına karşı bir ittifak yapma ihtimali yüksektir. Bunun neticesinde Suriye’de yeni bir denklemin kurulması ve güneyden Suriye ordusunun kuzeyden Türk ordusunun PKK/PYD işgalindeki bölgelere müdahalesi söz konusu olabilir.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam

Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir